Obserwuj w Google News

Ten kraj bije rekordy popularności wśród turystów. Polacy w czołówce

2 min. czytania
05.06.2023 11:53
Zareaguj Reakcja

Chorwacja od lat jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całej Europy. Okazuje się, że w tym roku popularność tego bałkańskiego kraju jest wyjątkowo wysoka i może paść nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę zagranicznych gości. W czołówce nacji najchętniej spędzających tu wakacje znaleźli się Polacy.

Chorwacja bije rekordy popularności
fot. Bartosz Krupa/East News

Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród europejskich turystów, również z Polski. Nie ma się czemu dziwić. Ten bałkański kraj przyciąga przepięknym wybrzeżem, niesamowitymi wyspami rozrzuconymi po lazurowym Adriatyku, parkami narodowymi i bogatą architekturą miasteczek. 

W tym roku turyści tłumnie ruszyli do tego kraju. Ostatnie pięć miesięcy bieżącego roku pokazują, że popularność Chorwacji znacząco rośnie. Wszystko wskazuje na to, że zagranicznych gości będzie w tym sezonie jeszcze więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku. 

Redakcja poleca

Turyści szturmują Chorwację. Więcej gości niż przed pandemią

Jak wynika ze wstępnych danych z systemu eVisitor, na które powołuje się portal Fly4free, od stycznia do 27 maja 2023 roku Chorwację odwiedziło 3,5 mln turystów. Wykupili oni łącznie 10,7 mln noclegów. Porównując pierwsze 5 miesięcy br. z okresem analogicznym 2022 roku, jest to wzrost o 27 proc., a także wzrost o 3 proc. względem 2019 roku.

Które nacje najchętniej odwiedzają słynny bałkański kraj? Chorwackie Biuro Statystyczne podało na razie dane dotyczące okresu od stycznia do kwietnia. Okazuje się, że najliczniejszą grupą w pierwszych czterech miesiącach 2023 roku byli Słoweńcy (258 tys.), Niemcy (173,6 tys.), Austriacy (140 tys.) i Włosi (103 tys.). W czołówce znaleźli się również Polacy, których przyjechało aż 52,2 tysięcy. 

Bardziej szczegółowe dane przekazuje Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. Od 1 stycznia do 30 maja Chorwację odwiedziło 101 271 gości z Polski, którzy zarezerwowali łącznie 440 234 noclegi. Takie wyniki oznaczają wzrost przyjazdów o 42,70 proc., a jednocześnie wzrost o 45,17 proc. w kontekście noclegów w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Które regiony są obecnie najchętniej odwiedzane? Na pierwszym miejscu jest żupania istryjska, która przyjęła 19,3 proc. wszystkich turystów (krajowych i zagranicznych). Niezwykle popularne jest również miasto Zagrzeb (17,6 proc.), żupania primorsko-gorska (14,1 proc.) i żupania splicko-dalmatyńska (12,1 proc.).

Zobacz także:  Popularna egzotyczna wyspa połączy się z lądem. Ma powstać 50-metrowy most

Chorwacja w strefie Schengen. Zmiany dla turystów

Przypomnijmy, że Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku dołączyła do strefy Schengen. Od początku roku zostały zniesione wszystkie kontrole na granicach lądowych i morskich ze Słowenią, Węgrami i Włochami. Podróżni podczas przekraczania granicy Chorwacji samochodem nie muszą się już legitymować dowodem osobistym czy paszportem i mogą tym samym uniknąć stania w korkach.

Z kolei od 26 marca zostały zniesione wszystkie kontrole na wewnętrznych granicach w chorwackich portach lotniczych. To doskonała informacja dla pasażerów, bo pozwoli znacznie szybciej przekroczyć granicę.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Źródło: Fly4free

"Mała Chorwacja", czyli Zakrzówek
4 Zobacz galerię
fot. Albin Marciniak/East News