Obserwuj w Google News

Sudety: co warto zwiedzić? Oto 9 najciekawszych miejsc i atrakcji

4 min. czytania
11.06.2021 14:06
Zareaguj Reakcja

Sudety to nie tylko wysokie góry z widowiskowymi szlakami i świetnie przygotowanymi stacjami narciarskimi. To także pięknie położone miasteczka z bogatą historią, stylowymi uzdrowiskami oraz majestatycznymi ruinami zamków. Odkrywamy największe atrakcje Sudetów.

Zamek Książ
fot. Shutterstock

Sudety, ciągnące się na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech, są przepięknym krajobrazowo terenem. Jakie miejsca trzeba obowiązkowo odwiedzić podczas wizyty w tej części Polski? Oto 9 najciekawszych atrakcji w Sudetach.

Zobacz także:  Szklarska Poręba i okolice. 10 najciekawszych atrakcji turystycznych

Śnieżka: na szczycie Sudetów

Śnieżka to najwyższy punkt Karkonoszy i całych Sudetów. Wznosi się na wysokość 1602 metrów n.p.m., znacznie górując nad otaczającymi grzbietami. Nazwa „Śnieżka” pochodzi z XIX wieku i wzięła się od przymiotnika „śnieżna”. Nie jest to przypadkowe, gdyż śnieg zalega tu wyjątkowo długo – zazwyczaj od października aż do maja.

Śnieżka - Sudety
fot. Shutterstock

Przez szczyt przebiega Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, czyli szlak turystyczny o długości ok. 30 km (czerwony) prowadzący na przemian po polskiej i czeskiej stronie granicy. Dawne zapiski historyczne potwierdzają, że Śnieżka cieszy się powodzeniem wśród turystów już od przeszło 500 lat.

Redakcja poleca

Jaskinia Niedźwiedzia

Jest przyrodniczym fenomenem masywu Śnieżnika i najdłuższą jaskinią w Sudetach. Na trzech poziomach ma blisko 3 kilometry sal i korytarzy. W czasie zwiedzania jaskini wkracza się w świat fantazyjnych stalaktytów, stalagmitów, kaskad i innych form naciekowych. Najbardziej efektowną częścią tej trasy są Sala Pałacowa oraz Korytarz Stalaktytowy z mostkiem i jeziorkami.

Jaskinia Niedźwiedzia
fot. Shutterstock

Są też pozostałości po zwierzętach żyjących w epoce lodowcowej; stąd zresztą wzięła się jej nazwa – od znalezionych tu kości niedźwiedzia jaskiniowego. Chętnych do zwiedzania jaskini jest tak dużo, że latem trzeba rezerwować bilety z wyprzedzeniem. 

ZOBACZ TAKŻE:  Szczawnica: co warto zobaczyć? Największe atrakcje w mieście i okolicy

Błędne Skały: słynna atrakcja Sudetów

To malownicze skalne miasto w Górach Stołowych, w całości objęte ochroną ścisłą parku narodowego. Niesamowity labirynt bloków skalnych, na wysokości 853 m n.p.m., tworzy kilkusetmetrową trasę turystyczną. Na miejsce dostaniemy się w 2 godziny bardzo malowniczymi szlakami z Kudowy-Zdroju (do wyboru szlak czerwony lub zielony) lub z Karłowa.

Błędne Skały - Sudety
fot. Shutterstock

Piękno Błędnych Skał zostało docenione również przez producentów filmowych – właśnie tutaj kręcono sceny do filmów „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” oraz „Dwa światy”.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ jest wspaniale zachowanym, XII-wiecznym zespołem warownym dumnie górujący nad okolicą. To jeden z największych zamków w Europie i trzeci pod względem wielkości w Polsce. Zwiedzającym udostępnione są m.in. wnętrza zamku, wieża widokowa, dziedziniec, ogrody, zabytkowy park otaczający zamek oraz niedaleka palmiarnia.

