Obserwuj w Google News

Władze lotniska ostrzegają pasażerów. "Te oferty są oszustwem"

2 min. czytania
08.11.2023 10:05
Zareaguj Reakcja

W internecie pojawiła się kolejna forma oszustwa. Lotnisko w Bratysławie ostrzega pasażerów, aby nie dali się złapać na oferty pojawiające się na fałszywym profilu na Facebooku. Oszuści podszywają się pod lotnisko i próbują tanio sprzedać bagaż, który został zgubiony przez podróżnych. 

Władze lotniska w Słowacji ostrzegają pasażerów
fot. Shutterstock/Facebook (Letisko Bratislava)

Internetowi oszuści znajdują kolejne sposoby na wyłudzanie pieniędzy. Coraz częstszą formą jest podszywanie się pod znane porty lotnicze. W październiku Lotnisko Chopina ostrzegało, że pojawiły się fałszywe profile warszawskiego portu oferujące "sprzedaż zagubionego bagażu za jedyne 9 złotych". Zaapelowano przy tym do podróżnych, aby zachować ostrożność i nie dać się oszukać. 

Okazuje się, że w internecie coraz częściej pojawiają się tego typu fałszywe oferty. Z takim problemem zmaga się obecnie lotnisko im. Milana Rastislava Štefánika Bratysławie.

Redakcja poleca

"Zgubiony bagaż za 2 euro". Lotnisko ostrzega przed oszustwem

Na oficjalnym profilu lotniska w Bratysławie na Facebooku pojawił się ważny komunikat z ostrzeżeniem. Okazuje się, że w sieci pojawiły się fałszywe strony słowackiego portu, na których rzekomo "sprzedają za grosze" zgubiony przez pasażerów bagaż. 

"Czyścimy magazyn lotniska i sprzedajemy ponad 1000 szt. zagubionego bagażu" – zachęcają oszuści w jednym z postów.

"Organizujemy wyprzedaż zagubionego bagażu. Sprzedajemy walizkę za 2 euro. Telefony komórkowe, laptopy, cenna biżuteria i wiele innych fajnych przedmiotów często znajduje się w walizkach" – czytamy w innej ofercie.

"To twoja szansa na udział w sprzedaży zagubionych skarbów! Nie uwierzysz, co możesz znaleźć wśród tych rzeczy. Złóż zamówienie i przekonaj się sam" – napisano w kolejnym poście.

Port lotniczy im. M. R. Štefánika ostrzega przed tymi oszustwami, publikując zdjęcia fałszywych ofert. Wyjaśniono przy tym, w jaki sposób wyłudzane są pieniądze.

Okazuje się, że oszuści próbują zwabić ludzi, by ci zapisali się na losowanie zagubionego bagażu. Po podaniu danych osobowych, proszą o dane z karty kredytowej, aby dzięki temu wyczyścić konto bankowe ofiary.

Władze lotniska w Słowacji podkreślają, że nigdy nie organizują wyprzedaży zgubionego bagażu. Dodają, że każda tego typu oferta jest oszustwem. 

"Lotnisko M.R. Štefánik w Bratysławie nie ma nic wspólnego z profilem wspomnianym powyżej, ani z konkursami publikowanymi na tej stronie. Naszą jedyną oficjalną stroną na Facebooku jest ta" – napisano w poście na oficjalnym profilu lotniska. Dodano, że każde zgłoszenie dotyczące fałszywych postów może pomóc w złapaniu oszustów. 

Źródło: Radio ZET/Onet/Letisko Bratislava

Nie przegap