,

Świętokrzyskie: atrakcje turystyczne. 8 miejsc, które warto zobaczyć

15.07.2021 10:53

Województwo świętokrzyskie, jedno z najmniejszych w Polsce, nie jest miejscem szczególnie obleganym przez turystów. Ci jednak, którzy mieli okazję zwiedzić ten region, doceniają tutejsze miasta, zabytki, szlaki oraz spektakularne górskie widoki. Poniżej można znaleźć największe atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym regionie.

Świętokrzyskie: atrakcje turystyczne
fot. SHUTTERSTOCK

Województwo świętokrzyskie znajduje się w południowo-wschodniej części Polski. Pod względem powierzchni należy do jednego z najmniejszych województw w kraju - obejmuje obszar 11 710,50 km kwadratowych (mniejsze jest jedynie woj. opolskie). Region ten zamieszkuje około 1,23 mln osób. Głównym celem turystycznym są oczywiście Góry Świętokrzyskie. Ale są też urokliwe miasta, zamki czy park rozrywki. Przedstawiamy 8 największych atrakcji w województwie świętokrzyskim. Co warto zobaczyć?

1. Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to najniższe oraz – obok Sudetów – najstarsze góry w Polsce (zostały wypiętrzone 500 mln lat temu). Pasmo górskie porośnięte jest lasami jodłowymi i bukowymi – na ich terenie utworzono Świętokrzyski Park Narodowy. Charakterystycznym punktem w krajobrazie pasma jest położony na Świętym Krzyżu (drugim pod względem wysokości szczycie) zespół klasztorny z XII wieku. W czasie wycieczki po rejonie Gór Świętokrzyskich warto odwiedzić również Jaskinię Raj z unikatowymi naciekami oraz Rezerwat krajobrazowy „Karczówka”.

Góry Świętokrzyskie
fot. Shutterstock

Poznanie najpiękniejszych miejsc w Górach Świętokrzyskich ułatwiają specjalnie przygotowane szlaki piesze. Przez najciekawsze miejsca regionu prowadzi szlak czerwony (średnio trudny). Trasa biegnie głównym pasem gór - od Gołoszyc przez Święty Krzyż i wioskę Święta Katarzyna aż wieś Kuźniaki.

2. Sandomierz

Będąc w woj. świętokrzyskim, warto zobaczyć Sandomierz. Choć przez wiele osób kojarzony jest głównie jako miasto serialowego „Ojca Mateusza”, może pochwalić się niesamowitą architekturą, ciekawą historią  i przepięknymi krajobrazami. Do dziś zachował się średniowieczny układ miasta z ponad setką zabytkowych budynków - wiele z nich pamięta czasy Kazimierza Wielkiego. Dzięki historycznej zabudowie (jak również urokliwym wąwozom), Sandomierz został uznany w 2017 roku za pomnik historii.

Sandomierz
fot. Shutterstock

Sandomierz określa się też czasem „polskim Rzymem”. I chociaż do włoskiej stolicy mu daleko, oba miasta otoczone są siedmioma wzgórzami i w obu aż roi się od zabytkowych kościołów. Co warto zobaczyć w tym mieście? Obowiązkowo Stare Miasto z rzędem kolorowych kamieniczek, wzniesiony na skarpie Zamek Królewski oraz wybudowany w gotyckim stylu Dom Długosza. Popularnym miejscem jest również Brama Opatowska, z której szczytu roztacza się zapierający dech widok na miasto i okolice: czerwone dachy domów, wieże kościołów, Wisłę oraz najstarsze góry Europy – Góry Pieprzowe. W Sandomierzu zachował się też system podziemi – rozległe piwnice i lochy udostępnione są zwiedzającym.

ZOBACZ TAKŻE: Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

3. Kielce: stolica województwa świętokrzyskiego

Na mapie atrakcji województwa świętokrzyskiego trzeba obowiązkowo uwzględnić stolicę tego regionu – Kielce.  Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich. Budowla ta jest przykładem polskiej rezydencji z epoki Wazów – mimo przebudowy przez rosyjskiego zaborcę, zachowała swój pierwotny wystrój wnętrz. Od prawie 40 lat w pałacu mieści się Muzeum Narodowe. Warta zobaczenia jest też najstarsza świątynia w mieście – Kościół św. Wojciecha. Choć początki tej budowli sięgają X wieku, obecny wygląd świątyni pochodzi z XVIII wieku. Główną ulicą miasta jest ul. Sienkiewicza - znajduje się tu szereg zabytkowych budowli, m.in. Teatr im. Stefana Żeromskiego, hotel Wersal czy budynek Banku Gospodarki Żywnościowej będący przykładem architektury secesyjnej.

