,

Walentynki w różnych zakątkach świata. 8 najciekawszych zwyczajów walentynkowych

09.02.2023 15:45

Walentynki są znane w niemal każdym zakątku świata. I choć dla wszystkich to po prostu "Dzień Zakochanych", święto to jest obchodzone na bardzo wiele sposobów. Drewniane łyżki w prezencie, konkursy na najdłuższy pocałunek czy zawieszanie romantycznych kłódek – to początek najciekawszych zwyczajów walentynkowych.

Walentynki w różnych częściach świata
fot. Shutterstock

Walentynki, które w większości krajów świata wypadają 14 lutego, Polacy odchodzą dość tradycyjnie – romantyczna kolacja, wyjście do kina, kartki, słodycze czy kwiaty. Są jednak miejsca, w których Dzień Zakochanych obchodzony jest w niezwykle ciekawy sposób. Oto 8 najciekawszych zwyczajów na walentynki z różnych zakątków świata. 

Korea Południowa: walentynki trzy razy w roku

W Korei Południowej walentynki obchodzi się trzy razy w roku – 14 lutego, 14 marca i 14 kwietnia – przy czym każdy z tych dni wygląda inaczej. 14 lutego jest "świętem mężczyzn" – w tym dniu to kobiety obdarowują ukochanych słodyczami. 14 marca role się odwracają i to panowie mają za zadanie obdarowywać panie.

Miesiąc później „świętują”... single. 14 kwietnia jest „Czarnym Dniem”, kiedy to samotne osoby mogą do woli narzekać na swój los, jedząc przy tym makaron z sosem z czarnej fasoli. Danie to symbolizuje samotne życie. 

Walia: łyżka dla zakochanych 

W Walii niezwykle ciekawym zwyczajem walentynkowym jest obdarowywanie ukochanej osoby... łyżką. Oczywiście nie byle jaką, ale drewnianą zdobioną serduszkami, kluczami i kłódeczkami. Przesłanie takiego prezentu jest proste – "otwórz moje serce". W Walii święto zakochanych obchodzone jest wcześniej, bo 25 stycznia, czyli w dzień św. Dwynwen – patronki kochanków. 

Malezja: zakochani skuci kajdankami?

W Malezji walentynki obchodzone są w bardzo zaskakujący sposób. Największą atrakcją tego dnia jest konkurs dla zakochanych nazwany "Więźniowie miłości". Na czym polega? W konkursie biorą udział pary, które zostają skute kajdankami. Muszą tak wytrzymać ze sobą tydzień i mieć świadomość tego, że są przez ten czas stale obserwowani. Zwycięska para, która wytrzyma siedem dni w kajdankach, otrzymuje nagrodę pieniężną. I oczywiście udowadnia innym prawdziwość swojego uczucia.  

Tajlandia: najdłuższe pocałunki świata

W Tajlandii walentynki zyskały sławę za sprawą odbywającego się konkursu na najdłuższy pocałunek. Najlepszy wynik trafia do księgi rekordów Guinnessa. Aktualny rekord należy do pary z Bangkoku, która całowała się przez... 58 godzin i 35 minut. Główną nagrodą w konkursie jest 100 000 tajskich bathów (ok. 10 tys. złotych). Aby wygrać, trzeba jednak przestrzegać surowych reguł: zakochani muszą całować się bez przerwy, stojąc i trzymając się w uścisku. Co więcej, do dyspozycji par jest zaledwie jeden metr kwadratowy powierzchni. W Tajlandii 14 lutego stał się też ulubionym dniem zawierania małżeństw.

ZOBACZ TAKŻE: Wybrano najbardziej romantyczne stolice w Europie. W walentynki będą tutaj tłumy

Japonia: w walentynki panie obdarowują panów

Święto Zakochanych w Japonii zdecydowanie różni się od tego w innych regionów świata. To swoiste "święto mężczyzn" − w tym dniu panie mają obdarowywać słodyczami panów – i to nie tylko swoich ukochanych. Słodkie podarunki kobiety wręczają również znajomym i żonatym mężczyznom. Aby mężczyźni mogli właściwie odczytać intencje kobiety, czekoladki podzielono na "giri-choko", czyli „dla kolegów”, i "honmei-choko" − "dla ukochanego".

Czechy: kłódki zakochanych

Walentynki w Czechach obchodzi się dwa razy w roku – 14 lutego i 1 maja. Największe tłumy zakochanych można spotkać na słynnym Moście Karola w Pradze. Popularnym zwyczajem jest wieszanie tzw. kłódki miłości. Największa ich liczba znajduje się przy płaskorzeźbie św. Jana Nepomucena. Pocierając kłódkę kilkukrotnie, można zapewnić sobie wierność i miłość drugiej połówki. 

USA: kartki walentynkowe dla wszystkich

Jak Walentynki obchodzi się w USA? W tym kraju kartki walentynkowe wysyła się do wszystkich – nie tylko do ukochanej osoby, ale też do przyjaciół, rodziny, szefów, pracowników, znajomych. Obdarowuje się drugą osobę nie tylko kartką, ale też drobnymi prezentami. Najbardziej popularne są bombonierki, najlepiej w kształcie serca, lub czerwone róże. Walentynki w USA są tak popularne, że do szkół wprowadzono specjalne walentynkowe lekcje.

Włochy: święto w kolorze czerwonym

Włosi, znani ze swojej romantycznej natury, uwielbiają świętować walentynki. W dniu zakochanych króluje czerwień. Panowie najczęściej kupują swym wybrankom czerwoną bieliznę, a panie – inną część garderoby (bardzo często czerwony krawat). Co więcej, to właśnie tu, we włoskiej Umbrii, znajduje się grób patrona wszystkich zakochanych - św. Walentego.