Obserwuj w Google News

Te trzy kraje to hity tegorocznych wakacji. Wielu Polaków spędzi tu swój urlop

2 min. czytania
06.06.2023 15:44
Zareaguj Reakcja

Lato coraz bliżej. Część Polaków zdążyła już zarezerwować wakacyjny wyjazd. Okazuje się, że w tym roku, podobnie jak w minionym, królować będą trzy kierunki.

Egipt
fot. TOMASZ GAWALKIEWICZ/REPORTER/EASTNEWS

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Jak co roku część Polaków spędzi letni urlop za granicą. Portal Wakacje.pl, który sprzedaje oferty kilkudziesięciu touroperatorów, postanowił przeanalizować zgromadzone dane i sprawdził m.in. które kierunki cieszą się największą popularnością w 2023 r. oraz ile turyści płacą średnio za wycieczkę. Informacje na ten temat opublikował we wtorek "Puls Biznesu".

Redakcja poleca

Te trzy kraje to prawdziwe hity tegorocznych wakacji

Gazeta zauważa, że "nie zmienił się gust Polaków dotyczący miejsca, w którym spędzają wakacje". Okazuje się, że turyści, podobnie jak w minionym roku, stawiają głównie na Turcję, Grecję oraz Egipt. Z danych portalu Wakacje.pl wynika, że kierunki te wybiera 64 proc. urlopowiczów rezerwujących wyjazd w okresie 19 czerwca - 30 września br.

Na wakacje można polecieć z 14 lotnisk w Polsce, w tym z Radomia, który po pięciu tygodniach od otwarcia świętował odprawienie 10-tysięcznego pasażera. Największą popularnością cieszą się jednak porty lotnicze w Warszawie, Katowicach oraz Wrocławiu. Stąd podróż rozpoczyna aż dwie trzecie klientów biur podróży. 

Średnia cena wyjazdów rezerwowanych w portalu Wakacje.pl urosła w tym roku w porównaniu z poprzednim o 20 proc. - podaje gazeta.

Zobacz także:  W tym kraju może paść rekord. Nawet 68 mln turystów spędzi tutaj urlop 

Polacy kupują wakacje first minute

Do połowy maja czołowi touroperatorzy sprzedali średnio o 40-45 proc. więcej wyjazdów niż w ubiegłym roku - informuje dziennik. Co ciekawe, znacząco zwiększyła się sprzedaż first minute. "W Wakacje.pl 89,3 proc. klientów, czyli o 7 pkt proc. więcej niż rok temu, kupiło wyjazdy aż na 91 dni przed wylotem. Ponad połowa Polaków wyjeżdża na wakacje w lipcu lub sierpniu - odpowiednio 34,5 i 26 proc., 21 proc. wybiera wrzesień, a 13 czerwiec" - podaje "Puls Biznesu".

Według "gazety, eksperci Wakacje.pl policzyli, że w minionym roku urlop w krajach basenu Morza Śródziemnego w czerwcu był o 12 proc. tańszy niż w lipcu oraz o 10 proc. tańszy niż w sierpniu. We wrześniu natomiast było to, odpowiednio, o 18 i 13 proc. taniej, zaś w październiku o 21 i 20 proc.

Zobacz także:  Wakacje 2023 nie muszą być drogie. Ekspert radzi, jak zaoszczędzić

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile

RadioZET.pl/PAP