Obserwuj w Google News

Uruchamiają specjalne połączenie nad Bałtyk. Szybszy pociąg z Pragi nad polskie morze

3 min. czytania
08.11.2023 14:28
Zareaguj Reakcja

Czechy zyskają nowe połączenie kolejowe z wybrzeżem Morza Bałtyckiego. Od 2024 roku pojawi się linia Ex 32, której pociągi z Pragi cztery razy dziennie pojadą bezpośrednio do Gdańska i Gdyni. Podróż ma być o trzy godziny szybsza niż z przesiadkami. Ta wiadomość z pewnością ucieszy wielu pasażerów.

Czesi uruchamiają nowy pociąg z Pragi nad Bałtyk
fot. Marek Lasyk/Reporter/East News

Jak informuje dziennik Mlada Fronta DNES (MFD), czeskie ministerstwo transportu podpisało dziesięcioletnią umowę z Kolejami Czeskimi (CzD) na obsługę pociągu ekspresowego z Czech do Gdańska i Gdyni. Kluczową zmianą jest to, że pociąg będzie kursował z Pragi, a podróż potrwa dziewięć godzin, czyli tyle samo, co podróż samochodem.

Redakcja poleca

Nowe połączenie z Czech nad Bałtyk. Podróż pociągiem będzie o 3 godz. krótsza

Obecnie istnieje tylko jeden bezpośredni pociąg z Czech nad Bałtyk. To pociąg Sobieski, który jedzie z Wiednia i zatrzymuje się w Czechach we wschodniej części kraju. Jadąc z Pragi, trzeba dojechać do rejonu Ostrawy i złapać Sobieskiego w Bohuminie. Dojazd nad morze zajmuje około 12 godzin.

Połączenie to pozostanie, ale pojawi się też nowość. Od grudnia 2024 r. dołączy linia Ex 32, która będzie odjeżdżać cztery razy dziennie z głównego dworca kolejowego w Pradze. W Polsce pociąg ma przejeżdżać przez Wrocław, Poznań i Bydgoszcz i kończyć podróż w Trójmieście - Sopocie, Gdańsku i Gdyni. Cała trasa zajmie dziewięć godzin. Ceny biletów nie są jeszcze znane, ale powinny wynosić około 600 koron czeskich, czyli nieco więcej niż 100 zł.

"Praga, Wrocław i Trójmiasto na wybrzeżu Bałtyku zostaną połączone nową linią kolejową. Z rocznym wyprzedzeniem podpisaliśmy dziesięcioletni kontrakt na linię Ex 32 Praga - Pardubice - Lichkov granica państwa. Do polskiego Bałtyku można łatwo dojechać pociągiem" – przekonuje na platformie X Martin Kupka, czeski minister transportu.

"Nie ma obecnie lepszego połączenia niż to. To będzie wygodne dla osób z zachodniej i wschodniej części kraju oraz Pragi, które nie będą już musiały podróżować do Bogumina, aby przesiąść się do pociągu, co przyspieszy podróż" – powiedział MFD rzecznik CzD Petr Sztahlavski. Minister transportu Martin Kupka dodał, że od dawna brakowało takiego połączenia. "Jestem przekonany, że ta czesko-polska współpraca będzie promować wzajemną turystykę i inne relacje gospodarcze" – zapewnił.

Czeskie koleje będą współpracować z polskim przewoźnikiem państwowym PKP Intercity przy realizacji tej operacji. W praktyce oznacza to, że na granicy wymieniany będzie tylko personel pociągu. Wagony i lokomotywy nie powinny być zmieniane. Pociągi będą klimatyzowane, wyposażone w wi-fi i gniazdka elektryczne do ładowania laptopów i telefonów komórkowych. W 2025 r. w składzie ma się pojawić wagon restauracyjny.

Czesi pokochali Polskę. To dla nich "nowa Chorwacja"

Polska staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród naszych południowych sąsiadów, Czechów. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku niemal podwoiła się, wobec rekordowego roku 2019, liczba czeskich podróżnych w Polsce – informował wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Czeskie wydanie magazynu "Forbes" określiło nawet nasz kraj "nową Chorwacją". Dziennikarze wyjaśnili, że powodem tak dużego zainteresowania Polską jest w dużej mierze to, że ceny wakacji są tutaj niższe niż w Czechach. Do tego wielu czeskich podróżnych musiało zmienić urlopowe nawyki z uwagi na znaczący wzrost kosztów pobytu nad Adriatykiem. Nasi południowi sąsiedzi podkreślają, że Bałtyk nie jest tak gorący jak południe Europy, podoba im się szeroka oferta usług i piaszczyste plaże.

Źródło: Radio ZET/PAP (Piotr Górecki)

Nie przegap