Obserwuj w Google News

Termy w Polsce. 10 najlepszych basenów termalnych [LISTA]

4 min. czytania
Aktualizacja 07.12.2022
20.07.2021 14:40
Zareaguj Reakcja

Termy w Polsce cieszą się bardzo dużą popularnością.  Nic dziwnego – Polska jest trzecią „termalną potęgą” Europy, tuż za Słowacją i Węgrami. Wypoczynek w basenach termalnych to idealny pomysł na spędzenie relaksującego weekendu. Przedstawiamy 10 miejsc, w których można skorzystać z dobrodziejstw gorącej wody. 

Termy Bukowina Tatrzańska
fot. Adrian Gladecki/Reporter/East News

Baseny termalne to atrakcja, która każdego roku zdobywa coraz więcej zwolenników. Które miejsca w Polsce warto odwiedzić? Oto 10 miejsc, które warto uwzględnić na liście najlepszych term w Polsce

Terma Bania – Białka Tatrzańska

Termy w Białce Tatrzańskiej (nazywane Termą Bania) cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Przez cały rok działają tam baseny termalne – wewnętrzne i zewnętrzne (jest ich aż 14!) o temperaturze od 20 do 38°C. Na miejscu znajduje się również strefa spa z kompleksem saun i jacuzzi. Tutejsza woda termalna zawiera wiele cennych elementów: siarczki, potas, wapń czy magnez.

Spragnieni nie tylko relaksu, ale też wrażeń mogą skorzystać ze zjeżdżalni, basenu ze sztuczną falą, groty z gejzerem, karuzeli wodnych czy innych atrakcji. Jednym z ulubionych miejsc wśród wypoczywających w Termie Bania jest basen zewnętrzny z widokiem na ośnieżone szczyty Tatr.

Redakcja poleca

Termy Uniejów

Uniejów, jako pierwsze miasto w Polsce, uzyskało oficjalny status uzdrowiska termalnego. Rozległy kompleks (ok. 1500 m2 powierzchni) oferuje gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych. Dzięki temu, że woda podgrzewana jest energią geotermalną, przez cały rok można korzystać z obiektów dostępnych na świeżym powietrzu.

W zewnętrznej strefie kąpielowej do dyspozycji jest nie tylko z basen solankowo-uzdrowiskowy, ale również inne wodne atrakcje, m.in. wyspa z jacuzzi, rwąca rzeka czy taras wypoczynkowy. W wewnętrznej strefie kąpielowej znajduje się również tężnia solankowa, która nasyca powietrze jodem, bromem oraz całą gamą innych dobroczynnych mikroelementów – według specjalistów jodu jest tu tyle, co nad Bałtykiem!

Terma Bukovina – Bukowina Tatrzańska

Terma Bukovina to największy kompleks basenów termalnych w Polsce, zlokalizowany w Bukowinie Tatrzańskiej. Basenów jest tutaj 12, a ich temperatura ich wody waha od 30–38ºC. Co więcej, znajdują się u podnóża Tatr – w czasie kąpieli w części zewnętrznej można podziwiać ośnieżone szczyty górskie.

Zachęcają już same nazwy basenów – dla dorosłych: „Bonior Basisty”, „Corny Staw” czy „Bulgotnik”, a dla najmłodszych: „Wartko ruła” czy „Łostry śwung”. W kompleksie czekają też inne atrakcje: zjeżdżalnie, 12 różnych saun, grota solna i centrum spa.

Termy Mszczonów

Termy Mszczonów znajdują się ok. 40 km od Warszawy. Obejmują kompleks basenów wypełnionych słodką wodą termalną o temperaturze od 26-34°C. Można tu również skorzystać z masaży i inhalacji w grocie solnej – to sprawdzona kuracja antystresowa i przeciwzapalna.

Ten nowoczesny kompleks odpowiada potrzebom zarówno osób szukających relaksu, jak i rodzin z dziećmi spragnionymi dobrej zabawy – na miejscu znajdziemy brodziki dla dzieci, zjeżdżalnie czy plac zabaw.

