Oceń
Polskie góry oferują turystom wiele szlaków pieszych. Można wybierać sposób łatwych tras dla początkujących oraz tych trudniejszych przeznaczonych dla doświadczonych piechurów. Oto ranking szlaków górskich w Polsce, które warto uwzględnić na turystycznej mapie.
„Bieszczadzka koronka”
To jeden z najdłuższych i najciekawszych szlaków w Bieszczadach. Na pokonanie tej trasy trzeba zarezerwować średnio 12 godzin. Pętla „Bieszczadzkiej koronki” rozpoczyna się w Wetlinie i biegnie przez Pętlę Górską, Rabią Skałę, Czerteż, Kremanaros, Wielką i Małą Rawkę i kończy się w punkcie startu, czyli Wetlinie. Część szlaku biegnie przy granicy, więc w czasie wędrówki można podziwiać także słowackie i ukraińskie Bieszczady.
Do najciekawszych punktów na trasie należy urwisko na Riabej Skale wznoszące się po słowackiej stronie granicy (1167 m n.p.m.). Na szczycie tego urwiska znajduje się taras widokowy – można stąd podziwiać przepiękną panoramę górską. Niezwykłym miejscem na szlaku jest też tzw. trójstyk, gdzie na szczycie Kremenaros łączą się granice Polski, Słowacji i Ukrainy. „Bieszczadzka koronka” nie jest bardzo wymagającą trasą, ale czeka na niej kilka trudniejszych podejść, np. pod Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.).
Góry Sowie – po najstarszej części Sudetów
Góry Sowie to najstarsza część Sudetów, a zarazem jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Najwyższym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) – to tam znajduje się stuletnia kamienna wieża, z której można podziwiać przepiękną panoramę Sudetów.
Góry Sowie pokryte są gęstą siecią szlaków turystycznych. Najciekawsza trasa (czerwona) prowadzi z Jedliny-Zdroju przez Rzeczkę, Wielką Sowę, Bukową Kalenicę do Srebrnej Góry – na końcu trasa znajduje się jedna z największych górskich twierdz w Europie. Warto skorzystać też ze szlaku żółtego prowadzącego z Walimia na Wielką Sowę (przejście zajmuje około godziny w jedną stronę).
Trzy Korony – wędrówka po Pieninach
Trzy Korony, należące do masywu o tej samej nazwie, są najwyższym szczytem Pienin Środkowych. To jeden z najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych turystycznie punktów w tym regionie. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni. Na najwyższej z nich, Okrąglicy (982 m n.p.m.), znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się fantastyczny widok na Dunajec, Tatry, Beskid Sądecki i Magurę Spiską.
Na sam szczyt prowadzi kilka szlaków. Wszystkie spotykają się przy skrzyżowaniu szlaków pod Trzema Koronami, na tzw. Siodło. Stąd jeszcze pozostaje 15 min podejścia na platformę widokową na Okrąglicy. Na Trzy Korony można dotrzeć ze Szczawnicy (szlak niebieski), z Krościenka (szlak żółty i niebieski, ok. 2 godz. w jedną stronę), Sromowiec Niżnych (szlak żółty i niebieski, ok. 2 godz. w jedną stronę) oraz z Czorsztyna (szlak niebieski).
Tarnica, Halicz, Rozsypaniec – bieszczadzkie krajobrazy
Szlak wiodący przez Tarnicę, a następnie przez Halicz i Rozsypaniec, to tak naprawdę bieszczadzki klasyk. Prawdziwi wielbiciele górskich wędrówek powinni obowiązkowo wybrać się na całodzienną wycieczkę tą trasą.
Na Tarnicę, najwyższy szczyt Bieszczad (1346 m n.p.m), prowadzi m.in. szlak czerwony z Ustrzyk Górnych (wejście zajmuje ok. 3 godzin). Po dotarciu na sam „bieszczadzkiego Giewontu”, jak mówi się o Tarnicy, warto kontynuować wycieczkę przez Halicz (1333 m n.p.m.) i Rozsypaniec (1280 m n.p.m.), a następnie czerwonym szlakiem dojść do bieszczadzkiego końca świata, czyli asfaltowej drogi, która nagle kończy się na polanie. Z tego punktu można już wybrać się w drogę powrotną.
ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze doliny w Tatrach. 6 miejsc, które warto zobaczyć
Szczeliniec Wielki – wędrówka po Górach Stołowych
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedna z największych atrakcji turystycznych Sudetów. To właśnie tutaj kręcono sceny do jednej z części „Opowieści z Narnii”. Najwyższy punkt pasma znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. Wierzchołek Szczelińca Wielkiego tworzy niezwykły skalny labirynt, na którego krańcach znajdują się trasy widokowe – to miejsce powinien zobaczyć każdy miłośnik gór.
Na szczyt Gór Stołowych można dotrzeć żółtym szlakiem z Karłowa (znajduje się tam parking). Ta popularna trasa prowadzi po 665 schodach – nie jest trudna, ale warto zachować ostrożność. Wędrówka nie powinna zająć więcej niż 45 minut. Wstęp na teren rezerwatu krajobrazowego, obejmującego szczytowe partie Gór Stołowych, jest płatny w okresie turystycznym.
Orla Perć – Tatry dla doświadczonych
To jeden z najsłynniejszych, a zarazem najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach. Trasa, biegnąca pomiędzy przełęczami Zawrat i Krzyżne, przyciąga osoby spragnione mocnych wrażeń i wspaniałej górskiej scenerii. Na szlaku znajdują się ułatwienia w postaci łańcuchów, klamer i drabinek – mimo tego nie jest odpowiedni dla początkujących turystów górskich.
Orla Perć typowo wysokogórski szlak, którego przejście w całości zajmuje ponad 6 godzin (trzeba jeszcze doliczyć czas na dojście i zejście z grani). Najlepszymi punktami wypadowymi na Orlą Perć są schronisko „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej i schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Śnieżka – popularny szlak w Karkonoszach
Malownicze szlaki turystyczne znajdują się również w Karkonoszach. Najwyższym punktem tego pasma, a zarazem jego symbolem jest Śnieżka (1 602 m n.p.m.). Na samym szczycie znajduje się kaplica św. Wawrzyńca oraz charakterystyczny budynek Obserwatorium Meteorologicznego IMGW z ekspozycją przyrządów pomiarowych.
Przez Śnieżkę przebiega Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, czyli szlak turystyczny o długości ok. 30 km (czerwony) prowadzący głównym grzbietem Karkonoszy – na przemian po polskiej i czeskiej stronie granicy. Trasa rozpoczyna się na Szrenicy i przebiega m.in. przez Czarną Przełęcz, Śląskie Kamienie, Śnieżkę i kończy w Przełęczy Okraj.
ZOBACZ TAKŻE: Karpacz: co zobaczyć? 10 największych atrakcji turystycznych
Babia Góra – królowa Beskidów
Babia Góra to najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego i jednocześnie jeden z najlepszych punktów widokowych w Polsce. Przy dobrej pogodzie i widoczności można zobaczyć Beskidy, Gorce, Tatry oraz część Słowacji.
Na Babią Górę prowadzi wiele szlaków turystycznych. Jednym z najciekawszych i najpiękniejszych jest szlak biegnący z Markowych Szczawin przez Perć Akademików na najwyższy wierzchołek – Diablak. Roztacza się stąd fantastyczna panorama górska.
Dolina Chochołowska – tatrzańskie krajobrazy
Jeśli wspinaczka w wysokich górach przekracza nasze możliwości, warto wybrać się na spacer jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Zwolennicy dłuższych wypraw powinni wybrać się do Doliny Chochołowskiej, która jest największą i najdłuższą tatrzańską doliną (ma długość prawie 10 km).
Szlak zaczyna się przy parkingu w Siwej Polanie. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej zajmuje w jedną stronę około 2 godzin. Trasa jest szeroka i dobrze oznakowana. Świetnie sprawdzi się wśród początkujących piechurów oraz rodzin z dziećmi.
___
RadioZET.pl/NC
Oceń artykuł