,

Kilkanaście osób utknęło w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów. "Cierpliwie czekamy"

03.02.2023 14:20

W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Śnieg zasypał nie tylko tutejsze szlaki, ale też schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. W obiekcie utknęło kilkanaście osób, które czekają na poprawę warunków.

Kilkanaście osób utknęło w schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. "Cierpliwie czekamy"
fot. Shutterstock/Facebook(Pięć Stawów)

Od wielu dni w Tatrach panują bardzo trudne warunki. Obowiązuje wysoki stopień zagrożenia lawinowego, a szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu. Biały puch zasypał również schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Na profilu obiektu w mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia całkowicie przykrytego śniegiem budynku.

Zobacz także: Tej góry jeszcze nikomu nie udało się zdobyć. "Nie musimy być wszędzie" 

Kilkanaście osób utknęło w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów

Poinformowano też, że w schronisku utknęło kilkanaście osób. Turyści zostaną tam do czasu poprawy warunków. Na szczęście w obiekcie znajduje się sporo zapasów.

"No i mamy… lawinowa czwórka, szlak zamknięty, okien nie widać, kilkanaście osób w schronisku zostaje do czasu poprawy warunków śniegowych. Na szczęście zapasów mamy dość, wszystkie systemy sprawne, wiec cierpliwie czekamy. Jak tylko będziemy mogli was ponownie zaprosić, to damy znać. Tymczasem posyłamy mroźne uściski - czytamy na stronie schroniska w Dolinie Pięciu Stawów na Facebooku.

Przypomnijmy, że obecnie w Tatrach obowiązuje czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Z tego powodu zadecydowano o zamknięciu niektórych szlaków, w tym drogi do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki. Do czasu poprawy warunków turyści nie mogą także poruszać się szlakiem do Morskiego Oka. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi trasami.

Turysto! TPN stara się dostarczyć ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Twoje bezpieczeństwo zależy od ciebie i twoich decyzji. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków - brzmi komunikat TPN.

Tatry. Skrajnie niebezpieczne warunki na szlakach

W Tatrach panują skrajnie niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki pokryte są grubą warstwą świeżego śniegu, są pozawiewane i nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Ponadto w wielu miejscach utworzyły się duże zaspy, a na graniach nawisy śnieżne.

W najbliższym czasie zapowiadane są obfite opady śniegu z silnym wiatrem powodujące zawieje i zamiecie śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W związku z tym pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wszelkie wyjścia w góry.

Zobacz także: Porzucili kolegę na szlaku w Tatrach i okłamali TOPR. Skandaliczne zachowanie turystów

loader

RadioZET.pl/PAP(Szymon Bafia)/tpn.pl