Redakcja poleca

Termy Chochołowskie

Termy Chochołowskie, położone ok. 15 km od Zakopanego, są tak naprawdę największym kompleksem basenów termalnych na Podhalu. Największą atrakcją jest zewnętrzny basen termalny z widokiem na ośnieżone szczyty Tatr. Są również wewnętrzne baseny termalne (woda ma temp. 36°C) z jacuzzi oraz stanowiskami do masażu.

Na odważnych czekać będzie również specjalna „strefa surowej wody” z beczkami napełnionymi naturalną wodą siarczkową pochodzącą bezpośrednio z ujęcia termalnego.

Termy Lądek-Zdrój

Na liście najlepszych term w Polsce trzeba wymienić Lądek-Zdrój, gdzie bije aż siedem źródeł leczniczej wody. Nad jednym z nich, w barakowym gmachu z XVII wieku, wybudowano sanatorium „Zdrój Wojciech”. Mieści się w nim okrągły basen termalny z kopulą w barokowym stylu. Poza basenem kuracjusze mogą skorzystać również z pijalni wód, restauracji i zabiegów spa. Swoje urodziny obchodził tutaj podobno Wolfgang Goethe, a w 1800 roku termy odwiedziła żona króla pruskiego Wilhelma III.

Termy Maltańskie w Poznaniu

Termy Maltańskie to największy ośrodek sportowo-rekreacyjny w Polsce. Znajdują się tu baseny rekreacyjne, sportowe oraz strefa saun. Ogromną popularnością cieszą się baseny geotermalne i solankowe, w których wykorzystywana jest woda termalna pobierana z głębokości ponad 1306 metrów. Dzięki niskiej mineralizacji solanka doskonale nadaje się do celów rekreacyjnych i leczniczych.

Na terenie kompleksu Term Maltańskich przygotowano również ogromny zespół 13 zjeżdżalni, basen z podwójną falą oraz strefę dla najmłodszych z brodzikiem i statkiem pirackim.

Redakcja poleca

Termy Cieplickie, Jelenia Góra

Termy Cieplickie znane są w całej Europie – tutejsze gorące źródła, ze względu na najwyższą na kontynencie zawartość krzemionki, osiągają temperaturę nawet 87°C. Ale nie ma się czego obawiać – woda wydobywana z głębokości 1800 m woda jest odpowiednio schłodzona i przefiltrowana.

Na poszukujących zdrowia i relaksu czekają dwa wewnętrzne baseny termalne oraz jeden zewnętrzny – w czasie kąpieli roztacza się przepiękny widok na Karkonosze. Dla spragnionych innych atrakcji przygotowano basen rekreacyjny z torami pływackimi, 2 brodziki dla dzieci i kompleks zjeżdżalni.

Termy Szaflary

Termy Szaflary są jednym z najbardziej kameralnych, podhalańskich kompleksów termalnych w Polsce. Turyści szczególnie chętnie odwiedzają to miejsce zimą. Do dyspozycji odwiedzających są cztery baseny z wysoko zmineralizowaną wodą termalną – jej temperatura utrzymywana jest w zakresie 30-38°C.

Baseny wyposażone są w wiele urządzeń do hydromasażu, tj. bicze wodne, ławki do masażu czy gejzery. Poza kompleksem basenów znajdziemy tu również hotel oraz restauracje.

Termy Warmińskie, Lidzbark Warmiński

To jedyny tego typu obiekt na Warmii. Termy Warmińskie są bardzo dobrym wyborem zarówno dla osób aktywnych (na miejscu dostępny jest 6-torowy basen, dzika rzeka czy zjeżdżalnia multimedialna), jak i ceniących relaks (np. w całorocznym zewnętrznym basenie z ciepłą wodą). 

Popularnością cieszy się też strefa saun, gdzie znajdują się cztery różne sauny, grota solna i basen źródlany. Poza tym można tu skorzystać z zabiegów upiększających na bazie żurawiny, ziół i przypraw korzennych.

ZOBACZ TAKŻE:

•   Najpiękniejsze lodowiska w Polsce. 5 miejsc, gdzie można pojeździć na łyżwach pod gołym niebem

•   Bieszczady: 6 najpiękniejszych szlaków turystycznych

•   Zakopane: trasy dla początkujących. 5 łatwych szlaków turystycznych w Tatrach

•   Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

•  Narty w Polsce: dokąd warto się wybrać? 10 najlepszych ośrodków