Sylwester w różnych zakątkach świata. Jak wita się Nowy Rok w innych krajach?

17.12.2021 14:16

Sylwestra nie w każdym miejscu na świecie świętuje się tak samo. W wielu krajach ostatnią noc w roku spędza się w naprawdę niezwykły, czasem zaskakujący sposób. Duńczycy rzucają talerzami o drzwi, Hiszpanie jedzą winogrona, a Ekwadorczycy spacerują z walizkami wokół domu. To tylko początek najciekawszych zwyczajów noworocznych z różnych zakątków świata. 

Sylwester
fot. Suhtterstock

Sylwester i Nowy Rok większości osób kojarzy się z czasem hucznych zabaw czy wielkich plenerowych koncertów, głównie na rynkach największych miast. Są jednak miejsca na świecie, gdzie ostatni dzień w roku świętuje się w naprawdę oryginalny sposób. Oto 10 krajów z najbardziej zaskakującymi tradycjami noworocznymi.

Nowy Rok: gdzie świętuje się najwcześniej, a gdzie najpóźniej?

Jako pierwsi na świecie Nowy Rok będą świętować mieszkańcy wysp Kiribati położonych na Oceanie Spokojnym niedaleko 180 południka, który wyznacza zmianę daty. Gdy w Kiribati zacznie się kolejny rok, w Polsce wybije godzina 11. Cztery godziny później świętowanie rozpocznie Australia.

W Tokio i Pekinie Nowy Rok rozpocznie się kolejno o 16.00 i 17.00 polskiego czasu. Później do noworocznej zabawy przystąpią kolejne państwa azjatyckie. Wraz z Polską nowy rok przywita większość europejskich krajów. Jako ostatni 2022 rok przywitają mieszkańcy Hawajów – tam świętowanie rozpocznie się 11 godzin później niż u nas.

Dania: rozbijanie talerzy „na szczęście”

Jak sylwestra spędzają Duńczycy? Mieszkańcy tego kraju odwiedzają swoich przyjaciół i… roztrzaskują o ich drzwi talerze. Oczywiście wszystko to „na szczęście” w nadchodzącym roku. Im więcej rozbitego szkła i porcelany na wycieraczce, tym bardziej można czuć się lubianym i popularnym.

W Dani ciekawym zwyczajem jest przez przeskakiwanie przez krzesła o północy. Jest to swoisty symbol „przeskoku” ze starego roku w nowy.

Rumunia: sylwester w kostiumie niedźwiedzia

Zaskakującą tradycją sylwestrową jest ta kultywowana w Rumunii. Setki ludzi w niedźwiedzich skórach i futrach przemierza ulice miast. Tradycja takiej parady sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy ludzie przebrani w zwierzęce skóry i kolorowe kostiumy chodzili od domu do domu, tańcząc i śpiewając, co miało odpędzić złe duchy. Jak mówi legenda, jeśli do czyjegoś domu zawita niedźwiedź, to przynosi ze sobą szczęście, zdrowie i dobrobyt.

Ekwador: palenie starych zdjęć

Sylwestra w ciekawy sposób obchodzą mieszkańcy Ekwadoru. W ostatnią noc w roku wychodzą z walizkami na zewnątrz i obchodzą z nimi swój dom. To ma zagwarantować, że nadchodzący rok będzie pełen wyjątkowych podróży.

Ale to nie koniec nietypowych zwyczajów. Aby zapewnić sobie przychylność losu i podkreślić nowy początek, Ekwadorczycy palą także zdjęcia zrobione w mijającym roku.

Hiszpania: winogrona zamiast szampana

Wielu Hiszpan celebruje nadejście kolejnego roku w podobny sposób jak Polacy – ludzie bawią się na przyjęciach w domach lub lokalach, biorą udział w koncertach, a około północy wychodzą na zewnątrz, aby podziwiać pokaz sztucznych ogni.

