Obserwuj w Google News

Straż Graniczna wydała apel do pasażerów. "Bez tego nie wyjedziemy za granicę"

3 min. czytania
12.05.2023 09:32
Zareaguj Reakcja

Wiele osób już planuje wyjazd wakacyjny. Straż Graniczna apeluje, aby z wyprzedzeniem sprawdzić ważność swoich dokumentów tożsamości, które są niezbędne do przekroczenia granicy kraju. Ostrzega też przed zabieraniem niedozwolonych pamiątek z wakacji. Spakowanie do bagażu zakazanych przedmiotów grozi wysokim mandatem. O czym jeszcze warto wiedzieć i pamiętać?

Straż Graniczna wydała apel do pasażerów
fot. Albin Marciniak/East News

Sezon wakacyjny zbliża się małymi krokami. Do letniej przerwy zostało jeszcze niecałe dwa miesiące i wiele osób ma już zaplanowany wyjazd. Straż Graniczna radzi, aby nie tylko sprawdzić swoje dokumenty, ale też poszukać informacji dotyczących tego, jakie zasady i wymogi wjazdowe obowiązują w konkretnym kraju. Właściwe przygotowanie się do podróży pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. 

Redakcja poleca

SG apeluje: Sprawdzajmy terminy ważności paszportów

Rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz zwrócił uwagę, że w ferworze przygotowań do wyczekiwanej wakacyjnej podróży za granicę może się zdarzyć, że zapomnimy o podstawowej kwestii, czyli o dokumencie potwierdzającym naszą tożsamość. Chociaż weźmiemy go ze sobą, to może okazać się, że jest przeterminowany.

"Każdy podróżny, w tym również dzieci, musi mieć swój dokument. Podstawowym dokumentem podróży jest paszport, szczególnie podczas podróży poza strefę Schengen. Natomiast w wyprawie do krajów w strefie Schengen wystarczy dowód osobisty" – przypomniał ppor. Zakielarz. Wyjaśnił, że dokumenty te potwierdzają naszą tożsamość i obywatelstwo.

Planując podróż, sprawdźmy zatem, z wyprzedzeniem, terminy ważności tych dokumentów, aby uniknąć przykrej niespodzianki. Upewnijmy się też, czy w kraju docelowym nie jest wymagana wiza – zaapelował rzecznik BiOSG.

Dodał, że kompleksowe informacje dotyczące wymogów w poszczególnych krajach świata dostępne są w aplikacji "Polak za granicą" i w serwisie internetowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w zakładce "Informacje dla podróżujących".

Zobacz także:  Popularny egzotyczny kraj zmienia zasady wjazdu. Konsulat RP apeluje do Polaków

Niedozwolone pamiątki z wakacji

Ppor. Zakielarz przypomniał także, że kontrola na granicy dokonywana jest nie tylko przez Straż Graniczną. Przewożone towary sprawdzane są też m.in. przez Służbę Celno-Skarbową. "W przypadku przewozu towarów lub pamiątek z wakacji, upewnijmy się, czy są one dozwolone i czy nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Tego typu informacje dostępne są m.in. na stronie internetowej granica.gov.pl" – wskazał .

Na tej stronie podawane są także szacunkowe czasy oczekiwania na przekroczenie granicy drogą lądową, w kierunku wyjazdowym z Polski, które pozwolą wybrać dogodne przejście graniczne. 

Z kolei podróżując samolotem, zgłaszajmy się na lotnisko z wyprzedzeniem – zaapelował funkcjonariusz SG. Jak podał, optymalny czas to ok. dwóch godz. przed planowanym wylotem. "Na lotnisku przejdziemy nie tylko kontrolę graniczną, o ile nasz lot jest poza strefę Schengen, ale również kontrolę bezpieczeństwa" – przekazał rzecznik BiOSG. 

Przestrzegł jednocześnie, aby zawsze pamiętać o swoich bagażach i nie zostawiać ich bez opieki. "Bo nie dość, że może je ktoś nieupoważniony zabrać, to przede wszystkim taki bezpański bagaż uruchomi procedurę bezpieczeństwa, która z kolei może spowodować spóźnienie na upragniony lot i może także wiązać się z karą mandatu" – wyjaśnił funkcjonariusz.

Zobacz także:  Tego nie można przywozić z zagranicznych wakacji. Lista nielegalnych pamiątek

Wędrówki wzdłuż pasa granicznego. To grozi mandatem

Z mandatem muszą liczyć się także turyści, którzy przekroczą zieloną granicę Polski, na przykład po to, aby zrobić sobie zdjęcie ze słupem granicznym. Ppor. Zakielarz zwrócił uwagę, że zdarza się to dość często, bowiem dla turystów wędrujących wzdłuż pasa granicznego wejście na ów pas i zrobienie sobie zdjęć przy słupie granicznym jest dodatkową selfie-atrakcją.

Przypomniał, że wejście na pas graniczny jest surowo zabronione i w całym pasie granicznym są ustawione bardzo wyraźne tablice ostrzegawcze: "Pas drogi granicznej wejście zabronione" i "Granica państwa przekraczanie zabronione".

Złamanie zakazu w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat w razie przekroczenia granicy przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami. Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących zasad podróży znajdują się na stronie strazgraniczna.pl zakładka "Niezbędnik podróżnego". "Znajduje się tam więcej szczegółów m.in. o przekraczaniu granicy przez dzieci" – wskazał ppor. Zakielarz.

Źródło: PAP (Agnieszka Pipała)