,

Pierwsze miasto w Wielkiej Brytanii wprowadza podatek turystyczny. Ile trzeba zapłacić?

28.03.2023 11:02

Szykują się nowe opłaty dla turystów. Manchester jako pierwsze miasto w Wielkiej Brytanii podjął decyzję o wprowadzeniu podatku turystycznego. Będzie on obowiązywał wszystkich tych, którzy zatrzymają się w jednym z tamtejszych hoteli czy apartamentów. Zmiany wejdą w życie od 1 kwietnia. 

Manchester wprowadza podatek turystyczny
fot. Shutterstock

Manchester, położony w północno-zachodniej Anglii, większości osób kojarzy się z klubem piłkarskim Manchester United i stadionem Old Trafford. Na miejscu można zobaczyć również gotycką katedrę z kolegiatą pw. Najświętszej Marii Panny, zabytkowy szpital z XV-XVII wieku, neogotycki ratusz, budynki w stylu wiktoriańskim oraz liczne muzea. 

Władze Manchesteru podjęły decyzję o wprowadzeniu nowej opłaty turystycznej, która ma pomóc w rozwinięciu miasta i poprawie oferty noclegowej. Podróżni planujący wizytę w tym mieście z pewnością nie będą zadowoleni. 

Manchester wprowadza podatek turystyczny

Zmiany związane z wprowadzeniem podatku turystycznego w Manchesterze mają zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2023 roku. Władze miasta potwierdziły, że wszyscy nocujący w tym mieście goście będą musieli zapłacić 1 funta (5,33 zł) za noc za pokój. Zebrane w ten sposób pieniądze trafią do organizacji Manchester Accommodation Business Improvement District (ABID0), która ma na celu „poprawę wrażeń odwiedzających” i „wspieranie przyszłego wzrostu gospodarki odwiedzających” w ciągu najbliższych pięciu lat.

Szacuje się, że podatek turystyczny zasili fundusze organizacji nawet o 3 miliony funtów rocznie. Już 70 hoteli i pensjonatów już zgłosiło się do programu. Annie Brown, przewodnicząca ABID, powiedziała, że podatek był "mądrym posunięciem", nawet w czasie kryzysu związanego z kosztami utrzymania.

– Myślę, że w porównaniu do innych europejskich miast, w których od wielu lat obowiązują podatki i opłaty od odwiedzających, jest to stosunkowo niewielka kwota – powiedziała Annie Brown. –  Są też inne miasta w Wielkiej Brytanii, które chcą wprowadzić podatek – dodała.

Zobacz także: Popularna wyspa chce dużych zmian. "Bilety wstępu na plażę i pierwszeństwo dla mieszkańców"

Wiele wskazuje na to, że inne miasta pójdą w ślad za Manchesterem. Edynburg ma być drugim brytyjskim miastem, które wprowadzi podatek turystyczny w wysokości 2 funtów za noc. Lokalni urzędnicy głosowali za tą zmianą już w listopadzie 2022 roku.

Przypomnijmy, że w Wenecji podatek wynosi 5 euro za noc (równowartość ok. 23 zł). Popularne włoskie miasto rozważa też wprowadzenie opłaty dla turystów, którzy nie zostają w mieście na noc - "bilet wstęp" ma kosztować około 10 euro (47 zł).

Źródło: The Independent, WP Turystyka

loader

Logo radiozet Dzieje się