Obserwuj w Google News

Wracają maseczki w samolotach. Pierwszy kraj na świecie przywraca restrykcje

2 min. czytania
24.11.2022 16:02
Zareaguj Reakcja

Władze Brazylii przywracają część restrykcji podczas podróży samolotem. Od 25 listopada wracają obowiązkowe maseczki ochronne na pokładach. Będzie je jednak można zdejmować podczas posiłków. To dość zaskakująca decyzja, biorąc pod uwagę fakt, że zaledwie dwa miesiące temu zniesiono te obostrzenia. 

Pasażerka w maseczce na lotnisku
fot. Shutterstock

Brazylia była jednym z ostatnich krajów, który zdecydował się na zniesienie dwuletniego obowiązku noszenia maseczek – przepisy złagodzono dopiero w sierpniu tego roku. Okazuje się, że zmianami nie można było cieszyć się zbyt długo. Od jutra wraca nakaz zakrywania nosa w samolotach i na lotniskach. 

Zobacz także:  Lotniska w Europie znoszą limit płynów w bagażu. Pasażerów czekają ogromne zmiany

Brazylia przywraca obowiązkowe maseczki w samolotach

Warto podkreślić, że restrykcje zostaną przywrócone w "łagodniejszej" wersji. Tym razem wraz z obowiązkowymi maseczkami nie będzie wprowadzony zakaz serwowania posiłków podczas lotów (wcześniej obsługa nie mogła sprzedawać posiłków czy napojów). Jednocześnie, co dość oczywiste, pasażerowie będą mogli zdejmować maseczki do posiłków.

Brazylijskie władze zezwoliły jednocześnie na noszenie zwykłych maseczek (nie są wymagane tak jak do tej pory, maseczki z filtrem typu N95 czy PFF2). 

Redakcja poleca

Skąd decyzja o przywróceniu części obostrzeń podczas podróży samolotem? To działanie jest nieco zapobiegawcze. Władze Brazylii przyznają, że chociaż w ostatnich tygodniach liczba zakażeń rośnie, to zaostrzone przepisy są związane z "sezonową charakterystyką pandemii". Ministerstwo zdrowia w ostatnich latach odnotowywało bowiem największy wzrost nowych zachorowań właśnie w okresie od listopada do połowy stycznia. W tym okresie jest też wzmożony ruch lotniczy (Święta Bożego Narodzenia i przerwa szkolna), co może przyczynić się do jeszcze wyższych wskaźników zakażeń.

Jak zauważa portal Fly4free, jedynym krajem w Europie, który nadal wymaga noszenia maseczek w samolotach jest Hiszpania. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami pasażerowie korzystający z samolotu linii zarejestrowanej w Hiszpanii muszą zakrywać nos i usta cały czas, a w przypadku linii zagranicznych – wyłącznie podczas rejsów do Hiszpanii (w drodze powrotnej nie jest to już wymagane).

Źródło: Simple Flying, Fly4free