Część Hiszpan praktykuje też bardzo nietypowe tradycje. Jedną z nich jest witanie nowego roku winogronem, zamiast szampanem. Należy zjeść dokładnie 12 winogron (po jednym z każdym uderzeniem zegara) wraz z wybiciem godziny 24. Taki zwyczaj ma oczywiście przynieść szczęście i pomyślność w następnym roku. W okolicach sylwestra w wielu sklepach w Hiszpanii można kupić gotowe kiście, składające się dokładnie z 12 winogron.

Meksyk: zamiatanie i spacer z walizką

Sylwester w Meksyku, poza barwnymi paradami na ulicach i hucznymi przyjęciami, to także symboliczne „oczyszczanie” swoich domów. Meksykanie przez drzwi frontowe wymiatają kurz i śmieci, a przez okna wylewają całe wiadra wody. Oprócz tego rozrzucają przed wejściem monety, a następnie „wmiatają” je do środka domu, aby zapewnić sobie dostatek w kolejnym roku. Mieszkańcy wierzą też, że każda osoba, która o północy wyjdzie na zewnątrz z walizką, może spodziewać się 12 miesięcy pełnych podróży i przygód.

Holandia: kąpiele w lodowatym morzu

Szampan, sztuczne ognie i życzenia „Gelukkig Nieuwjaar”, czyli Szczęśliwego Nowego Roku – tak w tradycyjny sposób spędza się ostatnią noc w roku w Holandii. Ale wiele osób praktykuje też niecodzienne zwyczaje sylwestrowe.

Popularne jest witanie nadchodzącego roku tak zwanym Nieuwjaarduik, czyli zanurzaniem się w lodowatym morzu. Grupowe kąpiele morskie organizowane są w wielu miastach na całym wybrzeżu Holandii, ale największe tego typu wydarzenie organizowane jest na plaży w kurorcie Scheveningen.

RPA: wyrzucanie mebli przez okno

Coraz rzadziej kultywowaną, chociaż wciąż obecną tradycją w RPA jest wyrzucanie przez okno starych mebli. To zwyczaj popularny w Johannesburgu – mieszkańcy dzielnicy Hillbrow wyrzucają meble prosto na ulice. Jest to sposób na symboliczne pozbywanie się „starego”, robiąc tym samym miejsce na „nowe”.

Szkocja: parada z pochodniami

Szkocki sylwester, tzw. Hogmanay, wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Świętowanie trwa tutaj aż cztery dni – od 30 grudnia. W tym dniu przez historyczne centrum Edynburga przechodzi wielka parada, podczas której uczestnicy wymachują ognistymi pochodniami. Podobny zwyczaj praktykowali już wikingowie.

Jeszcze przed pandemią sylwestrowe celebrowanie w Szkocji było także wypełnione koncertami na świeżym powietrzu, występami lokalnych artystów i pokazem tradycyjnego tańca szkockiego (Céilidh). O północy nad miastem odbywa się jeden z najbardziej okazałych noworocznych pokazów sztucznych ogni na świecie.

Brazylia: bukiety kwiatów wrzucane do morza

W noc sylwestrową w Brazylii warto ubrać się na biało – mieszkańcy wierzą, że jasny strój zapewni im szczęście i spokój w kolejnych dwunastu miesiącach.

Inny brazylijski zwyczaj mówi, że przed nowym rokiem należy złożyć ofiarę bogini morza Yemanji. W dniu poprzedzającym sylwestra wielu mieszkańców Rio de Janeiro wrzuca do morza bukiety białych kwiatów i wypuszcza łódki z podarunkami, co ma zapewnić im dostatek w kolejnym roku.

Turcja: sylwester w czerwonej bieliźnie

Turcy rozpoczynają świętowanie sylwestra, zakładają na siebie czerwoną bieliznę. Mieszkańcy wierzą, że to zagwarantuje szczęście ich najbliższym w kolejnym roku. W okresie przedświątecznym i noworocznym sklepy z bielizną przeżywają prawdziwe oblężenie. Wiele kobiet jest też obdarowywanych z okazji nowego roku czerwoną bielizną.