Obserwuj w Google News

Wieża Eiffla – architektoniczna perła Paryża [Historia i ciekawostki]

5 min. czytania
18.07.2021 11:50
Zareaguj Reakcja

Wieża Eiffla to symbol Paryża i jedna z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji architektonicznych na świecie. W momencie wybudowania 31 marca 1889 roku była najwyższą wieżą na świecie. Chociaż budowla ta od początku wzbudzała liczne kontrowersje i planowano jej rozmontowanie, przetrwała do dzisiaj, stając się jednym z najsłynniejszych zabytków na świecie. Przedstawiamy historię i ciekawostki o wieży Eiffla.

Wieża Eiffla
fot. Shutterstock

Wieża Eiffla swoją nazwę zawdzięcza głównemu konstruktorowi, inżynierowi Gustawowi Eiffelowi. „Żelazna dama”, jak mówi się o tym zabytku, wznosi się w zachodniej części miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Obecnie to niekwestionowany symbol Paryża i obowiązkowy punkt każdej wycieczki do stolicy Francji. Przed wybuchem pandemii miejsce to odwiedzało każdego roku około 3 milionów turystów.

Zobacz także:  Paryż - co warto zobaczyć w stolicy Francji? Oto najlepsze atrakcje i najciekawsze miejsca

Wieża Eiffla: jaką ma wysokość?

Wieża Eiffla ma 300 metrów wysokości, a na jej wierzchołku dodatkowo zamontowano 24-metrowy maszt.

Warto dodać, że całkowita wysokość tej budowli zmieniała się kilkukrotnie za sprawą właśnie zamocowanej na jej szczycie anteny. W 1889 roku było to 312 metrów, od 1957 roku – 320 metrów, a od 2000 roku – 324 metry.

W momencie otwarcia (w 1889 roku) wieża Eiffla była nie tylko najwyższą budowlą w Paryżu, ale też na świecie. Wieża została "zdetronizowana" dopiero w 1930 roku przez Chrysler Building w Nowym Jorku.

Redakcja poleca

Historia wieży Eiffla

Wieża Eiffla powstała z okazji paryskiej Wystawy Światowej w 1889 roku. Gigantyczna konstrukcja miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej, która obaliła monarchię i zbudowała polityczne ramy nowoczesności. Wieża miała też zaprezentować Francję jako kraj zaawansowany technicznie i stać się znakiem nadejścia nowej epoki w cywilizacji Zachodu. Jak mówił sam Gustaw Eiffel, „Wznoszę dla Paryża, dla Francji, dla świata tę oto wieżę ze stali. Będzie to najwyższa wieża na świecie”.

Po zakończeniu prac ogromna konstrukcja, którą wzniesiono na Polach Marsowych, bardzo szybko stała się jednym z najbardziej kontrowersyjnych obiektów w stolicy Francji przywiązanej do tradycyjnego, stonowanego budownictwa. Przeciwni tej budowli byli znaczący ludzie ówczesnej nauki i kultury, w tym pisarze Aleksander Dumas czy Guy de Maupassant. Aby uspokoić krytyków, Gustaw Eiffel deklarował, że wieża zostanie rozebrana po 20 latach. W rzeczywistości słynny konstruktor nie miał zamiaru do tego dopuścić.

Chcąc uniemożliwić rozbiórkę budowli, Eiffel założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Udane próby z umieszczonym na szczycie telegrafem „bez drutu”, a następnie pierwsze eksperymenty z transmisją telewizyjną w 1935 r. ocaliły wówczas wieżę, dzięki czemu przetrwała do dzisiaj.

W czasie I wojny światowej wieża Eiffla stała się obiektem militarnym – zapewniała Paryżowi łączność z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami. Pod koniec II wojny światowej, na wieść o zbliżających się do miasta wojskach alianckich, Hitler rozkazał zburzyć konstrukcję wraz z całym miastem, jednak jego rozkaz został zignorowany. Paryska budowla, która przeszła burzliwą historię, z czasem stała się największą atrakcją turystyczną stolicy Francji i jedną z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji na świecie.

