Obserwuj w Google News

Start hitowej trasy do Stambułu wstrzymany. Polskie lotnisko obwinia ULC

3 min. czytania
03.03.2023 10:53
Zareaguj Reakcja

Linie lotnicze Turkish Airlines przesunęło start długo wyczekiwanej trasy do Stambułu. Hitowe połączenie miało ruszyć 3 marca, ale niestety loty zostały wstrzymane jeszcze przed startem. Lotnisko w Katowicach obwinia za te zmiany Urząd Lotnictwa Cywilnego. 

Turkish Airlines
fot. Shutterstock

Lotnisko w Katowicach niedawno ogłaszało nowości w siatce lotów na najbliższe miesiące. Na początku tego tygodnia  Ryanair poinformował, że zaoferuje z portu Pyrzowice aż 16 tras, w tym 3 nowe połączenia.

Inaugurację nowej trasy na śląskim lotnisku na początek marca zapowiadała również linia Turkish Airlines. Niestety start pierwszego samolotu został przesunięty. Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy podróżujących. 

Redakcja poleca

Turkish Airlines wstrzymuje start hitowej trasy z Katowic

Linie Turkish Airlines już od listopada 2022 roku ubiegały się w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego o przyznanie uprawnień do organizowania regularnych lotów na trasie Katowice-Stambuł. Dotychczas takie połączenie było dostępne tylko z Lotniska Chopina w Warszawie. 

Oczekiwanie na wydanie decyzji nie trwało zbyt długo. Dokumenty złożono 10 listopada, a już 15 listopada ULC przyznał tureckim liniom prawo do przewozu pasażerów i zatwierdził rozkład zimowy (od 3 do 25 marca 2023 roku). Przewoźnik miał uruchomić pierwsze loty na tej trasie już 3 marca, ale ostatecznie tak się nie stało. 

Problemem okazał się fakt, że zgoda na realizację połączeń została wydana tylko do 25 marca. W grudniu Turkish Airlines wystąpił do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o przyznanie im prawa do realizacji rejsów w letnim rozkładzie 2023, czyli od 26 marca do 28 października. Tu jednak zaczęły się schody. Mimo upływu 70 dni przewoźnik nie otrzymał decyzji polskiego urzędu w tej sprawie.

Władze polskiego portu uznały, że nie ma sensu uruchomiać połączenia na zaledwie 3 tygodnie. Właśnie dlatego oficjalna inauguracja nowej trasy z Katowic do Stambułu została przesunięta na 1 maja. Jednocześnie Turkish Airlines zdecydowały się na wstrzymaniu sprzedaży biletów.

Redakcja poleca

– Z zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że Urząd Lotnictwa Cywilnego odmawia dokonania technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Stambuł – Katowice na sezon „Lato 2023” (od 26 marca do 28 października 2023 r.). Na zatwierdzenie rozkładu letniego nasz kontrahent czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 roku i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł – Katowice – Stambuł. Powyższa sytuacja wpływa na decyzyjność Turkish Airlines w zakresie uruchomienia połączenia Stambuł – Katowice, które pierwotnie zaplanowano na 3 marca 2023 roku, ponieważ bez akceptacji rozkładu „Lato 2023”, linia mogłaby operować na tej trasie zaledwie trzy tygodnie, tj. do 25 marca 2023 roku. Dlatego w związku z przeciągającym się oczekiwaniem na zatwierdzenie rozkładu letniego, przewoźnik zdecydował się na przesunięcie terminu inauguracji połączenia na 1 maja 2023 r. oraz na czasowe wstrzymanie sprzedaży biletów – głosi oficjalny komunikat lotniska Katowice-Pyrzowice.

Władze portu wierzą, że Urząd Lotnictwa Cywilnego nie będzie dłużej zwlekał z dokonaniem technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu lotów Turkish Airlines dla trasy Katowic - Stambuł na "Lato 2023".

– Połączenie do Stambułu, skąd można dotrzeć do ponad 280 lotnisk w 129 krajach, jest ważne nie tylko dla pięciomilionowej społeczności mieszkańców województwa śląskiego, ale całej Polski. Trasa ta wydatnie przyczyni się do rozwoju wymiany gospodarczej, naukowej i turystycznej – można przeczytać w poście opublikowanym na profilu Katowice Airport. 

Źródło: Katowice Airport, Fly4free