Obserwuj w Google News

Turcja: co warto zobaczyć? Oto 12 największych atrakcji

6 min. czytania
21.10.2021 16:19
Zareaguj Reakcja

Turcja jest niezwykłym połączeniem Europy z Orientem. Kraj ten zachwyca unikatowymi cudami przyrody z księżycowym krajobrazem Kapadocji na czele. Przyciąga fantastycznymi plażami oraz tętniącymi życiem kurortami. Fascynuje również niezwykle bogatą historią i kulturą, czego dowodem jest między innymi Stambuł. Co jeszcze warto zobaczyć w Turcji? Podpowiadamy. 

Turcja - Alanya
fot. Shutterstock

Turcja, położona na styku Europy i Azji, jest krajem niezwykle barwnym i różnorodnym. Na przestrzeni wieków przeplatało się tu wiele kultur, których liczne ślady można podziwiać do dzisiaj. Nie sposób opisać wszystkiego, co oferuje turystom Turcja. Warto jednak zatrzymać się przy najważniejszych miejscach na mapie dawnego Imperium Osmańskiego. Przedstawiamy 12 najlepszych atrakcji Turcji.

Stambuł: serce Turcji

Chociaż stolicą Turcji od 1923 roku jest Ankara, to właśnie Stambuł jest tętniącym życiem sercem tego kraju. To jedyne miasto na świecie leżące na dwóch kontynentach. Jest zarazem prawdziwą skarbnicą historyczno-kulturową.

Stambuł
fot. East News/Sedat Ozkomec/Rex Features

To miasto pełne kontrastów, które jednocześnie szokuje i zachwyca. Z jednej strony nowoczesne biurowce i centra handlowe, z drugiej tradycyjne, przesiąknięte duchem Orientu zjawiskowe zabytki. Co warto zobaczyć w Stambule? Obowiązkowymi punktami na turystycznej mapie tego miasta powinny być: Błękitny Meczet, Pałac sułtański Topkapi, Meczet Sulejmana, imponująca świątynia Hagia Sophia i Wielki Bazar. Warto wybrać się również na rejs statkiem po cieśninie Bosfor z widokiem na europejskie i azjatyckie wybrzeże.

Redakcja poleca

Kapadocja: magiczny krajobraz w Turcji

Ta legendarna kraina w środkowej Anatolii to jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Turcji, ale i na świecie.  Kapadocja rozciąga się pomiędzy Morzem Czarnym a górami Taurus. To niezwykłe miejsce zachwyca księżycowym krajobrazem, wygasłymi wulkanami oraz bajkowymi kominami.

Kapadocja - Turcja
fot. Fotolia

Fascynujące formy skalne powstały na skutek erozji tufowych skał wulkanicznych. Do dzisiaj można tu podziwiać setki wykutych w skale kościołów i domów oraz podziemne miasta Derinkuyu i Kaymakli. Będąc w Kapadocji, warto odwiedzić Park Narodowy Göreme z niemal 360 kościołami wykutymi w skale.

Pamukkale: białe tarasy

Pamukakle, którego nazwę tłumaczy się jako „bawełniany zamek”, zaliczane jest do jednej z najstarszych miejscowości uzdrowiskowych na świecie. Znajdujące się tu wody mineralne mają pozytywne działanie na skórę oraz słyną z właściwości leczniczych.

Pamukkale
fot. East News/Adam Staskiewicz

Największą atrakcją tego miejsca są oryginalne, fantazyjne formy powstałe z wapiennych wodospadów wypływających z gorących źródeł (bogatych w związki wapnia i dwutlenku węgla) i ochładzających się na powierzchni. Władze tureckie objęły cały teren ochroną jako Park Narodowy. Od 1988 roku Pamukkale figuruje na liście UNESCO.

