Obserwuj w Google News

Ta wyspa bije rekordy popularnością wśród Polaków. 75 proc. więcej turystów niż przed pandemią

2 min. czytania
25.05.2023 12:40
Zareaguj Reakcja

Malta zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków. W pierwszych trzech miesiącach tego roku ten wyspiarki kraj odwiedziło 36 tysięcy polskich turystów. To o 75 procent więcej niż w rekordowym 2019 roku – podała Maltańska Organizacja Turystyczna (MTA).

Malta coraz popularniejszym kierunkiem wśród Polaków
fot. Shutterstock

Rok 2023 zapowiada się jako przełomowy dla maltańskiej turystyki. Wszystko wskazuje na to, że zakończy się etap odbudowy strat związanych z pandemią Covid-19. Znaczącą rolę w tym procesie będą odgrywać turyści z Polski. Malta zdobywa coraz większą popularność wśród gości z naszego kraju. 

Redakcja poleca

Polacy na Malcie idą na rekord. 36 tys. turystów w trzy miesiące

Według najnowszych informacji dostarczonych przez Maltańską Organizację Turystyczną, od stycznia do marca bieżącego roku Maltę odwiedziło 36 tys. polskich turystów. Porównując te dane z analogicznym okresem roku 2019, było to o 16 tysięcy gości więcej. To oznacza wzrost liczby Polaków na śródziemnomorskiej wyspie o 75 proc. 

Ten wynik daje im czwarte miejsce pod względem liczebności po Brytyjczykach (81 tys.), Włochach (73 tys.) i Francuzach (40 tys.). Co ciekawe, polscy goście wyprzedzili plasujących się zwykle na czwartym miejscu Niemców (31 tysięcy).

– Turyści z Polski doceniają ten kierunek z trzech powodów. Po pierwsze to dostępność bezpośrednich połączeń lotniczych z największych miast (Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław, Gdańsk) przez cały rok. Po drugie to elastyczność w zakresie oferty (...) Ostatni element to różnorodność pod kątem niezliczonych powodów do odkrywania Malty. Malta nie jest kierunkiem jednorazowym, ani wielorazowym. Jest ona destynacją wielowymiarową – tłumaczy John Mary Attard regionalny dyrektor biura MTA Warsaw.

Zobacz także:  Polacy już planują wakacje. Tam latem będą największe tłumy turystów

Dane wskazują od MTA wskazują, że Malta przestaje być kojarzona wyłącznie z letnim kierunkiem turystycznym, stając się popularna przez cały rok. Potwierdzają to dane z Międzynarodowego Portu Lotniczego na Malcie. W zeszłym roku było 1788 lotów między Polską a Maltą. To piąte najważniejsze połączenie dla tego lotniska.

– Malta jest kojarzona głównie przez pryzmat 300 słonecznych dni w ciągu roku. Ale to tylko namiastka tego, co Malta, Gozo i Comino (największe wyspy wchodzące w skład archipelagu tego kraju) mają do zaoferowania, czy to zimą, latem, jesienią, czy zimą. Warto na to nałożyć jeszcze profil turysty (single, pary, rodzice z dziećmi, pielgrzymi, cyfrowi nomadzi, jak i fani motoryzacji, dobrego jedzenia, nurkowania, żeglarstwa). Dlatego gorąco zachęcamy do poznawania Malty na swój sposób – dodaje Attard.

W zeszłym roku Maltę odwiedziło 2,33 mln turystów, z czego 143 tys. pochodziło z Polski. Wsparli oni maltański budżet kwotą 2 mld euro. Według prognoz biura MTA Warsaw, w tym roku Maltę ma odwiedzić jeszcze więcej polskich turystów, niż miało to miejsce 2022 roku. Docelowo ma być ich 200 tys. Ten cel ma być osiągnięty w przeciągu najbliższych kilku lat. Sektor turystyczny na Malcie odpowiada za 30% PKB gospodarki tego śródziemnomorskiego kraju.

Źródło: Materiały prasowe

Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock