Obserwuj w Google News

UOKiK bierze pod lupę Wizz Aira. Chodzi o koszt połączenia z infolinią

2 min. czytania
06.06.2023 09:19
Zareaguj Reakcja

UOKiK prowadzi dwa postępowania wyjaśniające w sprawie linii lotniczej Wizz Air oraz 30 innych przedsiębiorców. Urząd bada sygnały konsumentów dotyczące tego, że przewoźnicy, którzy udostępniają infolinię do kontaktów odnośnie zawartej umowy, dowolnie ustalają ceny połączeń. 

UOKiK bierze pod lupę Wizz Aira. Chodzi o koszt połączenia z infolinią
fot. Shutterstock

- W związku z sygnałami o możliwych naruszeniach, prezes UOKiK prowadzi postępowania wyjaśniające w sprawie Wizz Air Hungary oraz 30 innych przedsiębiorców - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w poniedziałek 5 czerwca. Podkreślono, że postępowania te na razie toczą się w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy, i mają na celu ustalenie, czy nastąpiło naruszenie uzasadniające postawienie spółce zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów lub stosowania klauzul niedozwolonych.

Redakcja poleca

UOKiK bierze pod lupę Wizz Aira. Chodzi o koszt połączenia z infolinią

UOKiK przypomniał, że od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorcy, którzy udostępniają infolinię do kontaktów w sprawie zawartej umowy, nie mogą dowolnie ustalać ceny połączenia. Zgodnie z art. 11 ustawy o prawach konsumenta nie może ono kosztować więcej niż zwykłe połączenie telefoniczne w twoim pakiecie taryfowym u operatora. Okazuje się jednak, że nie wszyscy przewoźnicy dostosowali się do nowych przepisów.

Jeden z klientów linii lotniczej Wizz Air poinformował UOKiK, że "jedyna realna forma pilnego kontaktu dla pasażerów z Polski (jak w przypadku odwołania lotu) jest poprzez infolinię płatną skandaliczne 4,92 zł za minutę. Licząc oczekiwanie na agenta call center można śmiało założyć, że taka opłata wyniesie więcej niż wartość zakupionego lotu". Urząd zaznaczył, że choć dwukrotnie wzywał Wizz Aira do zmiany stawek, przewoźnik nic nie zrobił. Postępowanie jest w toku.

W sumie Urząd wezwał do wyjaśnień 30 przedsiębiorców, którzy informują o podwyższonej opłacie za infolinię lub podają na stronie internetowej numer telefonu bez informacji o kosztach połączeń. Wśród nich są 4 linie lotnicze, 16 przewoźników autobusowych oraz 10 pośredników sprzedających bilety lotnicze, autobusowe lub kolejowe. "Liczymy na dostosowanie się do przepisów i zwrot konsumentom nienależnie pobranych opłat. W przeciwnym razie nie wykluczamy stawiania zarzutów i wydawania decyzji, które mogą zakończyć się karami finansowymi, a także nakazem usunięcia skutków stwierdzonych naruszeń" - podał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zobacz także:  Abonament na tanie loty z Wizz Air. Jest oficjalny cennik rewolucyjnej usługi

UOKiK radzi, by w sytuacji, gdy przedsiębiorca łamie prawo i pobiera wyższe opłaty za połączenie w sprawie zawartej umowy, złożyć reklamację i domagać się zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy za przeprowadzoną rozmowę, korzystając przy tym z bezpłatnej pomocy miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów, a w sprawach transgranicznych - ze wsparcia działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Wizz Air będzie mieć problemy?

Okazuje się, że konsumenci zgłaszają Urzędowi również inne problemy z linią Wizz Air. Obecnie UOKiK prowadzi postępowania wyjaśniające wobec węgierskiego przewoźnika m.in. w następujących sprawach:

  • obowiązek podawania w czytelny sposób informacji o najniższej cenie usługi, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki w sytuacji, gdy spółka informuje o promocjach cenowych,
  • anulowania biletów kupionych w ramach promocji urodzinowej i zasad zwrotu pieniędzy za nie,
  • zasad zwrotu należności za bilety lotnicze w przypadku odwołania lotu,
  • postępowań reklamacyjnych w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia bagażu.

Zobacz także:  Linie będą ważyć pasażerów przed lotem. Podano szczegółowe informacje

Jak się spakować na podróż
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/PAP(Anna Bytniewska)/uokik.gov.pl