Obserwuj w Google News

Planujesz zwiedzanie Wenecji? Oto 8 miejsc, które warto zobaczyć

Nina Czochara
4 min. czytania
16.05.2019 16:16
Zareaguj Reakcja

Wenecja jest jednym z najpopularniejszych kierunków we Włoszech na krótki wyjazd. Romantyczna przejażdżka gondolą po Canal Grande. Wypoczynek na placu św. Marka. Podziwianie architektury wpisanej na listę UNESCO. Spacer po weneckich mostach zawieszonych nad 150 kanałami. Wenecja jest miastem pełnym atrakcji. 

Wenecja
fot. Shutterstock

Już sam spacer po uliczkach Wenecji jest atrakcją samą w sobie. Co jeszcze warto zrobić i zobaczyć w tym włoskim mieście? Oto największe atrakcje Wenecji. 

1. Plac św. Marka: „salon Wenecji”

To bez wątpienia najbardziej znany plac Wenecji, położony w najstarszej części miasta. Jego historia zaczyna się w IX wieku – wówczas przez teren obecnego placu przepływał jeden z weneckich kanałów. Większość turystów właśnie od tego miejsca rozpoczyna zwiedzanie Wenecji.

plac św. Marka
fot. Shutterstock

„Najpiękniejszy salon świata” – tak niegdyś określił to miejsce sam Napoleon Bonaparte. Dziś plac św. Marka stanowi punkt wyjścia do zwiedzania Bazyliki św. Marka i Pałacu Dożów. Tutaj też znajdują się liczne kawiarnie i restauracje, gdzie można odpocząć, podziwiając jednocześnie niezwykłe otoczenie.

Redakcja poleca

2. Bazylika św. Marka w Wenecji 

Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Wenecji wznoszący się na placu św. Marka. Bazylika powstała przy placu św. Marka w celu pochowania relikwii patrona Wenecji, którą kupcy weneccy wykradli z Aleksandrii. Charakterystyczna budowla została zaprojektowana w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego.

Bazylika św. Marka
fot. Shutterstock

Obiekt zachwyca swoim przepychem. W jego wnętrzach największe wrażenie robi Pala d’Oro, czyli Złote Tabernakulum będące swoistym arcydziełem stuki zdobniczej.

3. Pałac Dożów 

Do placu św. Marka przylega Pałac Dożów. Niegdyś warowny zamek i siedziba najwyższych władz Republiki Weneckiej, miał zachwycać zagranicznych gości i być dumą miejscowych. Pałac swój obecny wygląd zyskał w XIV i XVI wieku. Po pożarze w 1577 r. władze ogłosiły konkurs na odbudowę, w którym wzięło udział 15 największych architektów. Zwyciężył Antonio di Ponte, który zaproponował odbudowę pierwszej wersji pałacu, czyli koronkowego zamku z dwiema wieżami. W takiej też postaci zachwyca do dziś. We wnętrzach pałacu Dożów zgromadzono bogatą kolekcję dzieł sztuki, wśród nich obrazy Tintoretta, Tycjana, Veronese. Można tu też obejrzeć imponującą kolekcję broni z różnych epok.

4. Canal Grande: słynna atrakcja Wenecji

Spośród 150 kanałów w Wenecji to właśnie ten jest najsłynniejszy i najbardziej reprezentacyjny. Canal Grande, dzielący miasto na dwie części, ma 3800 metrów długości, do 70 metrów szerokości i przypomina kształtem odwróconą literę „s”. W XV wieku przez jednego z francuskich ambasadorów został ochrzczony mianem „najpiękniejszej ulicy świata”.

Wenecja
fot. Pixabay

Wzdłuż brzegów Canale Grande wznosi się ponad 200 rezydencji, z fasadami skierowanymi w stronę wody, w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym. Powstały na przestrzeni pięciu wieków, stanowiąc tym samym architektoniczną dokumentację dziejów Wenecji. Turyści bardzo często decydują się na wyprawy tramwajem wodnym (vaporetto) wzdłuż kanału. Nie bez powodu, bo w czasie takiego rejsu czekają naprawdę niesamowite widoki.

5. Most Rialto

Brzegi Canal Grande łączą cztery weneckie mosty. Jednym z najbardziej urokliwych i najstarszych (powstał około XVI wieku) jest Most Rialto, wzdłuż którego patrycjusze wznosili swoje rezydencje i pałace.

Most Rialto
fot. Pixabay

Ta masywna i majestatyczna budowla uznawana jest za centrum Wenecji i jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Po obu stronach mostu znajdziemy dziesiątki sklepów z pamiątkami.

Redakcja poleca

6. Kampanila – punkt widokowy na dzwonnicy

Kampanila (dzwonnica św. Marka) to najwyższa budowla w Wenecji wznosząca się na wysokość ponad 96 metrów. Ten najbardziej rzucający się w oczy symbol miasta znajduje się tuż przy Bazylice św. Marka. Na samą górę dzwonnicy można wjechać windą.

Kampanila
fot.

Z galerii u jej szczytu roztacza się przepiękna panorama miasta. Za możliwość oglądania Wenecji z tej wysokości trzeba zapłacić niecałe 10 euro. 

7. Most Westchnień w Wenecji 

Ten charakterystyczny most (wł. Ponte dei Sospiri), zbudowany w XVII wieku, łączy Pałac Dożów z budynkiem dawnego więzienia. To właśnie tym mostem były prowadzone do swoich cel osoby skazane przez Trybunał Kryminalny. Nazwa tej kamiennej konstrukcji pochodzi od smutnych westchnień (sospiri) więźniów spoglądających po raz ostatni na Wenecję, w drodze do sali sądowej. Dziś Most Westchnień udostępniony jest zwiedzającym Pałac Dożów. Według miejscowych, jeśli zakochani wybiorą się na wyprawę gondolą o zachodzie słońca i pocałują tuż pod mostem, ich miłość przetrwa wszystko.

8. Murano i Burano – wycieczka na wyspy Laguny Weneckiej

Wybierając się do Wenecji, warto pomyśleć też o wycieczce na wyspy położone na północ od miasta. Leżą one z dala od uczęszczanych szlaków, dlatego jest tu ciszej i bardziej kameralnie. Najbardziej popularne jest Murano, czyli grupa siedmiu małych wysp włoskich połączonych mostami. Miejsce to słynie przede wszystkim z wysokiej jakości i urody wyrobów ze szkła, które wytwarza się tu w kilkunastu historycznych manufakturach.

Murano
fot. Pixabay

Pięknie prezentuje się też wyspa Burano – wszystko za sprawą kolorowych, jedno- lub dwupiętrowych domków. Podobno to kobiety malowały budynki w jaskrawych kolorach, aby mężczyźni żeglujący po morzu mogli szybciej trafić do domów.