,

Stworzyli najdroższe lody na świecie. Trafiły już do Księgi Rekordów Guinnessa

22.05.2023 12:44

W Japonii opracowano recepturę najdroższych lodów świata. Za 130-mililitrową porcję deseru firmy Celatto trzeba zapłacić... ponad 26 tys. złotych. Skąd taka cena? To suma arcylukusowych składników i najnowocześniejszych technologii produkcji.

Najdroższe lody na świecie
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Zaskakująco drogi smak lodów nazywa się Byakuya, czyli "biały rycerz". Opracowanie receptury tego "luksusowego" deseru zajęło 1,5 roku. Projektem kierował mistrz kuchni fusion z Osaki, Tadayoshi Yamada. Lody z Japonii już trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa. 

To najdroższe lody świata. Porcja kosztuje 26,5 tys. zł

W recepturze tych lodów znaleźć można istne cuda. Najbardziej królewskim składnikiem są białe trufle z Alby na północy Włoch, które kosztują ponad 60 tys. zł za kilogram. Inne składowe smaku to parmezan i osad pozostały po produkcji japońskiego trunku, sake. Na wierzchu lodowego arcydzieła umieszczona została jadalna posypka z płatków złota. 130-mililitrowa porcja lodów serwowana jest w małym szklanym słoiku.

To wszystko składa się na ostateczną cenę – 873 400 jenów za porcję (26,5 tys. zł). Za sprawą tej kwoty Byakuya zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdroższe lody świata. „Opracowanie zajęło nam ponad 1,5 roku, z wieloma próbami i błędami, aby uzyskać właściwy smak”  – przyznał japoński producent.

Zobacz także: QUIZ o lodach. Jesteś mistrzem w temacie? To spróbuj zdobyć komplet punktów

Firma dodaje, że jej misją nie jest tylko przygotowywanie apetycznie drogich deserów, ale tworzenie kulinarnej przygody, która łączy europejskie składniki i tradycyjne japońskie potrawy. Na stronie internetowej Księgi Rekordów Guinnessa czytamy, że przy degustacji tego przysmaku, najpierw poczujemy mocny zapach białej trufli, następnie da o sobie znać parmezan, a paletę doznań zwieńczy nuta sake.

Klienci Celatto mogą znaleźć na opakowaniu deseru instrukcję, w jaki sposób przygotować lody przed ich spożyciem. "Należy wlać białą truflę o odpowiedniej konsystencji, gdy lody już zmiękną, a następnie zmieszać całość ręcznie wykonaną metalową łyżką". W sieci można zobaczyć nagranie opublikowane przez Guinness World Records.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Deser wyglada bardzo apetycznie, ale jego cena może przyprawić o zawrót głowy. Japoński producent ma już w planach stworzenie kolejnych wykwintnych lodów, które byłyby kombinacją innych luksusowych składników, np. szampana i kawioru. 

Źródło: PAP, CNN

Logo radiozet Dzieje się