Obserwuj w Google News

Wrocław: co warto zobaczyć? 10 największych atrakcji miasta

5 min. czytania
Aktualizacja 11.05.2023
16.11.2021 12:20
Zareaguj Reakcja

Wrocław bardzo często pojawia się w europejskich rankingach miast wartych zobaczenia. Zadziwia swoją przepiękną architekturą, bogatą kulturą miejską, urokliwymi terenami zielonymi oraz atrakcjami turystycznymi, których nie znajdziemy w żadnym innym mieście w Polsce. Zabytkowy rynek, słynne zoo, wrocławskie krasnale czy Panorama Racławicka to początek miejsc, które trzeba zobaczyć. Przedstawiamy przewodnik po największych atrakcjach Wrocławia.

Wroclaw
fot. Shutterstock

Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska i piątym pod względem powierzchni miastem w Polsce. Leży na Nizinie Śląskiej, w dorzeczu Odry. Miasto to nazywane jest czasem Wenecją Północy – ma niemal 120 mostów i kładek. Jednym z najpopularniejszych punktów Wrocławia jest rynek, który tętni życiem przez cały rok. Uwagę zwracają przede wszystkim przepiękne, kolorowe kamieniczki – w niemal każdej znajduje się pub, kawiarnia lub restauracja. Ale to tylko początek atrakcji czekających na miejscu. Oto 10 miejsc, które trzeba obowiązkowo zobaczyć we Wrocławiu. 

Rynek i Stare Miasto Wrocławia

Wrocław ma bogatą historię liczącą ponad 1000 lat. O przeszłości miasta przypominają wspaniałe zabytki na Starym Mieście. Centralnym punktem wrocławskiej starówki jest Rynek Główny, czyli miejsce spotkań mieszkańców i przyjezdnych. Trudno się dziwić, że to tak popularne miejsce – przepiękny średniowieczny ratusz wraz z otaczającymi go kamieniczkami tworzą niezwykły klimat. Świetnym punktem widokowym na całe miasto jest wieża gotyckiego kościoła świętej Elżbiety – zapewnia niezapomniany widok na wrocławską panoramę. W pobliżu znajduje się tzw. Plac Solny z zabytkowymi kamienicami.

Wrocław - Stare Miasto
fot. Pixabay

Na obszarze Starego Miasta uwagę zwraca również Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego – wybudowany został w miejscu dawnego zamku. Do naszych czasów przetrwały przepięknie zdobione barokowe wnętrza Gmachu (m.in. aula Leopoldina). Turyści mogą się też wspiąć na Wieżę Matematyczną, z której rozciąga się fantastyczny widok na Wrocław.  

Redakcja poleca

Śladami wrocławskich krasnali

Wrocław słynie z krasnali. Nic dziwnego – w całym mieście jest ich łącznie około 400, a ta liczba stale się zwiększa. Najbardziej wytrwali mogą spróbować je wszystkie odnaleźć dzięki specjalnej mapie. Organizowane są też specjalne wycieczki szlakiem krasnali, gry plenerowe, a nawet  spektakle teatralne. W mieście nie brakuje też pamiątek, których głównym motywem są… krasnale.

Krasnale - Wrocław
fot. Shutterstock

A skąd wywodzą się wrocławskie krasnale? Zaczęły pojawiać się w przestrzeni miejskiej na początku lat 80. – był to swoisty znak protestu wobec ówczesnego ustroju. Ich obecność związana była z antykomunistycznym ruchem o nazwie „Pomarańczowa Alternatywa”.

Panorama Racławicka

Odkrywając atrakcje Wrocławia, nie można pominąć Panoramy Racławickiej. To bez wątpienia jedno z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa. Ten ogromny, monumentalny obraz ma 15 metrów wysokości oraz 114 metrów długości – aby można go było podziwiać w całej okazałości, powstał w specjalnie zbudowanym budynku rotundy.

Panorama Racławicka widok z góry
fot. Shutterstock

Obraz, autorstwa dziewięciu malarzy na czele z Wojciechem Kossakiem, Ludwigiem Bollerem i Janem Styką, przedstawia bitwę pod Racławicami pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Dzięki specjalnym zabiegom – oświetleniu, krętemu podejściu, stworzeniu sztucznego terenu przed obrazem, odwiedzający mają wrażenie, że przenoszą się na pole bitwy.

Redakcja poleca

Wrocław Zoo & Afrykarium

Zoo we Wrocławiu jest atrakcją turystyczną, która widnieje na mapie Dolnego Śląska już od prawie 150 lat. To najstarszy, a jednocześnie najnowocześniejszy ogród zoologiczny w Polsce i ulubione miejsce wśród rodzin z dziećmi. Na terenie ogrodu żyje około 10 tysięcy zwierząt, które reprezentują około 1100 gatunków. 

