,

TOPR wydał ostrzeżenie dla turystów. W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego

29.03.2023 09:37

Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. TOPR ostrzega turystów i zaleca szczególną ostrożność podczas górskich wycieczek. Odradzane są wszelkie wyjścia w wyższe partie Tatr. 

W Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego
fot. Pawel Murzyn/East News

Chociaż mamy już kalendarzową wiosnę, w Tatry wróciła zima. Na Kasprowym Wierchu leży 180 cm śniegu, a temperatura na szczycie wynosi 10 st. C. Uczucie zimna potęguje silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 55 km/h – informuje IMGW. Z uwagi na trudne warunki w wyższych partiach gór TOPR wydał najnowszy komunikat. 

Trudne warunki w Tatrach. Komunikat TOPR

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), szlaki pokryła warstwa świeżego śniegu, a w wielu miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy.

– Niski pułap chmur wraz z opadami śniegu znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są nieprzedeptane. Wciąż wieje silny, porywisty wiatr. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC – czytamy w komunikacie TPN.

Zobacz także: Fragment klifu w Gdyni nagle osunął się na plażę. Turyści zupełnie się nie przejmują

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również leży warstwa świeżego śniegu. Miejscami występują oblodzenia i jest ślisko. Wybierając się na wycieczki w doliny reglowe, warto zabrać raczki i kijki. Na najbliższe dni w Tatrach spodziewane są dalsze opady śniegu.

Po intensywnych opadach śniegu od wtorku obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. To oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Toprowcy ostrzegają, że lawina może się wyzwolić nawet przy małym dodatkowym obciążeniu. Szczególnie należy uważać na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

W komunikacie TOPR czytamy też, że intensywne opady z wiatrem utworzyły depozyty śniegu na twardym podłożu, zwłaszcza w żlebach, depresjach, formacjach wklęsłych oraz pod ścianami. Należy zwracać szczególną uwagę na nawiane śniegi w tych formacjach oraz na strome zbocza, gdzie istnieje ryzyko samoistnego zejścia lawin.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

loader

Logo radiozet Dzieje się