Obserwuj w Google News

Wydano ostrzeżenie dla turystów. Na szlakach w Tatrach panują bardzo trudne warunki

2 min. czytania
18.01.2023 12:42
Zareaguj Reakcja

W Tatrach panuje już prawdziwa zima. Na Kasprowym Wierchu leży ponad metr śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich ponad 95 cm, a na Hali Gąsienicowej niemal 56 cm białego puchu. Intensywne opady, a także niski pułap chmur ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie. Jednocześnie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Władze TPN oraz TOPR ostrzegają turystów i zalegają szczególną ostrożność podczas górskich wycieczek. 

Trudne warunki w Tatrach
fot. Albin Marciniak/East News

Na Podhalu i Tatrach zima nie ustępuje. Już od minionego tygodnia intensywnie pada tam śnieg. Z jednej strony to pozytywna informacja, szczególnie dla narciarzy, którzy z niecierpliwością czekali na otwarcie wyciągów narciarskich na Kasprowym Wierchu. Z drugiej to niepokojąca wiadomość dla osób, które planowały górskie wędrówki w wyższe partie gór – obecnie panują bowiem bardzo trudne warunki turystyczne. TPN wydał najnowszy komunikat. 

Redakcja poleca

Trudne warunki na szlakach w Tatrach. Komunikat TPN

Świeży śnieg zalega na wszystkich szlakach, a ich przebieg nie jest widoczny. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie zaspy, szczególnie pod ścianami skalnymi i w formacjach wklęsłych. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej,  posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim – informuje Tatrzański Park Narodowy w komunikacie.

Pokrywa śnieżna w Tatrach jest mocno zróżnicowana. Na Kasprowym Wierchu leży 114 cm śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 95 cm, a na Hali Gąsienicowej około 56 cm białego puchu.

Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest możliwe wariantem zimowym, czyli szlakiem poprowadzonym obejściem za Kopą, które jest wyznakowane tyczkami.

Jak podkreślono, warto zachować ostrożność, bo pod naporem śniegu na szlaki mogą łamać się gałęzie, a nawet całe drzewa. Przypomniano przy tym, że warstwa lodu na tatrzańskich stawach jest miejscami bardzo cienka, dlatego nie powinno się na nią wchodzić. 

Zobacz także:  Pokazali, jak wygląda sytuacja na Kasprowym Wierchu. "Zima wróciła ze zdwojoną siłą"

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Ostrzeżenie dla turystów

Służby TPN ostrzegają jednocześnie, że bardzo trudne warunki panują w wyższych partiach Tatr.

– Intensywne opady śniegu, a także niski pułap chmur ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Obowiązuje jednocześnie trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana z podłożem umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Lawinowa trójka obowiązuje w Tatrach od wysokości 1700 m n.p.m.

Według TOPR w związku z prognozowanymi opadami śniegu od 10 do 20 cm, przy bardzo silnym wietrze, warunki lawinowe ulegną pogorszeniu. 

Ostrzeżenie dla turystów pojawiło się też na Facebooku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

– UWAGA!!! W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe! TOPR ogłosił trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego! Apelujemy o zaniechanie działalności górskiej powyżej schronisk!!! – napisano w poście.

Źródło: PAP (Szymon Bafia), tpn.pl