Obserwuj w Google News

To najdroższe ulice świata. Jak w rankingu wypada Polska?

2 min. czytania
24.11.2022 14:12
Zareaguj Reakcja

Opublikowano najnowszy ranking najdroższych ulic handlowych świata pod względem wysokości płaconych czynszów. W zestawieniu firmy Cushman & Wakefield wygrała górna część słynnej Piątej Alei w Nowym Jorku. Które miejsca zajmują europejskie ulice i jak w rankingu wypada Polska? 

Piąta Aleja, Nowy Jork
fot. Shutterstock

Ranking przygotowany przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield uwzględnia tylko jedną, najdroższą ulicę handlową z poszczególnych państw. Pod uwagę wzięto 92 miasta z całego świata. Wyniki tego zestawienia mogą zaskoczyć. 

Zobacz także:  Te 50 miejsc warto odwiedzić w 2023 roku. W zestawieniu znalazło się polskie miasto 

Najdroższe ulice świata w 2022 roku

Pierwsze miejsce wśród najdroższych ulic świata zajęła górna część słynnej Piątej Alei w Nowym Jorku (ulice od 49. do 60.). Tutaj roczny czynsz za metr kwadratowy wynosi ponad 21 tys. euro (prawie 100 tys. złotych!). Drugą pozycję tego "drogiego" zestawienia zajmuje Tsim Sha Tsui w Hongkongu (15 tys. euro rocznie za m kw.). 

Trzeci miejsce trafiło do ulicy Via Montenapoleone w Mediolanie. Metr kwadratowy lokalu kosztuje tu rocznie 14547 euro (ponad 68 tys. zł).

W pierwszej dziesiątce znalazła się także New Bond Street w Londynie (miejsce czwarte), Pola Elizejskie w Paryżu (miejsce piąte), a także Bahnhofstrasse w Zurychu (ósma pozycja).

Najdroższe ulice świata
fot. Cushman & Wakefield
Redakcja poleca

Jak w zestawieniu wypada Polska?

W drugiej dziesiątce znalazły się także najbliższe geograficznie kraje – m.in. Austria na 11. miejscu, a Niemcy na 13.

Spore emocje wzbudziła 17. pozycja, na której znalazła się leżąca w czeskiej Pradze ulica Paryska. Po raz pierwszy pojawiła się ona w rankingu – do tej pory z Czech najwyżej notowana była ulica Na Przikopie. Najwyższy roczny czynsz przy ulicy Paryskiej w Pradze wynosi 2719 euro (ponad 12,8 tys. zł) za m kw. Znajdują się tu sklepy najbardziej renomowanych marek świata mody, biżuterii, kosmetyków lub kryształów.

Kolejne miejsce w rankingu, jeśli chodzi o popularne europejskie kierunki, zajmują Węgry, gdzie ulica Vaci w Budapeszcie została sklasyfikowana na 29. miejscu. 

A co z Polską? Warszawski Nowy Świat sklasyfikowano na 36. miejscu. Niższego czynszu można się spodziewać m.in. w Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Macedonii, Litwie czy Cyprze. Taniej jest także na Łotwie i w Estonii.

Źródło: Cushman & Wakefield/PAP

Najbardziej kolorowe miasta świata
12 Zobacz galerię
fot. Shutterstock, na zdj. Valparaiso w Chile