Obserwuj w Google News

Spektakularna zorza polarna rozświetliła niebo. Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania

2 min. czytania
01.12.2022 10:55
Zareaguj Reakcja

Spektakularna zorza polarna pojawiła się nad Szkocją. Świadkowie tego podniebnego zjawiska opublikowali w sieci zdjęcia i nagrania. Widok nocnego nieba mieniącego się różnymi kolorami robi ogromne wrażenie.

Zorza polarna
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Na początku tygodnia mieszkańcy północnej Szkocji mogli zaobserwować zaskakujące, barwne zjawisko. Na niebie ukazała się intensywna zorza polarna. Mało zanieczyszczone światłem niebo pozwoliło uwiecznić ten widok na przepięknych zdjęciach i nagraniach. 

Zobacz także:  Kiedy i gdzie oglądać zorzę polarną? TOP 8 miejsc

Szkocja. Na niebie ukazała się zorza polarna

Ten spektakularny pokaz kolorów był dobrze widoczny od Szetlandów aż po północne wybrzeże Szkocji

Do obserwacji zorzy polarnej konieczne jest znalezienie miejsca oddalonego od źródeł sztucznego światła. Właśnie dlatego rzadko zaludniona północna Szkocja jest bardzo dobrym celem dla fotografów. Dużą rolę odgrywa również pogoda, ponieważ aby udokumentować to barwne zjawisko, wymagane jest czyste niebo, bez chmur i mgły.

Trzeba przyznać, że opublikowane na Twitterze fotografie i filmy zapierają dech w piersiach.

Redakcja poleca

Zorza polarna: jak powstaje?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje na niebie w górnej atmosferze. Powstaje w wyniku tzw. aktywności słonecznej (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) oraz burz magnetycznych – jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Kolor tego zjawiska zależy od gazu, który dociera do ziemskiej atmosfery. Za czerwony i zielony kolor odpowiada tlen, azot świeci na purpurowo i bordowo, a wodór i hel – na niebiesko lub fioletowo. Na Ziemi zorze są widoczne na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że można je obserwować i podziwiać również w Polsce, a dokładniej w jej północnej części. Ostatni raz zorzę polarną nad Bałtykiem widziano na początku listopada. 

RadioZET.pl