Obserwuj w Google News

W tych godzinach najlepiej latać samolotem. "Najmniejsze ryzyko wystąpienia turbulencji"

2 min. czytania
16.02.2023 13:01
Zareaguj Reakcja

Wiele osób bardzo boi się podróżować samolotem. Do strachu przed lataniem przyznaje się nawet 40 proc. populacji. Jednym z najmniej przyjemnych doświadczeń w czasie rejsu są turbulencje. Okazuje się, że istnieją sposoby na zminimalizowanie ryzyka ich wystąpienia w czasie podróży. Wystarczy wiedzieć, w jakich godzinach rezerwować lot. 

Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Samolot jest statystycznie najbezpieczniejszym środkiem transportu. Mimo tego wiele osób panicznie boi się latania. Główną przyczyną takiej sytuacji jest obawa przed katastrofą lotniczą, a także strach przed turbulencjami. Tych ostatnich można próbować uniknąć. 

Zobacz także:  Te miejsca w samolocie są najbezpieczniejsze. Ekspert wskazuje konkretne rzędy i fotele

Boisz się latać samolotem? W tych godzinach jest najbezpieczniej

Dyskusja dotycząca najlepszej pory do latania samolotem rozpoczęła się na Reddicie. Użytkownik Snobben90, twierdzący, że pracuje jako certyfikowany technik lotniczy, podał, że w tym przypadku zasada jest prosta – "mniej słońca, to mniej turbulencji". Dodał, że najspokojniejszą porą na lot jest poranek. 

Dziennik Dail Mail powołał się z kolei na słowa Toma Farriera, eksperta ds. lotnictwa. Zauważył on, że dobrą opcją są też loty nocne. Wpływ na to mają obecne przepisy, dzięki którym załoga samolotu jest mniej zmęczona, ponieważ ma czas na odpoczynek. Dodatkowo z reguły są to loty długodystansowe na pokładzie najbardziej nowoczesnych maszyn. Dodał przy tym, że "ze względu na zwiększone bezpieczeństwo w branży lotniczej różnica między lataniem nocą a dniem jest mniejsza niż kiedyś".

Redakcja poleca

Większość pilotów uznaje jednak, że loty realizowane rano są najlepsze. Takiego zdania jest na przykład William Keating, były pilot myśliwców, a obecnie lotów komercyjnych.

Dla mnie najlepszy jest poranek. Najbardziej podobają mi się wyloty od godziny 7 do 9. Z reguły wiatr jest wtedy słabszy, a najtrudniejsze warunki pogodowe zaczynają się nieco później – przekazał.

Daily Mail przywołuje również słowa 29-letniego pilota Garetta z Karoliny Północnej. Jego zdaniem, chcąc dodatkowo zmniejszyć ryzyko odczuwania drgań w czasie turbulencji, warto wybrać miejsca w pobliżu skrzydeł samolotu.

Tezę tę potwierdza dr Quay Snyder, prezes Aviation Medicine Advisory Service. Podaje on, że "siedzenia nad skrzydłami – zwykle w rzędach od 10 do 30 – zapewniają większą stabilność, ponieważ znajdują się bliżej środka masy".

Źródło: Daily Mail