Obserwuj w Google News

Sprzedają niezwykły zamek. Kosztuje mniej niż mieszkanie w Warszawie

2 min. czytania
31.05.2023 14:32
Zareaguj Reakcja

A gdyby tak rzucić wszystko, kupić zamek i wyjechać do Szkocji? Ostatnio wystawiono na sprzedaż 200-letnią rezydencję położoną na wyspie Fetlar. Można ją nabyć za mniej niż 160 tys. zł. Jest jednak haczyk.

Sprzedają niezwykły zamek. Kosztuje mniej niż mieszkanie w Warszawie
fot. Philippe Clement/UIG Travel and Satelite/East News

Niejednokrotnie pisaliśmy o domach za 1 euro we Włoszech. Teraz media społecznościowe obiegła kolejna tego typu oferta. Tym razem jednak chodzi o zamek w Szkocji. Okazałą nieruchomość można nabyć za jedyne 30 tys. funtów, czyli około 157 tys. zł.

Sprzedają niezwykły zamek. Kosztuje mniej niż mieszkanie w Warszawie

Brough Lodge zlokalizowany jest na wyspie Fetlar, w północno-wschodniej Szkocji. To XIX-wieczna gotycka rezydencja, którą nie tak dawno wpisano na listę krajowych zabytków z najwyższą kategorią "A". Nieruchomość położona jest na około 16 hektarach. Obiekt został zbudowany przez Arthura Nicolsona, a od lat 80. XX wieku stoi pusty. Już niebawem może się to jednak zmienić.

Właściciele nieruchomości szukają kogoś, kto przekształci to wyjątkowe miejsce w światowej klasy ośrodek wypoczynkowy z 24 sypialniami i restauracją. Budynek wymaga gruntowej renowacji. Ostatnio prace konserwatorskie miały tam miejsce w latach 2011-2014. Właściciele podkreślają, że wszelkie modyfikacje nieruchomości będą wymagały uzyskania odpowiednich zgód. Szacuje się, że budowa ośrodka wypoczynkowego będzie kosztować kupca 12 milionów funtów (ok. 63 mln zł) - podaje BBC.

- Oprócz podziwiania rozległych widoków na Morze Północne, goście Brough Lodge mieliby możliwość uprawiania jogi i zajęć tekstylnych oraz poznania szetlandzkich tradycji robótek ręcznych i tkactwa - napisano w ogłoszeniu. Dochód ze sprzedaży obiektu, czyli 30 tys. funtów, ma zostać przeznaczony na wspieranie nauki robótek ręcznych dla dzieci w wieku szkolnym na Szetlandach. 

Zobacz także:  Niesamowite odkrycie we wraku Titanica. „Zapiera dech w piersiach”

Fetlar: niezwykła wyspa Szkocji

Fetlar to czwarta pod względem wielkości wyspa Szetlandów. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 40,38 km kwadratowych. Obecnie zamieszkują ją niecałe 3 tys. osób.

Fetlar posiada połączenie promowe z sąsiednimi wyspami, tj. Yell oraz Unst. Znajduje się tam też lotnisko z jednym pasem startowym. Ponadto na miejscu jest sklep, poczta i kawiarnia, która jednak działa wyłącznie w sezonie wakacyjnym.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Once Upon a Time on Ice Floe
13 Zobacz galerię
fot. Creodias/Adam Wasilewski

RadioZET.pl/bbc.com/wydarzenia.interia.pl/polsatnews.pl