Strajk na lotniskach w Hiszpanii. Kontrolerzy ruchu lotniczego zapowiadają kolejne protesty

31.01.2023 10:41

W poniedziałek 30 stycznia na 16 lotniskach w Hiszpanii odbył się strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Protestujący domagają się przede wszystkim kilkuprocentowych podwyżek. Strajk ma być kontynuowany w lutym.

Lotnisko w Hiszpanii
fot. Shutterstock

Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o paraliżu lotniska w Berlinie. 25 stycznia w porcie Brandenburg strajkowali m.in. pracownicy służb obsługi naziemnej oraz ochrony. Większość zaplanowanych na środę rejsów zostało opóźnionych lub odwołanych. Wskutek protestów ucierpiało 35 tys. pasażerów, w tym podróżni z Polski. 

Natomiast w poniedziałek (30 stycznia) odbył się strajk na lotniskach w Hiszpanii. Tamtejsi kontrolerzy ruchu zorganizowali 24-godzinny protest na tle płacowym. Z niemałymi utrudnieniami musiało mierzyć się 16 portów lotniczych.

Hiszpania. Strajk kontrolerów ruchu lotniczego na 16 lotniskach

Strajkiem objęte zostały lotniska w popularnych wśród turystów kierunkach. Mowa tu m.in. o Ibizie, Fuerteventurze, Lanzarote, La Palmie, Sewilli, Alicante oraz Walencji. Ponadto kontrolerzy ruchu protestowali też w portach: La Coruna, Castellon, Madryt-Cuatro Vientos, El Hierro, Jerez de la Frontera, Lleida,  Murcia Corvera, Sabadell (Barcelona) i Vigo.

W efekcie protestu w poniedziałek rano odwołano kilka lotów krajowych, m.in. pomiędzy Vigo a Barceloną. Doszło też do opóźnień w przypadku kilkudziesięciu rejsów, w tym połączeń międzynarodowych.

Zobacz także: Wizz Air reaguje na powrót Ryanaira na Lotnisko Chopina. Linia mocno poszerza siatkę lotów

Protestujący kontrolerzy ruchu lotniczego domagają się przede wszystkim zwiększenia płac. W trakcie negocjacji, które w piątek zakończyły się fiaskiem, syndykaty reprezentujące strajkujących żądały kilkuprocentowych podwyżek.

W poniedziałek organizatorzy protestu ze związków zawodowych CCOO i USCA ogłosili, że strajk prawdopodobnie zostanie wznowiony w lutym. Zapowiedzieli utrudnienia na 6, 13, 20 oraz 27 lutego. 

Protesty we Francji

Z kolei dzień później, we wtorek 31 stycznia, z powodu zapowiadanych we Francji strajków i protestów przeciwko rządowej reformie emerytalnej linie lotnicze Air France odwołają 10 proc. połączeń krótko- i średniodystansowych. Rejsy długodystansowe mają odbywać się normalnie.

Loty zostały anulowane na wniosek Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego (DGAC), która poprosiła o ograniczenie operacji na lotnisku Paryż-Orly o 20 proc. - przekazały Air France agencji AFP. We wtorek będą strajkować również kontrolerzy lotów, zmniejszenie liczby operacji wynika z zasad bezpieczeństwa - wyjaśniła DGAC. Dodała, że na drugim paryskim lotnisku i zarazem największym francuskim porcie lotniczym, Roissy-Charles de Gaulle, będzie wystarczająca liczba pracowników, by nie odwoływać lotów.

Zarówno Air Franc, jak i DGAC ostrzegają jednak przed możliwymi zakłóceniami i opóźnieniami. Pasażerowie, których dotkną odwołania lotów, mają zostać o tym indywidualnie powiadomieni.

Zobacz także: Wizz Air zapowiada hitową trasę z Polski. Loty wystartują już w kwietniu

Największe francuskie związki zawodowe sprzeciwiają się reformie emerytalnej i zapowiadają na wtorek kolejne ogólnokrajowe protesty i strajki. W poprzednich, 19 stycznia, wzięło udział ponad milion osób. We wtorek będą strajkować m.in. nauczyciele, urzędnicy służby cywilnej i pracownicy transportu. Sondaże wskazują na coraz większy opór społeczeństwa wobec reformy - informuje AFP. 

loader

RadioZET.pl/PAP(Marcin Zatyka)/spanishnewstoday.com