Obserwuj w Google News

Weekend we dwoje w Polsce. 6 miejsc na romantyczny wyjazd

4 min. czytania
09.02.2023 15:18
Zareaguj Reakcja

Myśląc o romantycznej podróży we dwoje, nie trzeba decydować się na długi i daleki wyjazd. Weekend w Polsce w jednym z klimatycznych miast jest doskonałym rozwiązaniem dla zakochanych, którzy chcą odpocząć i spędzić czas tylko w swoim towarzystwie. Dokąd warto wybrać się na romantyczny wypad? Oto 5 ciekawych propozycji na niezapomniany weekend w Polsce. To idealne kierunki na walentynki.

Weekend we dwoje w Polsce - romantyczne miejsca
fot. Shutterstock

Często mówi się, że „nieważne gdzie, ważne z kim”. A gdyby tak poszukać miejsc, które szczególnie sprzyjają atmosferze miłości? Z myślą o zakochanych przygotowaliśmy listę najbardziej romantycznych miejsc na weekend w Polsce. Podpowiadamy, dokąd najlepiej zaplanować wyjazd z okazji walentynek i nie tylko. 

Redakcja poleca

Romantyczny weekend w Kazimierzu Dolnym

Które miasto w Polsce jest najbardziej romantyczne? Zdecydowanym zwycięzcą w licznych zestawieniach jest Kazimierz Dolny. Zakochanych przyciąga do tego miejsca niemal wszystko — urokliwe renesansowe kamieniczki, tajemnicze ruiny, niesamowite widoki na Wisłę i trudna do opisania, romantyczna atmosfera.

Kazimierz Dolny
fot. Fotolia

Podobno właśnie kazimierski rynek jest najczęściej wybieranym miejscem w Polsce na ślubne sesje fotograficzne. I trudno się temu dziwić, spacerując po niesamowicie malowniczych uliczkach miasta. Warto odwiedzić zabytkowy zamek na wzgórzu, usiąść na „ławeczce zakochanych” z widokiem na rynek i górę Trzech Krzyży czy też zjeść kolację w jednej z restauracji. Kazimierz Dolny został nawet wymieniony wyróżniony CNN jako jedno z najbardziej romantycznych miast w Europie Środkowej

A może romantyczny weekend w spa? Kazimierz Dolny jest także idealnym wyborem. Szeroka oferta hoteli pozwoli zakochanym wybrać coś specjalnie dla siebie.

Wrocław – spacer „drogą miłości”

Wrocław to doskonałe miejsce dla zakochanych oraz tych, którzy dopiero szukają miłości. Duże znaczenie ma tutaj słynna wrocławska legenda. Co trzeba zrobić, aby odnaleźć swoją drugą połówkę? Najpierw odwiedzić katedrę i pomodlić się o wstawiennictwo w sprawach sercowych, następnie pogłaskać znajdującą się przed świątynią rzeźbę kamiennego lwa, a na koniec wejść na Most Tumski, gdzie już będzie czekać miłość naszego życia. O skuteczności tej metody trzeba się przekonać na własnej skórze, ale liczba „kłódek miłości” na słynnym moście wskazuje, że wiele osób odnalazło już szczęście.

Wrocław
fot. Fotolia

Obowiązkowym punktem podczas romantycznej wizyty powinien być także spacer po wrocławskim rynku uznawanym często za najpiękniejszy w całej Europie. A może na koniec kolacja we dwoje w jednej w urokliwych restauracji? Czemu nie!

Arkadia – wizyta w romantycznym parku

Nie chodzi tutaj o znane warszawskie centrum handlowe. Mowa o romantycznym parku w stylu angielskim, który znajduje się niedaleko Łowicza, około 80 kilometrów od stolicy. Park jest dziełem życia Heleny Radziwiłłowej i świadectwem potęgi jednego z najsłynniejszych szlacheckich rodów. Stworzona pod koniec XVIII wieku Arkadia uznawana jest za perłę romantycznej architektury oraz mityczną „krainę szczęśliwości”.

Arkadia
fot. Fotolia

Warto zgubić się tutaj z ukochaną osobą pośród urokliwych alejek, wzdłuż stawów, strumieni i wodospadów, w otoczeniu zrekonstruowanych antycznych ruin. To miejsce naprawdę wyjątkowe.

Redakcja poleca

Chełmno – weekend w „stolicy zakochanych”

Chełmno nazywane jest „stolicą zakochanych” czy „miastem miłości”. Dlaczego? Jego patronem jest bowiem sam św. Walenty. Relikwie świętego znajdują się w Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie, więc warto wstąpić do świątyni i poprosić o wstawiennictwo w miłosnych sprawach. Nie brak również innych atrakcji stworzonych z myślą o zakochanych, np. specjalnie wytyczona trasa spacerowa czy organizowany co roku w walentynki Festiwal Piosenki Miłosnej.

Chełmno
fot. Shutterstock

Nie można pominąć też "Ławeczki dla zakochanych" w parku Nowe Plany - to właśnie tutaj pary robią sobie zdjęcia i wieszają symboliczne kłódki miłości. Oprócz tego w Chełmnie czekają unikatowe, średniowieczne zabytki. Warto wspiąć się na wieżę widokową Kościoła Farny - można stamtąd podziwiać panoramę miasta, którą tworzą wysoko wznoszące się wieże chełmińskich świątyń.

Kraków – spotkanie na „moście zakochanych”

Podobno w Krakowie zakochanych można spotkać o każdej porze dnia i nocy. Pary przychodzą tutaj, aby zapiąć na moście kłódkę z inicjałami ukochanej osoby, a następnie wrzucić kluczyk do Wisły — to ma symbolizować trwałość ich uczucia. Właśnie dlatego kładka ojca Bernatka łącząca Kazimierz z Podgórzem nazywana jest często „mostem zakochanych”.

Kraków
fot. Shutterstock

W samym Krakowie znajdziemy wiele miejsce sprzyjających romantycznej atmosferze. Warto wybrać się na spacer po Kazimierzu, Plantach, a na koniec po Rynku Głównym, gdzie w przylegających do niego urokliwych uliczkach znajdziemy wiele romantycznych knajpek.

Gdynia Orłowo – romantyczny weekend nad Bałtykiem

Plaża w Orłowie to bez wątpienia jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce, a już na pewno nad Bałtykiem. Klify, z których można podziwiać zachody słońca, to jedno z ulubionych miejsc zakochanych wypoczywających w okolicy. Dobrym pomysłem będzie też spokojny spacer brzegiem morza. Bez względu na porę roku i pogodę warto wybrać się do jednej z pobliskich restauracji. W chłodniejsze walentynkowe dni świetnie sprawdzi się filiżanka rozgrzewającej herbaty lub gorącej czekolady.

Bałtyk - romantyczne miejsce w Polsce
fot. Shutterstock
Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock