,

Wielki Budda z Leshan. Jedyny taki na świecie

Nina Czochara
04.12.2017 13:16

Wykuwały go w skale aż cztery pokolenia. Ma 71 metrów wysokości i jest jednym z najwyższych posągów Buddy na świecie. Od 1996 roku widnieje na liście UNESCO. Wielki Budda z Leshan zachwyca swoim pięknem i majestatem. 

Wielki Budda z Leshan. Jedyny taki na świecie
fot. Fotolia

Imponujący posąg Buddy został wykuty w skale niedaleko miasta Leshan w Chinach. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w 713 roku, za czasów dynastii Tang. To dzięki staraniom buddyjskiego mnicha, Haitonga, podjęto decyzję o realizacji wielkiego projektu. Posąg stworzono tak, aby wznosił się dumnie na zboczu i był zwrócony twarzą do zlewiska rzek Dadu He i Min.

Budowę Wielkiego Buddy ukończono 90 lat później, w 803 roku. Ma 71 metrów wysokości, 28 metrów rozpiętości ramion, 15-metrową głowę oraz palce u stóp o długości niemal 8,5 m! Wraz z pobliską górą Emei ten niezwykły zabytek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Wielkiego Buddy z Leshan rozpoczyna się od szczytu klifu. W pierwszej kolejności warto obejrzeć gigantyczny posąg z góry, a następnie zejść do jego podnóża. W trakcie schodzenia po stromych schodach zmienia się perspektywa. Na samym dole zdumiewają rozmiary 71-metrowego Buddy! Zabytek robi ogromne wrażenie, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że został wybudowany 1200 lat temu.

Wielki Budda
fot. Fotolia

Dawniej w tym miejscu znajdowało się naturalne podwodne zapadlisko, wywołujące nieprzychylne rybakom prądy rzeczne. W zamyśle Haitonga wykuty w skale Budda miał uspokoić niebezpieczne wody u zbiegu rzek Mini Dadu. Ostatecznie, odłamki skalne odłupywane w trakcie trwającej 90 lat budowy, zasypały zapadlisko, skutkiem czego nurt rzeki stał się spokojniejszy.

Stan majestatycznego Wielkiego Buddy pogarsza się z roku na rok. Powodem tego są zanieczyszczenia środowiska oraz porastające posąg mchy oraz paprocie. Chińscy naukowcy zastanawiają się, jak uratować zabytek. Podejmowane są już starania w celu ustanowienia w okolicy posągu strefy ochronnej.

Dookoła Wielkiego Buddy rozciąga się park, w którym można odpocząć po wspinaczce w górę klifu. Na jego terenie znajdują się liczne groty i świątynie. Z parku można wyjść obok kas biletowych lub przechodząc przez wioskę rybacką, gdzie znajdują się stragany z pamiątkami i niewielkie restauracje.

Warto wiedzieć

  • Leshan znajduje się w prowincji Syczuan, ok. 154 km od miasta Chengdu.
  • Autobusy do Leshan odjeżdżają z centrum Chengdu (dworca autobusowego Xin Nan Men). Czas przejazdu to około 2 godziny. Po dotarciu do dworca w Leshan można dojechać autobusem miejskim pod same kasy biletowe.

___

RadioZET.pl/NC