To najkrótsze trasy w siatce Ryanaira i Wizz Aira. Ledwo zapniemy pasy i już trzeba lądować

12.12.2022 09:39

W rozkładzie lotów tanich linii czasem pojawiają się bardzo krótkie trasy. W przypadku niektórych połączeń ledwo zapniemy pasy do startu, a już maszyna zaczyna przygotowywać się do lądowania. Najkrótsza trasa w siatce Ryanaira to 141 km i około 30 minut lotu. Z Wizz Airem najkrótszą opcją jest pokonanie odległości 171 km w niecałą godzinę. Zestawienie najkrótszych połączeń lotniczych obu przewoźników przygotował portal Simple Flying. 

Wizz Air i Ryanair
fot. Shutterstock

Tanie linie nie mają w swoich siatkach wielu bardzo krótkich połączeń. Przewoźnicy zarabiają bowiem nie tylko na biletach, ale też wszelkiego rodzaju dodatkowych usługach, a więc przekąskach, napojach czy bagażu podręcznym, którego zwykle nie potrzebujemy, gdy lot trwa godzinę lub krócej. 

Mimo wszystko Ryanair i Wizz Air oferują krótkie trasy, które cieszą się sporym zainteresowaniem i są rentowne. Portal Simple Flying przeanalizował rozkłady lotów tych dwóch niskobudżetowych przewoźników i stworzył zestawienie ich najkrótszych połączeń. 

Zobacz także: To najdłuższa trasa piesza na świecie. Do tej pory nikomu nie udało się jej przejść

Ryanair. Najkrótsze połączenia w siatce irlandzkiej linii 

O jednej z najkrótszych tras Ryanaira głośno było jeszcze przed pandemią. W 2019 roku wystartowało połączenie z hiszpańskiej Malagi do Tetuanu w Maroko. Samoloty pokonują odległość 141 kilometrów, a rozkładowy czas połączenia to 35-40 minut, chociaż w praktyce najczęściej czas lotu nie trwa więcej niż 20 minut. Połączenie to wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów. W bieżącym rozkładzie lotów na tej trasie samoloty latają 3 razy w tygodniu, a w letnim rozkładzie będzie aż 6 połączeń tygodniowo.

Skąd tak duża popularność tej trasy? Nie da się też ukryć, że to połączenie lotnicze to ogromna oszczędność czasu – decydując się na jazdę samochodem z Malagi do Tetuanu, najkrótsza opcja zajmuje niemal 5 godzin – i to w optymistycznej wersji. Podróż autem to konieczność pokonania 258 kilometrów, a po drodze trzeba jeszcze wjechać na prom i pokonać Cieśninę Gibraltarską. Na liście przygotowanej przez portal Simple Flying pojawiły się też inne ciekawe połączenia.

10 najkrótszych tras Ryanaira

 1. Malaga - Tetouan (141 km)
 2. Malaga - Tangier (166 km)
 3. Ibiza - Valencia (174 km)
 4. Alicante - Ibiza (180 km)
 5. Katania - Malta (185 km)
 6. Sewilla - Tangier (187 km)
 7. Barcelona - Palma (201 km)
 8. Sewilla - Tetouan (209 km)
 9. Ateny - Santorini (219 km)
 10. Sztokholm Arlanda - Visby (224 km)

Wizz Air uruchomił nową krótką trasę

W przypadku Wizz Aira najkrótsze połączenie zostało ogłoszone w minionym tygodniu. To trasa z albańskiej Tirany do włoskiego Brindisi - odległość między dwoma lotniskami wynosi około 171 kilometrów. Loty wystartują w lipcu 2023 roku i będą dostępne 3 razy w tygodniu. 

Co dość zaskakujące, na szóstym miejscu w zestawienia najkrótszych tras Wizz Aira znalazła się trasa z Polski. Chodzi o loty z Gdańska do Malmo w Szwecji. Odległość między tymi dwoma portami wynosi 351 kilometrów - samolot pokonuje tę trasę w 55 minut.

10 najkrótszych tras Wizz Aira

 1. Tirana - Brindisi (171 km)
 2. Tirana - Bari (250 km)
 3. Rzym Ciampino - Olbia (276 km)
 4. Bari - Korfu (317 km)
 5. Larnaka - Tel Awiw (339 km)
 6. Gdańsk - Malmo (351 km)
 7. Rzym Fiumicino - Split (384 km)
 8. Budapeszt - Targu Murs (408 km)
 9. Bolonia - Olbia (429 km)
 10. Tuzla - Wiedeń (439 km)

Źródło: Simple Flying, Fly4free

loader