Nad Pamukkale znajduje się starożytne miasto Hierapolis, które pełniło rolę uzdrowiska. Woda wypływająca ze wzgórza, na którym stoi antyczne miasto jest bardzo bogata w wapień, który osadzał się na zboczu, tworząc kaskadę, zwaną tarasami lub basenami. Osad odkładał się wzdłuż i wszerz całego zbocza tworząc trawertyny. Progi każdego z trawertynowych basenów są zakończone śnieżnobiałymi stalaktytami. Temperatura wody w basenach waha się między 30 a 55 st. Celsjusza. 

Efez: klejnot UNESCO

Wśród atrakcji Turcji warto wymienić też Efez. To jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast na całym wybrzeżu Morza Egejskiego, widniejące na liście UNESCO. Miasto zostało założone ok. 3000 lat p.n.e. i pełniło w latach swojej świetności funkcję portu oraz dużego ośrodka handlu.

Efez, Turcja
fot. Shutterstock

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest świątynia Artemidy (Artemizjon) – jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Warto zobaczyć także Bibliotekę Celsusa (jedną z największych w świecie antycznym), świątynię Domicjana z I w p.n.e., bramę Herkulesa oraz wielki teatr grecki mieszczący niegdyś 25 tys. widzów.

Redakcja poleca

Troja: historyczne miasto Turcji

Troja to legendarne miasto króla Priama, w którym rozegrała się słynna wojna trojańska. Do dziś zachowała się imponująca figura konia trojańskiego. Do XX wieku sądzono, że miejsce to jest wyłącznie wymysłem Homera. Odkryte ruiny miasta wpisano w 1998 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Troja - Turcja
fot. Shutterstock

Zwiedzając położoną na 15-metrowym wzgórzu Troję, warto zatrzymać się przy świątyni Ateny, łaźniach rzymskich, murach obronnych czy odeonie – dawnym teatrze pochodzącym z I w n.e. Miasto można zwiedzać przez cały rok. Z okazji rocznicy wpisania Troi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rok 2018 został ogłoszony „Rokiem Troi”.

Side: piękne plaże i tętniące życiem ulice

Co jeszcze warto zobaczyć w Turcji? Koniecznie Side, czyli miasteczko położone w południowej Turcji z antyczną częścią malowniczo położoną na cyplu. To bardzo popularny wśród turystów kurort – znajdziemy tu wielokilometrową, piaszczystą plażę, szeroką bazę hotelową oraz tętniącą życiem główną ulicę wypełnioną sklepami, restauracjami i barami.

Side - Turcja
fot. Shutterstock

Oprócz tego w Side czeka malownicza starówka oraz antyczne i bizantyjskie ruiny, m.in. pozostałości teatru rzymskiego czy świątynia Apolla. W okolicy znajdują się miasteczka Aspendos, Perge oraz wodospady Manavgat. To urokliwe miasteczko położne na cyplu nad brzegiem morza było już popularnym kurortem turystycznym w czasach antycznych, wakacje spędzała tu sama królowa Kleopatra wraz z Markiem Antoniuszem. 

Zobacz także:   Oman – co warto zobaczyć? 8 atrakcji i najpiękniejszych miejsc w kraju

Ankara: w stolicy Turcji

Ankara jest stolicą i drugim co do wielkości miastem w Turcji. Ankara istniała już w czasach rzymskich, ale dopiero od lat 20. XX wieku stawała się wielką metropolią. Jest mniej magiczna od Stambułu, ale bez wątpienia warto ją odwiedzić, choćby na kilka godzin.

Ankara - Turcja
fot. Shutterstock

Godne polecenia są ruiny świątyni bogini Romy i cesarza Augusta wybudowane w 20 roku p.n.e. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem stolicy jest jednak mauzoleum Mustafy Atatürka, pierwszego prezydenta Republiki Turcji. Kamienie i marmur użyte przy budowie tego mauzoleum zostały sprowadzone ze wszystkich części kraju, w hołdzie Atatürkowi (Mustafa Kemal Atatürk) od narodu tureckiego. Warto też zapuścić się w małe uliczki starej dzielnicy Ulus z licznymi sklepikami z pamiątkami, antykwariatami i wyrobami tureckiego rękodzieła.

