Obserwuj w Google News

TPN poszukuje wolontariuszy. Oferuje darmowy nocleg na górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu

2 min. czytania
16.05.2023 10:45
Zareaguj Reakcja

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Tatry? TPN poszukuje dwóch wolontariuszy, którzy będą pilnować Kasprowego Wierchu. W zamian oferuje bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie na górnej stacji kolejki.

TPN poszukuje wolontariuszy. Oferuje darmowy nocleg na górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EASTNEWS

Tatrzański Park Narodowy na swojej stronie na Facebooku publikuje głównie informacje o szlakach, aktualnych warunkach w górach, a także zamieszcza zdjęcia i nagrania ukazujące zwierzęta oraz rośliny, które można spotkać na tutejszych terenach. Jeden z ostatnich postów dotyczył jednak zupełnie czegoś innego. Pracownicy TPN ogłosili w nim, że poszukują wolontariuszy na "Patrol na Kasprowych Wierchu". Do tego wpisu dotarła Wirtualna Polska Turystyka.

Redakcja poleca

Tatrzański Park Narodowy poszukuje wolontariuszy

- Co powiecie na ponad dwa tygodnie wolontariatu w pięknych okolicznościach tatrzańskiej przyrody? - zaczyna swój wpis TPN. W dalszej części komunikatu czytamy, że poszukiwanych jest dwóch wolontariuszy (muszą to być osoby pełnoletnie) w terminie 25.05 - 11.06 na "Patrol na Kasprowym Wierchu".

- Celem zadania jest przede wszystkim zapobieganie negatywnym zachowaniom w rejonie kopuły szczytowej na Kasprowym Wierchu (schodzenie ze szlaku, biwakowanie, śmiecenie, palenie papierosów, hałasowanie, używanie dronów, karmienie zwierząt) oraz utrzymywanie porządku - zbieranie śmieci - podaje Tatrzański Park Narodowy. Wolontariusze wykonują swoje obowiązki w godzinach 9.00 - 15.00. Za pięć dni pracy przypadają dwa dni wolne. 

Kandydaci na wolontariusza powinni spełniać określone kryteria. Wymaga się od nich m.in. bardzo dobrej znajomości przepisów obowiązujących w TPN, podstawowej znajomości topografii Tatr Polskich i przebiegu szlaków turystycznych w TPN oraz znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Chętni do tej pracy powinni również mieć dobrą kondycję fizyczną, a także być otwarci i odporni na stres.

Od kandydatów oczekuje się też posiadania odpowiedniego obuwia i odzieży górskiej. Szczególnie że obecnie na Kasprowych Wierchu panują zimowe warunki. W zamian Tatrzański Park Narodowy oferuje bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie na górnej stacji kolejki.

Zobacz także:  Na to turyści muszą uważać podczas wędrówek w Tatrach. TPN wydał komunikat z ostrzeżeniem

Internauci komentują: "Marzenie"

Post opublikowany na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku spotkał się z żywą reakcją internautów. Część użytkowników serwisu zareagowała bardzo emocjonalnie. Niektórzy stwierdzili, że praca jest dość ciężka, dlatego nie powinna być wolontariatem. Inni z kolei napisali, że gdyby mieli taką możliwość, bardzo chętnie za darmo wsparliby akcję TPN.

Chętnie uciekłabym na dwa tygodnie w Tatry na taki wolontariat. Budzić się każdego dnia z takimi widokami - coś pięknego.
 
Dla mnie sztos. Gdybym tylko mogła, to już bym się na taki wolontariat spakowała.
 
Marzenie! Ale nie mogę... Może kiedyś.
 
To jest dość ciężka praca i nie powinna być wolontariatem. Powinni to robić pracownicy parku, a najlepiej strażnicy wlepiający wreszcie mandaty - czytamy komentarze pod postem.

Zobacz także:  Fotograf uchwycił magiczny zachód słońca w Tatrach. Tysiące reakcji ze strony internautów

5 niesamowitych miejsc w Polsce, o których nie miałeś pojęcia
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/turystyka.wp.pl/facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy/tpn.pl