Kilece
fot. Shutterstock

Położone w Górach Świętokrzyskich Kielce to także rezerwaty przyrody – w obrębie miasta znajduje się ich pięć. Najbardziej popularny jest rezerwat skalny „Kadzielnia” położony na wzgórzu o tej samej nazwie. Na terenie tego chronionego obszaru znajduje się 26 jaskiń i schronisk skalnych (tylko trzy jaskinie są udostępnione do zwiedzania). Wytyczono tu również ścieżki spacerowe i stworzono punkty widokowe.

4. Wąwóz Świętej Jadwigi w Sandomierzu

Jeszcze innym wartym zobaczenia miejscem w świętokrzyskim jest Wąwóz Świętej Jadwigi. To około półkilometrowy wąwóz położony w południowo-zachodniej części Sandomierza. Wysokość stromych ścian wąwozu dochodzi nawet do dziesięciu metrów wysokości, a jego zbocza są gęsto porośnięte drzewami i krzewami. 

Skąd wzięła się taka nazwa? Wiąże się to z legendą o królowej Jadwidze i białych rękawiczkach. W drodze powrotnej do Krakowa królową złapała straszna śnieżyca – jej woźnica zgubił drogę, a sanie zakopały się w śniegu. Z pomocą przyszli mieszkańcy pobliskiej wioski Świątniki. Jadwiga, chcąc się im odwdzięczyć, obiecała, że wykupi ich wioskę i uwolni z rąk „okrutnego pana”. W ramach zapewnienia, że dotrzyma danego słowa, podarowała mieszkańcom wsi swoje białe rękawiczki. Dziś można je zobaczyć, w domu Jana Długosza, gdzie mieści się muzeum diecezjalne. Oczywiście królowa Jadwiga obietnicy dotrzymała.

Zobacz także

5. Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe

W województwie świętokrzyskim ogromne wrażenie robią monumentalne ruiny zamku Krzyżtopór. Ten XVII-wieczny obiekt był największą budowlą pałacową w Europie przed powstaniem Wersalu. Choć budowla nigdy nie została w pełni ukończona, bez wątpienia zadziwia swoją architekturą (choć zachowały się jedynie ruiny) i fascynuje swoją historią, która przez lata obrosła w wiele legend.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
fot. Shutterstock

Obecnie pałac ma status ruiny oraz pomnika historii. Dziś o dawnej świetności zamku świadczy przede wszystkim rozmiar budowli i zachowane w 90 proc. mury (forteca jest w środku pusta). 

ZOBACZ TAKŻE: Dolny Śląsk: atrakcje i zabytki. 12 miejsc, które warto zobaczyć

6. Zamek Królewski w Chęcinach

Kolejną atrakcją woj. świętokrzyskiego jest Zamek Królewski w Chęcinach. Ta kamienna forteca powstała na przełomie XIII i XIV w. na wzniesieniu (360 m n.p.m.) i spełniała funkcję warowną. Ze względu na położenie zamku, król Władysław Jagiełło wybrał zamek jako miejsce wyroków sądowych oraz zajazdów szlachty.

Zamek w Chęcinach
fot. Pixabay

W latach 2013-2015 na Zamku Królewskim w Chęcinach przeprowadzono prace rewitalizacyjne. Dla zwiedzających udostępniono skarbiec zamkowy, wewnętrzną cześć warowni oraz dwie wieże, z których roztacza się niesamowita panorama województwa świętokrzyskiego. 

7. Jaskinia Raj

Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Natura obdarzyła to miejsce cudownymi stalaktytami, stalagmitami oraz tzw. perłami jaskiniowymi (kulistymi naciekami). Jaskinia Raj posiada system korytarzy o długości 240 metrów, jednak zwiedzającym udostępniono 180 metrów. Miejsce to można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem – czas wycieczki po jaskini to ok. 40 minut.

Zobacz także: Jaskinia Raj. Niezwykła atrakcja Gór Świętokrzyskich [CENNIK, CZAS ZWIEDZANIA]

Zobacz także

8. JuraPark Bałtów

Jeśli wybieramy się do województwa świętokrzyskiego, warto zobaczyć JuraPark Bałtów. To popularny, rodzinny park rozrywki w Polsce. Kompleks JuraPark Bałtów powstał w 2004 roku i do dziś cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród trustów z Polski. Najważniejszą częścią parku jest blisko 100 rekonstrukcji dinozaurów naturalnej wielkości. Wśród atrakcji tego miejsca trzeba wyróżnić też park rozrywki z karuzelami i gokartami, kino 5D oraz prehistoryczne oceanarium. Wytyczone na terenie parku ścieżki spacerowe podzielone są na odcinki, które prezentują kolejne epoki geologiczne ziemi – od kambru, do momentu pojawienia się człowieka.

Przeczytaj także: 

loader

RadioZET.pl