Obserwuj w Google News

Ten kraj cieszy się ogromną popularnością wśród Polakow. Rekordowa liczba turystów

2 min. czytania
23.11.2022 11:15
Zareaguj Reakcja

Turcja notuje rekordowe wyniki, jeśli chodzi o liczbę zagranicznych gości przybywających tu na wakacje. Duże znaczenie mają Polacy – w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy ten popularny kierunek odwiedziło 1,1 miliona turystów z naszego kraju. To o 1/3 więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku. 

Turcja, plaża
fot. Shutterstock

Turcja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Nie ma się czemu dziwić. Kraj ten przyciąga fantastycznymi plażami, tętniącymi życiem kurortami oraz rozbudowaną ofertą hotelową. Zachwyca też unikatowymi cudami przyrody oraz niezwykle bogatą historią i kulturą. Zainteresowanie tym wakacyjnym kierunkiem rośnie z roku na rok. W ostatnich dziesięciu miesiącach zanotowano najlepsze wyniki w historii, jeśli chodzi o liczbę polskich gości w Turcji.

Zobacz także:  Te egzotyczne kierunki odwiedzą tłumy Polaków. Jakie będą hity tegorocznej zimy?

Turcja. Rekordowa liczba turystów z Polski

Wyniki branży turystycznej z okresu od stycznia do końca października 2022 roku podsumował podczas konferencji dla mediów i touroperatorów w Warszawie radca ds. kulturalnych i promocji przy Ambasadzie Turcji, Umut Aksungur.

Okazuje się, że przez ostatnie 10 miesięcy do Turcji przyjechało 45 milionów turystów. Swoją cegiełkę dołożyli Polacy – 1,1 miliona z tej liczby to polscy goście.

Jak podkreślono, w przypadku turystów z Polski zanotowano znaczący wzrost. To o 64 procent lepszy wynik niż w 2021 roku i o 29,5 procent lepszy niż w przedpandemicznym 2019 roku. Jednocześnie szacuje się, że do końca 2022 roku liczba ta może wynieść nawet 1,2 miliona.

Redakcja poleca
Turcja - Alanya

Umut Aksungur zaznaczył, że dane te obejmują wszystkich, którzy przekroczyli granicę, niezależnie od tego, jakim środkiem transportu przyjechali. 80 procent z tej liczby stanowili klienci biur podróży, pozostali to turyści przybywający na własną rękę.

Co wpłynęło na ten duży sukces? Jak wyjaśniono, najważniejszym powodem było zniesienie przez Turcję wobec Polaków obowiązku przedstawiania paszportu. Od kwietnia tego roku, aby przekroczyć turecką granicę, polscy podróżni muszą okazać jedynie dowód osobisty (pobyt ma trwać nie więcej niż 90 dni). – Myślę, że to był przełom dla tureckiej turystyki na polskim rynku – podkreślił Aksungur.

Jak niedawno informowaliśmy, jednym z najpopularniejszych kurortów w Turcji jest Antalya. Od stycznia do września 2022 roku region ten odwiedziło około 11 milionów osób. W czołówce zagranicznych gości przybywających do Turcji są Rosjanie, Niemcy, Polacy, Holendrzy, Czesi czy Duńczycy. Okazuje się, że coraz więcej Europejczyków chce spędzić tam zimę, by zaoszczędzić na energii i ogrzewaniu w domu.

SPEŁNIAMY MARZENIA W RADIU ZET. WYŚLIJ ZGŁOSZENIE

Źródło: RadioZET.pl/Rzeczpospolita