Afrykarium - Wrocław
fot. Wikimedia Commons

W 2014 roku na obszarze wrocławskiego zoo powstało „Afrykarium”, czyli pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące afrykańską florę i faunę. Odwiedzający „Czarny Ląd” mają szansę z bliska zobaczyć rekiny i płaszczki oraz inne zwierzęta, np. hipopotamy, kotiki, pingwiny czy manaty.

Multimedialna fontanna we Wrocławiu

Multimedialna fontanna we Wrocławiu jest największą fontanną w Polsce i jedną z największych w Europie. Zajmuje powierzchnię niemal 1 hektara - zamontowano tam 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe. Ta niezwykła fontanna znajduje się w otoczeniu zabytków z początku XX wieku, w pobliżu Hali Stulecia.

Multimedialne pokazy dostępne są tylko w sezonie letnim – od ostatniego weekendu kwietnia lub pierwszego weekendu maja do końca października. Szczególnie spektakularne są pokazy nocne. Spektaklom świetlnym, animacjom i tańcom wodnych strumieni towarzyszy muzyka klasyczna, pop lub nowoczesna. To właśnie muzyka nadaje tempo i rytm całemu show. Całość robi ogromne wrażenie.

Zobacz także:  Kudowa-Zdrój – co warto zobaczyć? Największe atrakcje zabytkowego uzdrowiska w Polsce

Ostrów Tumski i „most zakochanych”

Ostrów Tumski to najstarsza zamieszkana część Wrocławia. Warto wybrać się na spacer, by móc podziwiać znakomitą średniowieczną architekturą sakralną, m.in. gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela (jeden z najstarszych zabytków Wrocławia), kościół Świętego Krzyża czy romański kościół św. Marcina.

Ostrów Tumski
fot. Shutterstock

Wrocław nazywany jest też miastem mostów i kładek – w całym mieście jeszcze przed wojną znajdowało się ich ponad 300. Jednym z najbardziej popularnych mostów jest Most Tumski - powstał w 1889 roku, by łączyć kościelną (Ostrów Tumski) i świecką (wyspa Piasek) część miasta. Obecnie znany jest jako „most zakochanych”. Każdego roku przybywa tu „kłódek miłości” rozwieszanych przez zakochanych na znak trwałości ich uczucia.   

Redakcja poleca

Hala Stulecia we Wrocławiu

Ciekawym punktem na mapie atrakcji Wrocławia jest przedwojenna Hala Stulecia. Niezwykła konstrukcja tej budowli – z charakterystyczną, gigantyczną kopułą – jest największym dziełem modernizmu figurującym na liście UNESCO. 

Hala Stulecia
fot. Shutterstock

Wybudowany jeszcze przed I wojna światową obiekt wciąż służy w czasie imprez sportowych oraz koncertów. Obecnie Hala Stulecia i jej okolice są bardzo popularne wśród odwiedzających  nie tylko ze względu na sam obiekt, ale także na bliskość Pergoli z Fontanną Multimedialną, Ogrodem Japońskim oraz zoo.

Hydropolis: Centrum Edukacji Ekologicznej

Jakie inne atrakcje oferuje Wrocław? Na przykład Hydropolis, który  jest nowoczesną atrakcją Wrocławia poświęconą w całości… wodzie. Multimedialna wystawa znajduje się w XIX-wiecznym, neogotyckim zbiorniku. Ośrodek łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą.

Hydropolis we Wrocławiu
fot. Shutterstock

Dzięki multimedialnym technologiom, interaktywnym instalacjom oraz wiernym replikom można tu odbyć podróż do oceanicznych głębi, zobaczyć olbrzymie zwierzęta wodne, obejrzeć niezwykłe urządzenia hydrotechniczne, a także poznać historię wodociągów. Hydropolis to miejsce, w którym tematyka wody została przedstawiona z każdej możliwej perspektywy. 

Park Brochowski i zielony labirynt we Wrocławiu

Park Brochowski jest najstarszym parkiem w obecnych granicach Wrocławia – powstał jeszcze w czasach średniowiecza. To idealne miejsce, aby odpocząć w otoczeniu przyrody. Jedną z atrakcji parku jest stworzony w latach 90. XX wieku labirynt grabowy, czyli stworzony z drzew z rodziny brzozowatych. Labirynt jest spory, a graby mają wysokość ok. 2 metrów.

Sky Tower: z widokiem na Wrocław

Co jeszcze zobaczyć we Wrocławiu? Bez wątpienia Sky Tower, czyli drugi najwyższy budynek w Polsce (wnosi się na wysokość 212 metrów). Cały obiekt ma 51 kondygnacji i obejmuje m.in. centrum handlowe. Na 49. piętrze wieżowca powstał fantastyczny punkt widokowy pozwalający oglądać miasto z niezwykłej perspektywy. Na samej górze można przebywać maksymalnie 20 minut.

Wrocław
fot. Shutterstock
Redakcja poleca