,

Stawy i jeziora w Tatrach zaczynają zamarzać. Leśniczy apeluje do turystów

02.12.2022 10:38

Jak co roku apeluję do was, abyście się zastanowili dziesięć razy, zanim zaczniecie wchodzić na tafle jezior - mówi leśniczy Grzegorz Bryniarski. Dodaje, że teraz w Tatrach jest najgorszy okres, ponieważ dopiero wszystko zamarza.

Stawy w Tatrach zaczynają zamarzać. Leśniczy apeluje do turystów
fot. Shutterstock

Choć kalendarzowa zima jeszcze się nie rozpoczęła, to w Tatrach już jakiś czas temu pojawił się śnieg. Na początku listopada informowaliśmy, że panują tam warunki przypominające właśnie tę porę roku. Na szlakach zalegała kilkudziesięciocentymetrowa warstwa białego puchu. Im wyżej, tym było go więcej. Atak zimy w Tatrach trwa. Powoli zaczynają zamarzać również tamtejsze stawy.

Co roku słychać o turystach, którzy wchodzą na zamarzniętą taflę Morskiego Oka i nie tylko. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ w wielu miejscach tafla jest bardzo cienka i może się w każdej chwili załamać. To z kolei może doprowadzić do tragedii. Aby zapobiec takim incydentom, leśniczy po raz kolejny postanowił wystosować apel do turystów.

Stawy i jeziora w Tatrach zaczynają zamarzać. Leśniczy apeluje do turystów

- Jak co roku apeluję do was, abyście się zastanowili dziesięć razy, zanim zaczniecie wchodzić na tafle jezior - mówi leśniczy Grzegorz Bryniarski w krótkim filmie nagranym z Morskiego Oka. Jak tłumaczy, nigdy nie wiadomo, czy lód jest wystarczająco gruby, a pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego nie prowadzą w tym zakresie żadnych badań.

Trzeba myśleć, obserwować. Teraz jest okres najgorszy, bo to dopiero wszystko zamarza. Są cieplejsze dni, kiedy lód topnieje. Uważajcie - apeluje leśniczy.

Dodał też, że całkowicie zamarzły już Czarny Staw pod Rysami oraz Przedni Staw Polski położony we wschodniej części Doliny Pięciu Stawów. - Morskie Oko, jak widać, zamarzało tak w 70-80 proc., ale ten lód jest bardzo cienki. Mają przyjść na dniach większe mrozy. (...) Na razie sytuacja jest nieciekawa. Jeszcze raz apeluję o rozwagę - podkreślił na koniec leśnik.

Zobacz także: Wybierają się w góry w sandałach i szpilkach. Ratownik GOPR apeluje do turystów

Tatry. Bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki

Jak czytamy w najnowszym komunikacie TPN, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy, a dodatkowo gdzieniegdzie wystają kamienie. W wielu miejscach występuję też oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą białego puchu. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

- Poruszanie się w takich warunkach, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Giewont - jakie szlaki prowadzą na szczyt Śpiącego Rycerza? [WYSOKOŚĆ, ŁAŃCUCHY, KRZYŻ]

loader

RadioZET.pl/facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy/tpn.pl