Ten europejski kraj ma być hitem 2023 roku. Może tu przyjechać nawet 127 mln turystów

06.03.2023 10:46

Włochy mogą stać się turystycznym hitem 2023 roku. Przewiduje się, że zarezerwowanych zostanie 442 mln noclegów w hotelach i pensjonatach - najwięcej w historii. Według prognoz turyści wydadzą w Italii 89 mld euro.

Włochy
fot. Shutterstock

Włochy położone są w Europie Południowo-Środkowej na Półwyspie Apenińskim. Wiele osób twierdzi, że to jedno z najpiękniejszych państw na świecie. Ale kraj ten słynie nie tylko z bajecznych widoków. Można tu też znaleźć wiele popularnych zabytków, rozmaite atrakcje, a także przepyszne jedzenie. Nic więc dziwnego, że każdego roku miejsce to oblegane jest przez tłumy podróżnych. 2023 jednak zapowiada się jako absolutnie rekordowy dla turystyki we Włoszech.

Włochy mają być hitem 2023 roku. Nawet 127 mln turystów

Instytut badań opinii i rynku Demoskopika prognozuje, że w tym roku zarezerwowanych zostanie 442 miliony noclegów w hotelach i pensjonatach. To najwięcej odkąd prowadzona jest taka statystyka, czyli od 1958 r. Oznacza to wzrost o 12 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, który minął pod znakiem ożywienia turystyki po pandemii.

Przewiduje się, że Włochy w 2023 r. wybierze prawie 127 mln podróżnych, w tym niemal połowa to obcokrajowcy (61 milionów). Łącznie turyści wydadzą w Italii 89 miliardów euro, czyli o ponad 22 procent więcej niż przed rokiem.

Według włoskiego Instytutu największy wzrost liczby podróżnych zanotują następujące regiony: Trydent- Górna Adyga (o około 15 procent), Wenecja Euganejska (14,8 proc.) oraz Marche położony w środkowej części kraju (13 proc.). Dużego napływu turystów spodziewają się też tradycyjnie Sardynia i Emilia - Romania; wzrost wyniesie tam po około 12 procent.

Zobacz także: Wybrano najpiękniejsze plaże na świecie. W czołówce trzy miejsca z Europy

Zauważa się, że optymistyczną zapowiedź dobrego roku dla turystyki stanowią dane dotyczące zimowych wakacji w górach, gdzie w wielu alpejskich miejscowościach i ośrodkach narciarskich notuje się komplet gości.

Nie tylko Włochy

Pod koniec minionego roku serwis kiwi.pl przygotował podsumowanie ostatnich 12 miesięcy w kontekście podróżowania, a także sprawdził, które kraje będą cieszyć się największym zainteresowaniem Polaków w 2023 r. Oprócz wspomnianych już Włoch, w top pięć kierunków znalazły się: Hiszpania, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Francja oraz Norwegia. Jeżeli chodzi o miasta, popularne mają być Rzym, Paryż, Londyn, Mediolan i Barcelona.

Zobacz także: Wskazano najbardziej niebezpieczne kierunki na wakacje. Tam lepiej nie planować podróży

loader

RadioZET.pl/PAP(Sylwia Wysocka)