Obserwuj w Google News

Warszawa – co zobaczyć w stolicy? 10 najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych

5 min. czytania
24.05.2021 15:07
Zareaguj Reakcja

Warszawa, jako największe miasto Polski, stanowi prawdziwe bogactwo zabytków, muzeów, zielonych parków oraz wydarzeń kulturalnych. Chociaż naszej stolicy brakuje jeszcze trochę do największych europejskich stolic, bez wątpienia ma jedyny w swoim rodzaju klimat i kryje wiele fantastycznych miejsc. Co warto zobaczyć w Warszawie? Przedstawiamy top 10 atrakcji turystycznych.

Warszawa - co zobaczyć w stolicy? 10 największych zabytków i atrakcji turystycznych Warszawy
fot. SHUTTERSTOCK

Długie i burzliwe dzieje Warszawy sprawiły, że miasto to jest zaskakująco niespójne: romantyczne zakątki sąsiadują ze szklanymi wieżowcami, a nowoczesne apartamentowce wyrastają obok szarych blokowisk. Choć dla wielu stolica Polski jest zbyt duża, zbyt tłoczna i zbyt „wyniosła”, ma wielu swoich prawdziwych miłośników. Zdecydowanie słusznie, miasto to może się bowiem pochwalić naprawdę wieloma przepięknymi miejscami, których nie znajdziemy w żadnym innym zakątku Polski. Odkrywamy największe zabytki i atrakcje turystyczne Warszawy.

Redakcja poleca

1. Łazienki Królewskie

To jeden z najpiękniejszych kompleksów ogrodowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Warszawiacy to magiczne miejsce zawdzięczają Stanisławowi Augustowi, który w XVII wieku nabył od Stanisława Lubomirskiego podmiejski zwierzyniec, a następnie przekształcił go w letnią rezydencję. Obecnie na terenie Łazienek Królewskich (o łącznej powierzchni 80 hektarów) znajduje się szereg zabytków, m.in.: Pałac Myślewicki, Amfiteatr, Stara Pomarańczarnia czy Pałac na Wyspie zajmujący centralną część parku.

Pałac na Wodzie - Łazienki Królewskie
fot. Pixabay

Łazienki Królewskie tworzą kilometry alejek ciągnących się pośród zielonych drzew i krzewów. To idealne miejsce, aby uciec od gwaru miasta i odpocząć w otoczeniu natury. Park jest najchętniej odwiedzany w weekendy, szczególnie latem - wtedy możemy spotkać tam tłumy spacerowiczów.

2. Stare Miasto Warszawy

Jedną z największych atrakcji Warszawy jest Stare Miasto. Starówka Warszawy, niemal całkowicie zniszczona w 1944 roku, powstała „z gruzów” w ciągu zaledwie 5 lat. To wszystko, co dzisiaj można zobaczyć na Starym Mieście – kolorowe kamieniczki, strzeliste wieże kościołów czy imponujący Zamek Królewski – jest efektem odbudowy i rekonstrukcji stolicy po II wojnie światowej. Zwiedzanie starówki zwykle rozpoczyna się od placu Zamkowego, na którym w centralnej części wznosi się kolumna Zygmunta III Wazy. Po wschodniej stronie uwagę zwraca monumentalny zamek.

Stare Miasto Warszawa
fot. Shutterstock

Nie można zapomnieć też o Rynku Starego Miasta ze słynnym już pomnikiem Syrenki. Urokliwe, pieczołowicie odrestaurowane kamieniczki dookoła przypominają miniaturowe miasteczko, które wyrosło w centrum nowoczesnej metropolii. Stara część miasta kończy się niejako na Barbakanie – potężnej budowli wzniesionej w XVI wieku jako umocnienie bramy Nowomiejskiej. Starówka ukazuje bardziej romantyczne oblicze Warszawy w porównaniu z nowoczesnym centrum przy ulicy Marszałkowskiej. Od 1980 roku Stare Miasto Warszawy figuruje na liście UNESCO.

3. Pałac Kultury i Nauki

To tak naprawdę wizytówka stolicy i najwyższy budynek w Polsce (ma 237 m wysokości). Nic więc dziwnego, że tę największą atrakcję Warszawy rokrocznie odwiedzają setki turystów. Pałac Kultury i Nauki jest dziełem socrealizmu. Budowla, która powstawała w latach 1952-1955, była swoistym „darem” Związku Radzieckiego dla Polski.

Pałac Kultury i Nauki
fot. Flickr/Jorge Láscar

Na 38 piętrach obiektu znajduje się ponad 3000 sal, gabinetów i pokojów zajmowanych przez liczne instytucje i firmy – w tym m.in.: kina, teatry, muzea czy uczelnie wyższe. Na 30. piętrze (na wysokości 114 metrów) znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę całej stolicy.

4. Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Warszawy. Miejsce to zostało otwarte w 2004 roku – w 60. rocznicę powstania – i od tej pory otrzymało szereg nagród. Muzeum dokumentuje bardzo ważną część historii przy pomocy nowatorskich technik audiowizualnych, w których wykorzystano ponad 1 tys. eksponatów i 1,5 tys. archiwalnych fotografii i filmów. Miejsce to w niepowtarzalny sposób oddziałuje na odwiedzających obrazem, światłem oraz dźwiękiem i pomaga zrozumieć trudną dla współczesnych historię.

ZOBACZ TAKŻE:  Gdańsk: co warto zobaczyć? 6 największych atrakcji

5. Pałac w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jak brzmi pełna nazwa tego miejsca, to dawna letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Ten unikalny w skali kraju barokowy zespół pałacowo-ogrodowy stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Warszawy. Budowlę wraz z otaczającym go parkiem wzniesiono w XVII wieku – pomimo wojen i zaborów miejsce to zachowało swoją niezwykłą, oryginalną formę.

Pałac w Wilanowie
fot. Pixabay

W sezonie jesienno-zimowym ogród przy pałacu rozświetla się tysiącami kolorowych lampek, tworząc tzw. Królewski Ogród Światła w Wilanowie. To bez wątpienia jedna z najbardziej magicznych atrakcji w stolicy.

6. Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to niezwykłe miejsce na mapie turystycznych atrakcji Warszawy. To swoiste muzeum, otwarte w 2010 roku, które łączy cechy tradycyjnej wystawy i laboratorium naukowego. Na odwiedzających czeka 6 interaktywnych wystaw stałych, wystawy czasowe, laboratoria edukacyjne i niezwykłe planetarium „Niebo Kopernika”, na którego ekranie, oprócz gwiazd, można obejrzeć filmy edukacyjne i popularnonaukowe. To idealne miejsce dla dorosłych i dzieci. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, a także uczestnicząc w warsztatach i pokazach naukowych.

Zobacz także:  Toruń – atrakcje i zabytki. 10 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

7. Zamek Królewski

Ta słynna atrakcja turystyczna w Warszawie widnieje na liście zabytków UNSECO. Zamek Królewski wzniesiono jako wczesnobarokową rezydencję króla Zygmunta III Wazy w latach 1598-1619. Dziś pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne – pojawia się na wielu pocztówkach ze stolicy.

Zamek Królewski
fot. Pixabay

W Zamku Królewskim można zobaczyć m.in. bogato zdobione sale królewskie stworzone dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego czy sale sejmowe. Najpiękniej prezentuje się Sala Tronowa ozdobiona złotą dekoracją.

ZOBACZ TAKŻE: Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend. Odkrywamy największe atrakcje 

8. Ogrody na dachu biblioteki

Ten zielony ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z piękniejszych w Europie. Powstał na powierzchni 5 tys. km2 – cały teren zorganizowano tak, by tworzył labirynt ścieżek i pergoli. Efekt jest naprawdę imponujący.

Ogród na dachu biblioteki
fot. Shutterstock

W najwyższych partiach ogrodu znajduje się taras widokowy z przezroczystym podłożem, skąd można podziwiać nadwiślańską część Warszawy. Z kolei przez szklany dach można zajrzeć do wnętrza biblioteki. Miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez studentów i młodzież, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Ogród otwarty jest w określonych godzinach (wstęp bezpłatny).

9. Grób Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski

To ważne historycznie miejsce znajduje się na placu Piłsudskiego, na zachód od Krakowskiego Przedmieścia. Grób Nieznanego Żołnierza jest utworzoną w 1925 roku symboliczną mogiłą wszystkich poległych w walce o wolność ojczyzny. Przed pomnikiem stale stoi straż honorowa – w dni świąt państwowych można zobaczyć uroczystą zmianę warty honorowej. Tłem Grobu Nieznanego Żołnierza jest Ogród Saski z ogromną fontanną, rzeźbami i stawem. To pierwszy publiczny park w Warszawie otwarty w pierwszej połowie XVIII wieku.

10. Park Fontann w Warszawie

Jeszcze inną atrakcją Warszawy jest Park Fontann, który tworzą cztery fontanny położone na Podzamczu (po raz pierwszy zostały uruchomione w 2011 roku). Podczas multimedialnych pokazów, które odbywają od maja do września, oświetlają je wielobarwne iluminacje. Niezwykłe widowiska „woda-światło-dźwięk” rozpoczynają się zwykle po godzinie 21.00 (w zależności od miesiąca) i trwają około pół godziny. Aby wzmocnić efekt, wykorzystuje się w nich m.in. lasery i reflektory LED. W każdym sezonie na wodnych ekranach Parku Fontann prezentowany jest nowy pokaz w formie animowanej opowieści.

Przeczytaj także: