Obserwuj w Google News

9 najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce

5 min. czytania
23.04.2021 14:55
Zareaguj Reakcja

Wielbiciele górskich wędrówek znajdą w Polsce wiele niesamowitych szlaków. Można wybrać te prowadzące przez Tatry, Bieszczady, Pieniny lub Sudety. Wybór jest ogromny, przez co czasem trudno wskazać te najpiękniejsze trasy. Jedno jest pewne – wszystkie zapewniają fantastyczne widoki. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po najciekawszych szlakach górskich w Polsce.

Tatry Wysokie
fot. Shutterstock

Polskie góry oferują turystom wiele szlaków pieszych. Można wybierać sposób łatwych tras dla początkujących oraz tych trudniejszych przeznaczonych dla doświadczonych piechurów. Oto ranking szlaków górskich w Polsce, które warto uwzględnić na turystycznej mapie.

„Bieszczadzka koronka”

To jeden z najdłuższych i najciekawszych szlaków w Bieszczadach. Na pokonanie tej trasy trzeba zarezerwować średnio 12 godzin. Pętla „Bieszczadzkiej koronki” rozpoczyna się w Wetlinie i biegnie przez Pętlę Górską, Rabią Skałę, Czerteż, Kremanaros, Wielką i Małą Rawkę i kończy się w punkcie startu, czyli Wetlinie. Część szlaku biegnie przy granicy, więc w czasie wędrówki można podziwiać także słowackie i ukraińskie Bieszczady.

Wielka i Mała Rawka
fot. Shutterstock

Do najciekawszych punktów na trasie należy urwisko na Riabej Skale wznoszące się po słowackiej stronie granicy (1167 m n.p.m.). Na szczycie tego urwiska znajduje się taras widokowy – można stąd podziwiać przepiękną panoramę górską. Niezwykłym miejscem na szlaku jest też tzw. trójstyk, gdzie na szczycie Kremenaros łączą się granice Polski, Słowacji i Ukrainy. „Bieszczadzka koronka” nie jest bardzo wymagającą trasą, ale czeka na niej kilka trudniejszych podejść, np. pod Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.).

Góry Sowie – po najstarszej części Sudetów

Góry Sowie to najstarsza część Sudetów, a zarazem jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Najwyższym szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) – to tam znajduje się stuletnia kamienna wieża, z której można podziwiać przepiękną panoramę Sudetów.

Góry Sowie Sudety
fot. Shutterstock

Góry Sowie pokryte są gęstą siecią szlaków turystycznych. Najciekawsza trasa (czerwona) prowadzi z Jedliny-Zdroju przez Rzeczkę, Wielką Sowę, Bukową Kalenicę do Srebrnej Góry – na końcu trasa znajduje się jedna z największych górskich twierdz w Europie. Warto skorzystać też ze szlaku żółtego prowadzącego z Walimia na Wielką Sowę (przejście zajmuje około godziny w jedną stronę).

Redakcja poleca

Trzy Korony – wędrówka po Pieninach

Trzy Korony, należące do masywu o tej samej nazwie, są najwyższym szczytem Pienin Środkowych. To jeden z najbardziej charakterystycznych i atrakcyjnych turystycznie punktów w tym regionie. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni. Na najwyższej z nich, Okrąglicy (982 m n.p.m.), znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się fantastyczny widok na Dunajec, Tatry, Beskid Sądecki i Magurę Spiską.

Trzy Korony - Pieniny
fot. Pixabay

Na sam szczyt prowadzi kilka szlaków. Wszystkie spotykają się przy skrzyżowaniu szlaków pod Trzema Koronami, na tzw. Siodło. Stąd jeszcze pozostaje 15 min podejścia na platformę widokową na Okrąglicy. Na Trzy Korony można dotrzeć ze Szczawnicy (szlak niebieski), z Krościenka (szlak żółty i niebieski, ok. 2 godz. w jedną stronę), Sromowiec Niżnych (szlak żółty i niebieski, ok. 2 godz. w jedną stronę) oraz z Czorsztyna (szlak niebieski).

Tarnica, Halicz, Rozsypaniec – bieszczadzkie krajobrazy

Szlak wiodący przez Tarnicę, a następnie przez Halicz i Rozsypaniec, to tak naprawdę bieszczadzki klasyk. Prawdziwi wielbiciele górskich wędrówek powinni obowiązkowo wybrać się na całodzienną wycieczkę tą trasą.

Tarnica - Bieszczady
fot. Pixabay

Na Tarnicę, najwyższy szczyt Bieszczad (1346 m n.p.m), prowadzi m.in. szlak czerwony z Ustrzyk Górnych (wejście zajmuje ok. 3 godzin). Po dotarciu na sam „bieszczadzkiego Giewontu”, jak mówi się o Tarnicy, warto kontynuować wycieczkę przez Halicz (1333 m n.p.m.) i Rozsypaniec (1280 m n.p.m.), a następnie czerwonym szlakiem dojść do bieszczadzkiego końca świata, czyli asfaltowej drogi, która nagle kończy się na polanie. Z tego punktu można już wybrać się w drogę powrotną.

ZOBACZ TAKŻE:  Najpiękniejsze doliny w Tatrach. 6 miejsc, które warto zobaczyć

Szczeliniec Wielki – wędrówka po Górach Stołowych

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych i  jedna z największych atrakcji turystycznych Sudetów. To właśnie tutaj kręcono sceny do jednej z części „Opowieści z Narnii”. Najwyższy punkt pasma znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. Wierzchołek Szczelińca Wielkiego tworzy niezwykły skalny labirynt, na którego krańcach znajdują się trasy widokowe – to miejsce powinien zobaczyć każdy miłośnik gór.

Szczeliniec Wielki
fot. Shutterstock

Na szczyt Gór Stołowych można dotrzeć żółtym szlakiem z Karłowa (znajduje się tam parking). Ta popularna trasa prowadzi po 665 schodach – nie jest trudna, ale warto zachować ostrożność. Wędrówka nie powinna zająć więcej niż 45 minut. Wstęp na teren rezerwatu krajobrazowego, obejmującego szczytowe partie Gór Stołowych, jest płatny w okresie turystycznym.

Redakcja poleca

Orla Perć – Tatry dla doświadczonych

To jeden z najsłynniejszych, a zarazem najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach. Trasa, biegnąca pomiędzy przełęczami Zawrat i Krzyżne, przyciąga osoby spragnione mocnych wrażeń i wspaniałej górskiej scenerii. Na szlaku znajdują się ułatwienia w postaci łańcuchów, klamer i drabinek – mimo tego nie jest odpowiedni dla początkujących turystów górskich.

Widok z Orlej Perci - Tatry
fot. Shutterstock/na zdj. Widok z Orlej Perci

Orla Perć typowo wysokogórski szlak, którego przejście w całości zajmuje ponad 6 godzin (trzeba jeszcze doliczyć czas na dojście i zejście z grani). Najlepszymi punktami wypadowymi na Orlą Perć są schronisko „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej i schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Śnieżka – popularny szlak w Karkonoszach

Malownicze szlaki turystyczne znajdują się również w Karkonoszach. Najwyższym punktem tego pasma, a zarazem jego symbolem jest Śnieżka (1 602 m n.p.m.). Na samym szczycie znajduje się kaplica św. Wawrzyńca oraz charakterystyczny budynek Obserwatorium Meteorologicznego IMGW z ekspozycją przyrządów pomiarowych.

Śnieżka
fot. Pixabay

Przez Śnieżkę przebiega Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, czyli szlak turystyczny o długości ok. 30 km (czerwony) prowadzący głównym grzbietem Karkonoszy – na przemian po polskiej i czeskiej stronie granicy. Trasa rozpoczyna się na Szrenicy i przebiega m.in. przez Czarną Przełęcz, Śląskie Kamienie, Śnieżkę i kończy w Przełęczy Okraj.

ZOBACZ TAKŻE:  Karpacz: co zobaczyć? 10 największych atrakcji turystycznych

Babia Góra – królowa Beskidów

Babia Góra to najwyższe wzniesienie Beskidu Żywieckiego i jednocześnie jeden z najlepszych punktów widokowych w Polsce. Przy dobrej pogodzie i widoczności można zobaczyć Beskidy, Gorce, Tatry oraz część Słowacji.

Babia Góra
fot. Shutterstock

Na Babią Górę prowadzi wiele szlaków turystycznych. Jednym z najciekawszych i najpiękniejszych jest szlak biegnący z Markowych Szczawin przez Perć Akademików na najwyższy wierzchołek – Diablak.  Roztacza się stąd fantastyczna panorama górska.

Dolina Chochołowska – tatrzańskie krajobrazy

Jeśli wspinaczka w wysokich górach przekracza nasze możliwości, warto wybrać się na spacer jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Zwolennicy dłuższych wypraw powinni wybrać się do Doliny Chochołowskiej, która jest największą i najdłuższą tatrzańską doliną (ma długość prawie 10 km).

Na szlaku w Dolinie Gąsienicowej
fot. Albin Marciniak/East News

Szlak zaczyna się przy parkingu w Siwej Polanie. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej zajmuje w jedną stronę około 2 godzin. Trasa jest szeroka i dobrze oznakowana. Świetnie sprawdzi się wśród początkujących piechurów oraz rodzin z dziećmi.

Redakcja poleca

___

RadioZET.pl/NC