Redakcja poleca

Antalya: w stolicy Riwiery Tureckiej

Antalya jest stolicą Riwiery Tureckiej, w której prawie 300 dni w roku świecie słońce. Region słynie z plantacji cytrusów, a symbolem miasta jest pomarańcza, dlatego na rondach w mieście można spotkać wielkie pomarańczowe kule. To właśnie w Antalyi od 1963 roku odbywa się  Festiwal Filmowy Złota Pomarańcza (Altin Portakal Filim Festivali), który specjalizuje się w kinie europejskim i azjatyckim.

Antalya - Turcja
fot. Pixabay

Antalya zachwyca też wielbicieli zwiedzania. Warto wybrać się na spacer uliczkami najstarszej dzielnicy (Kaleici) rozciągającej się nad portem z okresu rzymskiego. Tutaj znajdują się liczne zabytki, m.in. minaret Yivli oraz pięknie zdobiony meczet osmański Murata Paszy z XVI wieku. Piękne jest także położenie – miasteczko znajduje się na urwistym przylądku, roztacza się z niego widok na imponujące górskie szczyty.

ZOBACZ TAKŻE:  Cypr: co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

Starożytne Perge

Miasto zostało założone najprawdopodobniej w XIII wieku p.n.e. Perge położone jest około 18 km od Antalyi. W ruinach tego miasta zachował się duży teatr (z II wieku p.n.e.) oraz stadion grecko-rzymski, który mógł pomieścić nawet 1200 widzów.

Perge - Turcja
fot. Shutterstock

W Perge można również zobaczyć odrestaurowany łuk triumfalny, bramę miejską w kształcie podkowy z III w. p.n.e., ruiny agory, a także budynki łaźni i gimnazjonu. To właśnie w tym starożytnym mieście św. Paweł wygłosił swoje pierwsze kazanie.

Amasya: perła północnej Turcji

Kolejną atrakcją Turcji jest Amasya. To, co najbardziej przyciąga do tego miejsca, to niezwykła lokalizacja – w wąskiej dolinie rzeki Yesilirmak, w otoczeniu strzelistych szczytów Gór Pontyjskich. To jedna z największych perełek północnej Turcji.

Amasya - Turcja
fot. Shutterstock

W miasteczku Amasya zobaczymy wspaniałe meczety, wykute w skale grobowce władców pontyjskich czy znajdujące się na szczycie wzgórza ruiny cytadeli bizantyjskiej. Warto przespacerować się starą dzielnicą miasta słynącą z dobrze zachowanych drewnianych domów z epoki osmańskiej. Krajobrazy są naprawdę imponujące.

Bodrum: słynny kurort Turcji

To miejsce nazywane czasem „tureckim Saint Tropez”. Bodrum to jeden z najpopularniejszych wśród turystów kurortów w Turcji. Oprócz pięknych plaż i luksusowych kompleksów hotelowych to miasteczko pełne greckich i rzymskich zabytków.

Bodrum
fot. Pixabay

Na miejscu warto zobaczyć Halikarnas, czyli słynne stanowisko archeologiczne z Mauzoleum (grobowcem króla Mauzolosa) – jednym z siedmiu cudów świata. Można zwiedzić również XV-wieczny zamek św. Piotra (zamek Bodrum), w którym obecnie mieści się Muzeum Archeologii Podwodnej.

Mamure Kalesi

Twierdza Mamure z XII wieku jest największym i najlepiej zachowanym tego typu obiektem w regionie basenu Morza Śródziemnego. Do dziś przetrwały jej wszystkie wieże, a jest ich aż 36. Ta monumentalna forteca służyła niegdyś obronie przed piratami. W późniejszych wiekach służył za karawanseraj, czyli rodzaj oberży czy hotelu dla podróżujących karawan.

Mamure Kalesi w Turcji
fot. Shutterstock

Na jednym z trzech dziedzińców twierdzy zbudowano niewielki meczet. Z murów zamku roztaczają się przepiękne widoki na morze oraz góry. Wokół Mamure Kalesi rozpościerają się piękne plaże.

Redakcja poleca