Obserwuj w Google News

Popularna egzotyczna wyspa połączy się z lądem. Ma powstać 50-metrowy most

2 min. czytania
31.05.2023 13:35
Zareaguj Reakcja

Zanzibar, jeden z ulubionych egzotycznych kierunków wśród Polaków, za jakiś czas może zostać połączony z częścią kontynentalną Afryki. Rząd Tanzanii, do której należy wyspa, ogłosił plan zbudowania rekordowo długiego mostu łączącego Zanzibar z lądem. Ma to być ukłon nie tylko w stronę turystów, ale też samych mieszkańców.

Zanzibar połączy się z lądem długim mostem
fot. Shutterstock

Po raz pierwszy koncepcja budowy mostu pojawiła się w 2020 roku. Wówczas mieszkańcy Tanzanii zaproponowali stworzenie konstrukcji łączącej Zanzibar z miastem portowym Dar es Salaam. Początkowo uznano, że pomysł ten z wielu względów nie będzie możliwy do zrealizowania. Wstępne projekty oraz badania wykazały jednak, że powstanie 50-kilometrowego mostu jest jak najbardziej wykonalne. Muszą jednak znaleźć się odpowiednie fundusze.

Redakcja poleca

Zanzibar połączy się z lądem. Jest plan zbudowania 50-metrowego mostu

Godfrey Kasekenya, wiceminister transportu w Tanzanii, ogłosił plan budowy mostu już pod koniec kwietnia, ale dopiero teraz przedstawione zostały szczegóły imponującej inwestycji. To ma być pierwszy most w Afryce, łączący Zanzibar z portowym miastem Dar es Salaam. Konstrukcja zgodnie z założeniem będzie miała 50 km długości

Głównym celem budowy tego mostu jest zapewnienie szybszego i bezpieczniejszego środka transportu pomiędzy Dar es Salaam a afrykańską wyspą. Budowla ma pozytywnie wpłynąć nie tylko na turystykę, ale też handel poprzez zwiększenie możliwości inwestycyjnych. Rząd Tanzanii twierdzi nawet, że nowa inwestycja będzie sprzyjać wzrostowi gospodarczemu kraju, stworzeniu nowych miejsc pracy i poprawie warunków życia mieszkańców.

Zobacz także:  To będzie najwyższy hotel na świecie. Niedługo otwarcie rekordowego obiektu

Według wstępnych szacunków autorów projektu, most pozwoli na przemieszczenie się pomiędzy wyspą a lądem w mniej niż godzinę. Obecnie przeprawa promowa przez Ocean Indyjski zajmuje około czterech godzin. Koszt inwestycji jest jednak wysoki - oszacowano go na około 2,5 mld euro. Plany zakładają, że budowa tej imponującej konstrukcji potrwa pięć lat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia w tej sprawie.

Warto podkreślić, że nie tylko most ma usprawniać handel międzynarodowy we wschodniej Afryce. Niedawno rządy Tanzanii i Kenii rozpoczęły rozmowy w sprawie budowy linii kolejowej łączącej oba kraje. Ta propozycja również jest na razie w sferze planów. 

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Źródło: National Geographic, Flyfree

Most 516 Arouca w Portugalii
3 Zobacz galerię
fot. Shutterstock