To może być droga Rosjan do Europy. Air Serbia uruchamia nowe trasy

14.03.2023 09:21

Serbskie linie lotnicze Air Serbia poinformowały, że uruchomią kilkanaście lotów na trasie z Belgradu do Budapesztu. Choć nie mówi się o tym oficjalnie, może być to nowa droga dla Rosjan, którzy chcą wjechać na teren UE – twierdzi węgierski opozycyjny portal Telex. Air Serbia to jedyna linia latająca bezpośrednio z Rosji do Europy.  

Air Serbia
fot. Shutterstock

Po falach sankcji nałożonych przez UE za atak na Ukrainę Rosjanie mają bardzo ograniczoną liczbę kierunków podróżniczych oraz dostępnych linii lotniczych. Aby dostać się do najważniejszych miast Europy, rosyjscy podróżni mają kilka możliwości, chociaż wiąże się to oczywiście z przesiadkami i często wysokimi kosztami.

Jedyną linią latającą bezpośrednio z Rosji do Europy (a dokładniej Belgradu) jest Air Serbia. W ostatnim czasie przewoźnik ogłosił nowy, letni rozkład ze stolicy Serbii do Budapesztu, który obejmuje 17 połączeń w tygodniuW zależności od potrzeb jest szansa na zwiększenie liczby lotów. To może być nowa opcja dla Rosjan, aby łatwiej przedostać się do Europy. 

Air Serbia ogłasza nową trasę. Nowa droga Rosjan do UE

W oświadczeniu linie Air Serbia wspominają, że zwiększenie liczby lotów pomiędzy dwiema stolicami ma pozwolić pasażerom na podróże do Hiszpanii, Grecji, na Cypr, do krajów Bałkanów Zachodnich oraz do Stanów Zjednoczonych. Jako przykłady połączeń z przesiadką w Belgradzie podano amerykańskie Nowy Jork i Chicago oraz Tiencin w Chinach.

Portal Telex przygląda się jednak kwestii od strony rosyjskiej. Serbia nie nałożyła sankcji na Kreml po agresji na Ukrainę, więc rosyjska przestrzeń powietrzna jest dostępna dla Air Serbia. Linia utrzymuje obecnie połączenia lotnicze z czterema rosyjskimi miastami: Moskwą, Kazaniem, Soczi i Petersburgiem.

Belgrad jest dobrym hubem dla obywateli Rosji latających do Europy – pisze węgierski portal.

Zobacz także: Tłumy rosyjskich turystów wypoczywają w Tajlandii. Znaleźli sposób na ominięcie sankcji

– Po zamknięciu ruchu lotniczego między Europą Zachodnią a Rosją niektóre linie lotnicze i niektóre miasta, zwłaszcza Belgrad i Stambuł, odniosły ogromne korzyści z utrzymania i zintensyfikowania lotów do i z Rosji – dodaje Telex.

Serbia nie jest dostępna dla rosyjskich samolotów, ponieważ ten bałkański kraj jest otoczony przez kraje, które nałożyły sankcje na Kreml. Air Serbia stała się więc jedyną linią lotniczą na rynku europejskim, która może wykorzystać tę sytuację.

– Najłatwiejsze połączenia lotnicze z Rosji do Europy odbywają się obecnie przez Belgrad i Stambuł. Węgry są popularnym celem podróży dla rosyjskich turystów i biznesmenów; prawdopodobne jest, że więcej posiadaczy rosyjskich paszportów wybiera obecnie Budapeszt jako punkt wjazdu do UE – podsumowuje portal.

Źródło: RadioZET.pl/PAP

loader