Oceń
Triest to portowe miasto położone w północno-wschodnich Włoszech, tuż przy granicy ze Słowenią, nad Morzem Adriatyckim. Klimat Triestu jest stosunkowo ciepły – jest to najbardziej na północ wysunięte miejsce na ziemi o klimacie śródziemnomorskim. W tym roku, z okazji nadejścia kalendarzowej wiosny, miejska plaża Pedocin w Trieście została otwarta, choć na razie krócej niż w pełni sezonu.
Triest. Jedyna w Europie plaża osobna dla kobiet i mężczyzn
Czynna od przełomu XIX i XX wieku plaża o nazwie Pedocin (jest dla mieszkańców Triestu ważnym miejscem historycznym, a jej tradycja jest tam nadal pielęgnowana jako pamiątka czasów, w których obowiązywały inne normy obyczajowe.
Była to pierwsza plaża publiczna w mieście, należącym wtedy do monarchii austro-węgierskiej. Mur postawiono wówczas po to, by nie dopuścić do "aktów sprzecznych z przyzwoitością". Za złamanie przepisów i przejście na niedozwoloną stronę groziły ponad sto lat temu surowe kary.
Dziś kar tych nie ma, a zasada podziału przestrzegana jest w duchu szacunku dla tradycji i poprawności. Pozostał biały mur o wysokości 3 metrów, a miejscem spotkań jest morze.
W latach 40. minionego wieku odbyło się referendum w sprawie propozycji zburzenia muru. Pomysł ten został odrzucony. Mieszkańcy nie chcą pozbywać się tego cennego reliktu przeszłości.
Zobacz także: Planujesz zwiedzanie Wenecji? Oto 8 miejsc, które warto zobaczyć
Pedocin – wyjątkowa plaża otwarta wcześniej, niż zwykle
W tym roku apele miłośników kąpieli morskich i słonecznych zostały wysłuchane i dzięki temu na kilka dni przed nadejściem kalendarzowej wiosny miejska plaża została otwarta, choć na razie krócej niż w pełni sezonu. Teraz można tam przebywać od godz. 9.00 do 17.00. Powodem przyspieszenia sezonu plażowania są coraz wyższe temperatury.
Obie części dzieli mur długości 74 metrów. Są też osobne wejścia z tablicami: "plaża dla kobiet i dzieci", "plaża dla mężczyzn". Jak zawsze, strefa dla kobiet, a także dla dzieci w wieku do 12 lat, jest bardziej zatłoczona niż ta dla mężczyzn.
Ze względu na swoje położenie w centrum często przychodzą tam pracujący mieszkańcy, którzy mają niewiele czasu do dyspozycji. Do 1984 roku wstęp był tam wolny. Od tamtego czasu bilet kosztuje 1 euro (ok. 4,7 zł).
Źródło: RadioZET.pl/PAP
Najbardziej kolorowe miasta i dzielnice świata. 12 miejsc, które warto zobaczyć [ZDJĘCIA]

Oceń artykuł