Wieża Eiffla: ciekawostki o symbolu Paryża

 1. Prawdziwymi projektantami wieży byli dwaj pracownicy z firmy Eiffla - Maurice Koechlin i Emile Nouguier. Eiffel odkupił od nich prawa autorskie wraz z prawami do własności intelektualnej projektu.
 2. Co siedem lat wieża Eiffla jest odmalowywana. W tym celu zużywa się za każdym razem 60 ton farby.
 3. Na sam szczyt wieży Eiffla prowadzi aż 1665 stopni.
 4. Na szczycie konstrukcji zainstalowano na stałe dwa reflektory, które każdej nocy kręcą się jak latarnia morska i są widoczne z odległości 80 km.
 5. Podczas okupacji niemieckiej Paryża na szczycie planowano zawiesić wielką swastykę. Była ona tak duża, że porwał ją wiatr i w ostateczności zamieszczono dużo mniejszą.
 6. Wieża Eiffla przetrwała uderzenie pioruna w 1902 roku, a w 1944 roku miała być rozebrana na rozkaz Hitlera, gdy alianci zbliżali się do Paryża.
 7. Pisarz Guy de Maupassant, przeciwny wznoszeniu wieży, zorganizował piknik protestacyjny pod budowlą, czyli: „w jedynym miejscu, z którego nie widać tej ohydnej wieży”.
 8. Szacuje się, że do tej pory wieżą Eiffla zwiedziło ponad 240 milionów osób.
Wieża Eiffla
fot. Shutterstock

Zwiedzanie wieży Eiffla: trzy poziomy widokowe

Wieża Eiffla posiada tarasy widokowe na trzech poziomach – do drugiego poziomu można wejść pieszo, na trzeci trzeba wjechać windą.

Pierwsza platforma znajduje się na wysokości 57 metrów (dostęp schodami i windą). Na tym poziomie znajduje się taras ze szklaną podłogą, dzięki czemu turyści mają szansę ocenić wysokość z innej perspektywy. Można tam też skorzystać z bufetu, restauracji i sklepu z pamiątkami.

Drugi poziom to wysokość 115 metrów (dostęp schodami i windą). Tam również znajduje się restauracja, bufet oraz sklep z pamiątkami.

Do trzeciej platformy, na wysokości 276 metrów, dostęp jest wyłącznie windą. Na tym poziomie usytuowano tu symboliczny gabinet Gustawa Eiffela oraz bar. Przy sprzyjającej pogodzie widoczność z najwyższego tarasu sięga nawet 73 km.

Wieża Eiffla znów otwarta. Ile kosztują bilety?

Wieża Eiffla z powodu pandemii była przez długi czas zamknięta. Od 16 lipca 2021, po ponad ośmiu miesiącach przerwy, znów dostępna dla zwiedzających. Liczba wejść na taras widokowy jest jednak ograniczona do 50 proc. stanu sprzed pandemii. Zarządca obiektu szacuje liczbę zwiedzających na ok. 13 tys. osób dziennie. Wcześniej było to nawet 25 tys. osób. Warto podkreślić, że wszyscy zwiedzający powyżej 18 roku życia przed wejściem na wieżę będą musieli okazać certyfikat sanitarny, poświadczający zaszczepienie przeciw koronawirusowi, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu.

Straty z powodu czasowego zamknięcia wieży wynoszą ok. 120 mln euro. Była to najdłuższa przerwa w jej funkcjonowaniu od II wojny światowej.

Wieża Eiffla: cennik

 • Wjazd windą (do 2. piętra)

  dorośli – 16,70 euro, młodzież (12-24 lata) – 8,40 euro, dzieci (4-11 lat) oraz niepełnosprawni – 4,20 euro, dzieci poniżej 2 lat – za darmo;

 • Wjazd windą na górę (3. piętro)

  dorośli – 26,10 euro, młodzież (12-24 lata) – 13,10 euro, dzieci (4-11 lat) oraz niepełnosprawni – 6,60 euro, dzieci poniżej 2 lat – za darmo;

 • Wejście schodami na 2. piętro

  dorośli – 10,50 euro, młodzież (12-24 lata) – 5,20 euro, dzieci (4-11 lat) oraz niepełnosprawni – 2,60 euro, dzieci poniżej 2 lat – za darmo;

 • Wejście schodami na 2. piętro + winda na 3. piętro

  dorośli – 19,90 euro, młodzież (12-24 lata) – 9,90 euro, dzieci (4-11 lat) oraz niepełnosprawni – 5,00 euro, dzieci poniżej 2 lat – za darmo.