Obserwuj w Google News

Wakacyjny kraj znosi limit płynów w bagażu podręcznym. Podano daty

2 min. czytania
23.02.2023 10:42
Zareaguj Reakcja

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich pasażerów. Kolejne lotniska, tym razem w Hiszpanii, poinformowały, że zamierzają znieść limit płynów w bagażu podręcznym. Zmiany mogą nastąpić jeszcze w tym roku.

Lotnisko
fot. Shutterstock

Każda osoba, która choć raz podróżowała samolotem, dobrze wie, że istnieją określone zasady, co do tego, jakie przedmioty można przewozić w bagażu podręcznym. Jeden z zapisów mówi, że pasażerowie mogą mieć w walizce maksymalnie 1 litr płynów w pojemnikach o pojemności nie większej niż 100 ml. Jednak coraz więcej lotnisk w Europie odchodzi od tej irytującej wielu podróżnych zasady.

Na wprowadzenie nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa zdecydował się już m.in. port lotniczy w Shannon w Irlandii. Takie plany mają również inne lotniska, w tym London City, Heathrow, Gatwick, Manchester, Birmingham, Dublin oraz Cork. Teraz do tego grona dołączyły kolejne lądowiska. Mowa tu o lotniskach w Hiszpanii.

Redakcja poleca

Hiszpania znosi limit płynów w bagażu podręcznym. Podano daty

Jak podaje Wirtualna Polska Turystyka, państwowa spółka, która zarządza lotniskami w Hiszpanii, poinformowała, że tutejsze porty znoszą limit płynów w bagażu podręcznym. Chodzi tu dokładnie o dwa lądowiska - Madryt-Barajas oraz Barcelona El-Prat. Zmiany mają nastąpić jeszcze pod koniec tego roku albo na początku 2024.

Co więcej, wprowadzenie nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa planuje również międzynarodowy port lotniczy Palma de Mallorca. Nowe zasady prawdopodobnie będą tam obowiązywać od 2024 roku. "To bardzo ważna inwestycja, bo lotnisko nie było praktycznie modernizowane od 25 lat" - mówił pod koniec 2022 r. Tomas Melgar, dyrektor portu.

Ale to nie koniec. Jak się okazuje, zmiany szykują także lotniska m.in. w Maladze, Alicante oraz te położone na Wyspach Kanaryjskich - na Gran Canarii, Teneryfie, Fuerteventurze i Lanzarote. Tam nowoczesne skanery mają zostać zamontowane w 2025 lub w 2026 roku.

Zobacz także:  Wizz Air wprowadza klientów w błąd? Urząd ochrony konsumentów wszczął śledztwo

Przypomnijmy, że lotniska wprowadziły ograniczenia dotyczące bagażu podręcznego w 2006 roku. Wówczas brytyjska policja udaremniła spisek terrorystyczny mający na celu wysadzenie aż dziesięciu samolotów pasażerskich lecących do USA za pomocą płynnych materiałów wybuchowych. Początkowo planowano, że ograniczenia będą obowiązywać tylko przez pewien czas, ale ostatecznie zostały z nami na stałe.

Nowa usługa na polskim lotnisku

Także lotnisko w Gdańsku wprowadziło pewne zmiany dla pasażerów. Od niedawna polski port lotniczy umożliwia przechowanie rzeczy, które nie mogą przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. 

- Nie musicie martwić się o przedmioty, które nie mogą pozostać w bagażu podręcznym. Skorzystajcie z usługi umożliwiającej przechowanie rzeczy na lotnisku na czas waszej podróży - zachęca port.

Zobacz także:  Rewolucyjna usługa na polskim lotnisku. Turyści długo na to czekali

RadioZET.pl/turystyka.wp.pl/fly4free.pl