Obserwuj w Google News

Wypadek w Tatrach. Śmigłowiec przetransportował do szpitala dwóch mężczyzn

2 min. czytania
15.07.2022 09:21
Zareaguj Reakcja

Dwóch taterników uległo wypadkowi podczas wspinaczki na północnym filarze Świnicy. Po poszkodowanych przyleciał śmigłowiec z ratownikami TOPR na pokładzie, który przetransportował mężczyzn do szpitala w Zakopanem.

Wypadek w Tatrach. Śmigłowiec przetransportował do szpitala dwóch mężczyzn
fot. Maciek Jonek/REPORTER/EASTNEWS

Do tego niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek 14 lipca wieczorem. Jak poinformował ratownik dyżurny TOPR Rafał Mikler, zgłoszenie o kłopotach dwóch taterników dotarło do centrali TOPR w Zakopanem po godzinie 19.00.

Zobacz także:  Seria ataków rekinów na popularnych plażach w USA. Pięcioro rannych w ciągu 2 tygodni

Wypadek w Tatrach. Śmigłowiec przetransportował do szpitala dwóch mężczyzn

Mężczyźni wspinali się na północnym filarze Świnicy w Tatrach Wysokich. Do wypadku doszło podczas tak zwanego wycofu, czyli awaryjnego wycofania się z drogi wspinaczkowej.

Na pomoc natychmiast ruszyli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na pokładzie śmigłowca przetransportowali poszkodowanych do zakopiańskiego szpitala. Mężczyźni doznali m.in. złamań kończyn.

Redakcja poleca

Świnica, licząca 2301 m n.p.m., to szczyt w Tatrach Wysokich o dwóch wierzchołkach, które różnią się wysokością o ok. 10 metrów. Północnym filarem Świnicy w rejonie Doliny Gąsienicowej biegną popularne ścieżki wspinaczkowe.

Tatry. Warunki na szlakach

Na początku tygodnia informowaliśmy, że w Tatrach spadł śnieg. Miejscami zarejestrowano wówczas od -2 do -4 stopnie Celsjusza, a wiatr osiągał prędkość nawet do 80 km/h.

Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego można znaleźć aktualne informacje o warunkach na szlakach. Jak czytamy w komunikacie turystycznym, na niżej położonych trasach, zwłaszcza w miejscach zacienionych, może być miejscami mokro i błotniście. Z kolei w partiach szczytowych Tatr Wysokich mogą występować lokalne oblodzenia. Ponadto w wyższych partiach Tatr Wysokich, po stronie północnej, jest jeszcze kilka miejsc, gdzie zalegają płaty twardego śniegu. Dlatego turyści powinni zachować tam szczególną ostrożność.

Zobacz także:  Dzik zaatakował kobietę na plaży we Włoszech. Prawdopodobnie przyciągnęło go leżące obok jedzenie

RadioZET.pl/PAP(Szymon Bafia)/tpn.pl