,

Ukrainka chciała przewieźć to przez polską granicę. 31-latka została zatrzymana

18.05.2023 11:21

31-letnia obywatelka Ukrainy chciała przewieźć przez polską granicę objętego ochroną gada. Chodzi tu o żółwia stepowego. Finalnie zwierzę trafiło do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Ukrainka chciała przewieźć to przez polską granicę. 31-latka została zatrzymana
fot. Karolina Misztal/Reporter/EastNews

Jak czytamy na stronie Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, każdego roku funkcjonariusze udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. Tylko w 2022 r. zabezpieczyli ponad 12 tys. sztuk okazów, w tym sokoły wędrowne, papugi żako i mnichy oraz pijawki lekarskie. Ostatnio doszło do kolejnego tego typu incydentu. Tym razem pewna kobieta chciała przewieźć przez polską granicę żółwia stepowego.

Ukrainka chciała przewieźć to przez polską granicę. 31-latka została zatrzymana

O sprawie poinformowała w środę 17 maja PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska. 31-letnia obywatelka Ukrainy, która wjeżdżała do Polski, przewoziła gada na siedzeniu pasażera. Podjęta przez KAS identyfikacja wykazała, że jest to żółw stepowy (Testudo horsfieldii). Gatunek ten jest objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). 

Rzecznika prasowa Izby Administracji Skarbowej zaznaczyła, że przewóz gatunków chronionych przepisami konwencji przez granicę jest możliwy wyłącznie na podstawie wydanych wcześniej pozwoleń i świadectw. Obywatelka Ukrainy podczas kontroli nie okazała jednak wymaganych dokumentów. Dlatego też podjęto decyzję o przekazaniu chronionego gada pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Zobacz także: Chciała zabrać masło orzechowe do samolotu. Gdy celnicy otworzyli słoik, byli w szoku

Żółw
fot. podkarpackie.kas.gov.pl

Krajowa Administracja Skarbowa apeluje do podróżnych

Krajowa Administracja Skarbowa apeluje do podróżnych, aby przed wyjazdem za granicę dokładnie sprawdzili, na jakie żywe okazy roślin czy zwierząt lub wykonane z nich przedmioty, warto zwrócić szczególną uwagę. Informacje na ten temat dostępne są na stronie podatki.gov.pl oraz na stronach ambasad poszczególnych krajów.

Chabowska podkreśliła, że ograniczenia w przewozie przez granicę roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. "Handel nimi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia" - zaznaczyła rzeczniczka prasowa.

Nielegalny przewóz przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem. Takie działanie zagrożone jest karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Zobacz także: Pasażerowie austriackiego pociągu byli zszokowani. W głośnikach usłyszeli zatrważający komunikat 

Jak się spakować na podróż
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/PAP(Wojciech Huk)/podkarpackie.kas.gov.pl

Logo radiozet Dzieje się