Zamek Książ w Wałbrzychu
fot. Shutterstock

W ostatnim czasie do dyspozycji turystów zostały oddane również podziemia, z którymi związanych jest wiele legend. Podobno do dzisiaj gdzieś pod zamkiem znajduje się ukryta Bursztynowa Komnata i tajne fabryki Hitlera. Podczas zwiedzania półkilometrowego odcinka turyści poznają m.in. tajemnice podziemi, teorie o celu ich powstania oraz tragiczną historię więźniów, których rękami te tunele zostały wydrążone.

Redakcja poleca

Złoty Stok: kopalnia złota

Wśród atrakcji turystycznych Sudetów warto wymienić Złoty Stok. To niewielkie miasto położone u stóp Gór Złotych słynie z najstarszej w Polsce kopalni złota. Dla turystów udostępniono specjalną podziemną trasę turystyczną. W czasie zwiedzania można zobaczyć „Chodnik Śmierci” oraz jedyny w Polsce podziemny wodospad w sztolni "Czarnej”. Na koniec czeka wyjazd na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Podczas odkrywania dawnej kopalni złota można się również dowiedzieć, jak przesiewa się złotonośny piasek i wytapia drogocenne sztabki.

Jelenia Góra

Jelenia Góra jest największym miastem w Sudetach Zachodnich. To miejsce z wielowiekową tradycją i niesamowitym widokiem na Karkonosze. Klimat tego miasta tworzą galerie, sklepy, kawiarnie i knajpy na tle barwnych, urokliwych kamieniczek.

Jelenia Góra
fot. Shutterstock

Wśród zabytków warto wymienić XII-wieczny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, mury obronne z basztami oraz Pałac Paulinum (wzniesiony w XIX wieku) pełniący obecnie funkcję hotelu.

ZOBACZ TAKŻE:  Dolny Śląsk: atrakcje i zabytki. 12 miejsc, które warto zobaczyć

Kościół Wang w Karpaczu

To perła skandynawskiego budownictwa sakralnego położona w sercu Karkonoszy. Skąd ta 800-letnia norweska świątynia znalazła się w Polsce? To zasługa króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma IV, który w 1841 roku nabył XII-wieczny kościółek z miejscowości Vang w Norwegii i przeniósł go do Karpacza.

Kościół Wang w Karpaczu
fot. Shutterstock

Odnowiona świątynia jest dzisiaj popularnym celem wycieczek wśród turystów. Obok znajduje się cmentarz z zabytkowymi lub zrekonstruowanymi nagrobkami.

Redakcja poleca

Kudowa-Zdrój: miasto uzdrowisk

To kameralne miasteczko uzdrowiskowe, położone na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, słynie z właściwości leczniczych i malowniczych krajobrazów. Sąsiedztwo przepięknych gór, a także wiele obiektów muzealnych, kulturowych i sportowych sprawiają, że miejsce to jest niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza wiosną i latem.

Kudowa Zdrój
fot. Shutterstock

Kudowa-Zdrój najchętniej przyciąga jednak kuracjuszy, którzy doceniają uzdrowiskowo-sanatoryjny charakter tego miasta. Na miejscu znajduje się odrestaurowany park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych oraz kryte kąpielisko. Atrakcją turystyczną Kudowy jest też Kaplica Czaszek – zabytkowy obiekt z ponad 3 tys. ludzkich czaszek i kości, ofiar wojen śląskich oraz chorób zakaźnych z XIII wieku.

Zieleniec: Sudety dla aktywnych

To jeden z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w Sudetach i raj dla miłośników sportów zimowych. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi (przypominającym alpejski) warunki narciarskie utrzymują się tu nawet przez 150 dni w roku. Na miejscu znajduje się 30 wyciągów oraz ponad 20 km tras zjazdowych. Udostępniane nartostrady różnią się poziomem trudności, dzięki czemu ze stoków mogą korzystać zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Letnie atrakcje to głównie ścieżka przyrodnicza „Torfowisko pod Zieleńcem” na terenie pobliskiego rezerwatu. Dobrze przygotowany szlak zielony jest łagodny i łatwy do przejścia.

Redakcja poleca