Obserwuj w Google News

W Zakopanem powstanie nowa atrakcja turystyczna. "Nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum"

3 min. czytania
06.12.2022 10:32
Zareaguj Reakcja

W poniedziałek Muzeum Tatrzańskie zakupiło zabytkową willę położoną nieopodal Krupówek. W ciągu najbliższych kilku lat ma tam powstać nowa atrakcja turystyczna - Muzeum Narciarstwa i Taternictwa. "Zakopane zabiegało o to już od 100 lat" - powiedział dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

W Zakopanem powstanie nowa atrakcja turystyczna. To Muzeum Narciarstwa i Taternictwa
fot. Pawel Murzyn/East News

Zakopane to popularny kierunek, który każdego roku przyciąga prawdziwe tłumy turystów. Nie ma się zresztą co dziwić. Słynne Krupówki, górskie szlaki i rozmaite atrakcje sprawiają, że nie sposób się tu nudzić. Niebawem będzie jeszcze jeden powód, dla którego warto zwiedzić miasto pod Giewontem. W Zakopanem ma powstać Muzeum Narciarstwa i Taternictwa. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym miejscu?

Redakcja poleca

Muzeum Narciarstwa i Taternictwa - nowa atrakcja w Zakopanem

W poniedziałek 5 grudnia Muzeum Tatrzańskie za kwotę 5 mln 325 tys. zł zakupiło zabytkową willę położoną w Zakopanem nieopodal Krupówek. To właśnie w niej ma powstać Muzeum Narciarstwa i Taternictwa. Pieniądze na wykup nieruchomości wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Nie mieliśmy jeszcze w Polsce tego typu muzeum - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Do tej pory willa była własnością Miasta Zakopane. Do lat 80. mieściła się tam szkoła muzyczna. Później przez wiele lat budynek był nieremontowany i popadł w ruinę. Władze Muzeum Tatrzańskiego przewidują wstępnie, że na prace nad willą potrzeba będzie od 5 do 8 mln zł.

- Przystosowanie budynku na oddział poświęcony taternictwu i narciarstwu nie będzie trwało zbyt długo, ponieważ tu potrzebna jest zdroworozsądkowa koncepcja, żadne gigantyczne plany i zamierzenia, bo to i zabiera czas, i później okazuje się, że nie ma na to środków - mówił minister w Zakopanem podczas konferencji prasowej po podpisaniu aktu notarialnego. Dodał, że "to nie będzie tylko oddział o charakterze cennym z punktu widzenia poznawczego i odnoszącego się do dziedzictwa, ale też wychowawczy i edukacyjny, bo i narty i Tatry wychowują".

Zobacz także:  Stawy i jeziora w Tatrach zaczynają zamarzać. Leśniczy apeluje do turystów

- Podpisaliśmy dzisiaj akt notarialny, dzięki któremu Muzeum Tatrzańskie stało się właścicielem kolejnego zabytku. Jest to willa w stylu zakopiańskim z końca XIX wieku, która wymaga remontu. Powstanie tu Muzeum Narciarstwa i Taternictwa, o które Zakopane zabiegało już od 100 lat, bo w latach dwudziestych ubiegłego wieku pojawiały się pierwsze apele o powstanie takiego miejsca. Będzie to muzeum, które opowie o historii eksploracji Tatr - zarówno, jeżeli chodzi o zdobywanie szczytów jak i o narciarstwo w najwyższych naszych górach - mówił dyrektor Muzeum Tatrzańskiego i zaapelował do osób, które posiadają pamiątki i artefakty związane z Tatrami do współtworzenia tego miejsca.

Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Monika Gubała zaznaczyła, że Zakopane jest bardzo ważnym miejscem dla historii narciarstwa i taternictwa.

To tutaj pierwsze kroki stawiali narciarze, taternicy, ratownicy górscy, wreszcie wielcy odkrywcy gór i bardzo się cieszę, że w sercu Tatr powstanie miejsce, które upamiętni wszystkich zasłużonych w tych dziedzinach - mówiła Gubała.

Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy przypomniał, że plany powstania takiego muzeum były już od dawna. Jednak dotychczas nie było na to właściwego miejsca i odpowiednich środków.

Nowe muzeum w Zakopanem - kiedy otwarcie?

Według planów władz Muzeum Tatrzańskiego najpierw zostanie przygotowana dokumentacja zabytkowego budynku, a następnie powstanie koncepcja przyszłego muzeum. Dyrekcja przewiduje, że nowa placówka mogłaby powstać na przełomie 2026 i 2027 roku.

W kolekcji Muzeum Tatrzańskiego jest ponad 100 zabytkowych drewnianych nart, w tym narty pionierów polskiego narciarstwa.

Morskie Oko podczas pełni księżyca
6 Zobacz galerię
fot. Grzegorz Momot/PAP

RadioZET.pl/PAP(Szymon Bafia)