Ta wyspa bije rekordy popularnością wśród Polaków. 75 proc. więcej turystów niż przed pandemią
Malta zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków. W pierwszych trzech miesiącach tego roku ten wyspiarki kraj odwiedziło 36 tysięcy polskich turystów. To o 75 procent więcej niż w rekordowym 2019 roku – podała Maltańska Organizacja Turystyczna (MTA).

Rok 2023 zapowiada się jako przełomowy dla maltańskiej turystyki. Wszystko wskazuje na to, że zakończy się etap odbudowy strat związanych z pandemią Covid-19. Znaczącą rolę w tym procesie będą odgrywać turyści z Polski. Malta zdobywa coraz większą popularność wśród gości z naszego kraju.
Polacy na Malcie idą na rekord. 36 tys. turystów w trzy miesiące
Według najnowszych informacji dostarczonych przez Maltańską Organizację Turystyczną, od stycznia do marca bieżącego roku Maltę odwiedziło 36 tys. polskich turystów. Porównując te dane z analogicznym okresem roku 2019, było to o 16 tysięcy gości więcej. To oznacza wzrost liczby Polaków na śródziemnomorskiej wyspie o 75 proc.
Ten wynik daje im czwarte miejsce pod względem liczebności po Brytyjczykach (81 tys.), Włochach (73 tys.) i Francuzach (40 tys.). Co ciekawe, polscy goście wyprzedzili plasujących się zwykle na czwartym miejscu Niemców (31 tysięcy).
– Turyści z Polski doceniają ten kierunek z trzech powodów. Po pierwsze to dostępność bezpośrednich połączeń lotniczych z największych miast (Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław, Gdańsk) przez cały rok. Po drugie to elastyczność w zakresie oferty (...) Ostatni element to różnorodność pod kątem niezliczonych powodów do odkrywania Malty. Malta nie jest kierunkiem jednorazowym, ani wielorazowym. Jest ona destynacją wielowymiarową – tłumaczy John Mary Attard regionalny dyrektor biura MTA Warsaw.
Zobacz także: Polacy już planują wakacje. Tam latem będą największe tłumy turystów
Dane wskazują od MTA wskazują, że Malta przestaje być kojarzona wyłącznie z letnim kierunkiem turystycznym, stając się popularna przez cały rok. Potwierdzają to dane z Międzynarodowego Portu Lotniczego na Malcie. W zeszłym roku było 1788 lotów między Polską a Maltą. To piąte najważniejsze połączenie dla tego lotniska.
– Malta jest kojarzona głównie przez pryzmat 300 słonecznych dni w ciągu roku. Ale to tylko namiastka tego, co Malta, Gozo i Comino (największe wyspy wchodzące w skład archipelagu tego kraju) mają do zaoferowania, czy to zimą, latem, jesienią, czy zimą. Warto na to nałożyć jeszcze profil turysty (single, pary, rodzice z dziećmi, pielgrzymi, cyfrowi nomadzi, jak i fani motoryzacji, dobrego jedzenia, nurkowania, żeglarstwa). Dlatego gorąco zachęcamy do poznawania Malty na swój sposób – dodaje Attard.
W zeszłym roku Maltę odwiedziło 2,33 mln turystów, z czego 143 tys. pochodziło z Polski. Wsparli oni maltański budżet kwotą 2 mld euro. Według prognoz biura MTA Warsaw, w tym roku Maltę ma odwiedzić jeszcze więcej polskich turystów, niż miało to miejsce 2022 roku. Docelowo ma być ich 200 tys. Ten cel ma być osiągnięty w przeciągu najbliższych kilku lat. Sektor turystyczny na Malcie odpowiada za 30% PKB gospodarki tego śródziemnomorskiego kraju.
Źródło: Materiały prasowe
Najpiękniejsze miasta w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić [ZDJĘCIA]
