,

Tam Polacy najchętniej wyjeżdżali zimą. Jeden kierunek urlopowy bije rekordy popularności

20.03.2023 16:13

Tegoroczny sezon zimowy pokazał, że Polacy bardziej niż na narty, wolą wyjeżdżać do ciepłych krajów. W tym gronie są zarówno europejskie kierunki, jak i bardziej egzotyczne kraje. Największą popularnością od lat niezmiennie cieszy się Egipt – wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki (PIT). Gdzie jeszcze polscy turyści chętnie spędzają urlop?

Tłum turystów na plaży w Hiszpanii
fot. Shutterstock

Polska Izba Turystyki przedstawiła raport na temat zorganizowanych wyjazdów Polaków z biurami podróży od 1 grudnia 2022 do końca marca 2023. Opracowanie powstało we współpracy z partnerami: wakacje.pl, travelplanet.pl i fly.pl. Sezon jeszcze się nie skończył, ale uwzględniono dane o rezerwacjach na marzec z końca lutego 2023 r. 

Polacy wolą wypoczynek na plaży od nart

Wyniki raportu pokazują, że także w sezonie zimowym popyt na podróże utrzymuje się na wysokim poziomie. 

– Oczywiście to jest tak, że w skali całej turystyki różne sektory mają różne wyniki, jedne lepsze, inne gorsze (...) Istotne jest to, że wracamy powoli do normalności sprzed pandemii – mówił prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Zmieniła się jednak lista ulubionych kierunków Polaków, a co za tym idzie, także preferencji spędzania tego okresu. Z danych PIT wynika, że w okresie zimowym turyści korzystający z usług touroperatorów szukają przede wszystkim słońca. Gorzej jest z wyjazdami na narty.

Z raportu wynika, że niecałe 5 proc. ogółu zimowych wyjazdów zorganizowanych to były wyjazdy narciarskie. Polacy najchętniej jeździli na narty do Włoch (ponad 47 proc.), Austrii (22,2 proc.) lub zostawali na nartach w Polsce (20 proc.). Na kolejnym miejscu (3,5 proc.) była Słowacja. 

Jeśli chodzi o narciarskie pobyty w Polsce, największą popularnością cieszył się - w wyjazdach zorganizowanych - Świeradów Zdrój, na drugim miejscu Zakopane, a na trzecim Karpacz. Więcej osób jeździło w Polsce zimą jednak nie na narty w góry, a na pobyty do kurortów i hoteli nad polskim morzem, zwłaszcza w czasie ferii zimowych.

Zobacz także: To najlepsze kierunki na ucieczkę przed zimą. W zestawieniu dominuje jeden europejski kraj

Tam Polacy najchętniej uciekali przed zimą [Top 8 kierunków]

W przypadku klientów biur podroży zdecydowanie rośnie zainteresowanie wyjazdami w bardziej egzotyczne miejsca, w poszukiwaniu słońca. 

Polacy zimą chętnie wyjeżdżali na wypoczynek do Egiptu (32,5 proc., nieco mniej niż rok wcześniej), na Maltę ( 12,3 proc.), do Hiszpanii (11,3 proc.) i na Cypr (11,1 proc.). 3,7 proc. wybrało Emiraty Arabskie, 3,3 proc. zostawało na pobytach zorganizowanych w Polsce - wynika z zaprezentowanego raportu.

Wśród najbardziej egzotycznych miejsc, gdzie latali zimą Polacy, były: Dominikana, Tanzania (Zanzibar) i Tajlandia.

PIT - zimowe wyjazdy Polaków
fot. Poslka Izba Turystyki

Średni koszt rezerwacji wyjazdu do tzw. ciepłych krajów wynosił ok. 8 tys. 710 zł, a koszt pobytu jednej osoby - ok. 3 tys. 602 zł. Było to o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. Podano, że na koszty wpływa głównie cena paliwa lotniczego i koszty pobytu na miejscu. Polacy najchętniej latają na tygodniowe pobyty - wynika z raportu.

Źródło: RadioZET.pl/PAP (Izabela Próchnicka), Fly4free

loader

Logo radiozet Dzieje się