Obserwuj w Google News

Sylwester w górach – gdzie warto go spędzić? 6 ciekawych miejsc w Polsce

3 min. czytania
09.11.2023 15:45
Zareaguj Reakcja

Sylwester w górach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Nic dziwnego, klimat o tej porze roku jest naprawdę niepowtarzalny. Poza samą zabawą sylwestrową mamy możliwość aktywnego spędzenia czasu na stoku czy odpoczynku w termach. Zastanawiasz się, gdzie zaplanować sylwestra w górach? Oto kilka miejsc w Polsce, w których można w wyjątkowy sposób spędzić ostatnią noc w roku.

Sylwester w górach w Polsce
fot. Shutterstock

Choć do sylwestra zostało jeszcze trochę czasu, warto ten wyjątkowy dzień zaplanować wcześniej. Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Krynica Górska, Bieszczady, a może Wisła? Oto 6 miejsc, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu sylwestra w górach 2023/2024.

1. Sylwester w Zakopanem: w zimowej stolicy Polski

Zakopane to od lat najpopularniejszy kierunek na sylwestrowe wyjazdy. Zalet tego górskiego kierunku chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Okolica jest przede wszystkim rajem dla narciarzy, którzy mają do dyspozycji wiele tras i wyciągów. Bardzo dobrze będą się tam również czuć miłośnicy zimowych wędrówek po górach, a także osoby, które chcą spędzić sylwestrową noc w magicznej scenerii ośnieżonych szczytów. Wielbiciele zwiedzania mogą wybrać się na jednodniową wycieczkę np. na Słowację.

Zakopane
fot. Shutterstock

W Zakopanem organizowane są imprezy sylwestrowe pod gołym niebem. W tym czasie możemy spodziewać się wielu koncertów muzycznych i świetnej zabawy. W ubiegłym roku „Zakopiańska Noc Sylwestrowa” odbyła się w samym centrum miasta, w Dolnej Równi Krupowej.

Redakcja poleca

2. Świeradów-Zdrój: sylwester na stoku

Ciekawą propozycją na sylwestra w górach jest też Świeradów-Zdrój. Miasto, położone na Dolnym Śląsku i otulone szczytami Gór Izerskich, jest jednym z najstarszych uzdrowisk w tej części Polski. W jaki sposób można tutaj celebrować nadejście nowego roku? Na przykład na stoku. W tutejszym ośrodku narciarskim do dyspozycji jest 2,5-kilometrowa, oświetlana trasa narciarska, która świetnie nadaje się również na jazdę po zmroku.

Świeradów-Zdrój
fot. Shutterstock

Aktywni mogą pojechać na wycieczkę do Karpacza, wybrać się na wędrówkę po Karkonoszach lub pojechać do pobliskiej Pragi i zobaczyć stolicę Czech w zimowej odsłonie. Ci, którzy chcą zakończyć „stary” rok w relaksujący sposób, mogą skorzystać z oferty licznych uzdrowisk.

3. Sylwester w Wiśle: z wizytą u Małysza

Sylwestra można spędzić też w Beskidzie Śląskim. Najpopularniejsze w tym regionie Polski miejsca na świętowanie Nowego Roku to m.in. Szczyrk, Żywiec i Wisła. Ostatnia z miejscowości – Wisła – położona jest w zacisznej i malowniczej dolinie Malinki, w niedużej odległości od skoczni im. Adama Małysza. To idealny kierunek na spędzenie sylwestrowej nocy, szczególnie dla aktywnych.

Wisła w Polsce
fot. Shutterstock

W Wiśle znajduje się wiele szlaków turystycznych, prawie 30 wyciągów narciarskich i ponad 20 km tras zjazdowych dla osób na różnych poziomach zaawansowania. Atutem może być też bliskość czeskiej granicy – wielbiciele zwiedzania z pewnością zdecydują się na wizytę u naszych południowych sąsiadów.

Redakcja poleca

4. Bukowina Tatrzańska: sylwestrowa noc w termach

A może zamiast zabawy na parkiecie czy też wieczornej jazdy na nartach wybrać pełną relaksu noc w basenach i jacuzzi? Da się zrobić. W termach Bukowina Tatrzańska organizowana jest Sylwestrowa Noc Basenów. To ponad 5 godzin zabawy z imponującą sceną na wodzie, pokazami tańca i spektakularnym pokazem sztucznych ogni. Nie zabraknie też wypoczynku w termalnych basenach.

Termy
fot. Shutterstock

Przed sylwestrową nocą warto wybrać się na spacer, aby poczuć wyjątkowy, zimowy klimat i podziwiać ośnieżone górskie szczyty.

Zobacz także:  Nowy Rok w różnych częściach świata. Gdzie świętuje się najwcześniej, a gdzie najpóźniej?

5. Krynica Zdrój: sylwester na szczycie

Krynica Zdrój lub też Krynica Górska, to świetny kierunek dla tych, którzy chcą spędzić ostatnią noc w roku na stoku narciarskim. Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w tym regionie (i jednym z największych w Polsce) jest Jaworzyna Krynicka. Do północy można tam korzystać z oświetlonego stoku i cieszyć się jazdą na nartach. Po godzinie 24.00 kolejka gondolowa kursuje już tylko w dół, zwożąc turystów ku dolnej stacji. Przez cały czas otwarte są restauracje i pizzerie, na zewnątrz natomiast rozstawia się grille i pali ognisko, co daje niepowtarzalną okazję do świętowania pod gwiazdami.

Krynica Zdrój
fot. Shutterstock

Restauracje w Krynicy Zdroju często organizują wieczory sylwestrowe pełne atrakcji – nie tylko jazdę na nartach, ale też ognisko, wspólny zjazd z pochodniami, muzykę oraz pokazy sztucznych ogni. 

6. Bieszczady: rzucić wszystko i świętować 

Mniej obleganych kierunkiem na sylwestra są bez wątpienia Bieszczady. Ostatnią noc w roku można spędzić, spacerując pośród pięknych krajobrazów, ciesząc się spokojem i kameralnym otoczeniem. Ci, którzy szukają atrakcji, mogą wziąć udział w kuligu organizowanym dla większych grup. 

Sylwester w Bieszczadach
fot. Shutterstock

W słynnym bieszczadzkim lokalu - Siekierazada - organizowane są też zabawy sylwestrowe. Na miejscu można spróbować lokalnej kuchni, zagrzać się przy grzanym piwie lub domowym winie. Klimat tej części Polski z pewnością przypadnie do gustu niejednej osobie. 

Redakcja poleca