,

Wulkan Etna znów się przebudził. Utrudnienia w lotach, lotnisko pokryte pyłem

22.05.2023 09:36

Z powodu wybuchu wulkanu Etna na Sycylii lotnisko w Katanii zostało zamknięte w niedzielę. Jak obecnie informują władze portu, od godziny 9 operacje lotnicze zostaną przywrócone, ale pasażerowie muszą liczyć się z ograniczeniami i opóźnieniami. Warto przypomnieć, że niedzielna erupcja spowodowała emisję ogromnych ilości popiołu wulkanicznego, który osiadł na pasach startowych i pokrył okoliczne tereny. 

Wybuch Etny znów aktywny
fot. Twitter/Earth42morrow

Etna znów daje o sobie znać. W niedzielę doszło do kolejnej erupcji sycylijskiego wulkanu. Właśnie z tego powodu podjęto decyzję o tymczasowym wstrzymaniu wszystkich lotów i zamknięciu lotniska w Katanii (CTA). Przypomnijmy, że Katania jest popularnym kierunkiem także dla turystów z Polski. Bezpośrednie loty możliwe są z Warszawy, Katowic oraz Krakowa.

Wybuchł wulkan Etna. Lotnisko na Sycylii z utrudnieniami

Ruch samolotów na Sycylii został zawieszony po tym, gdy płyta lotniska pokryła się warstwą pyłu wulkanicznego. Na profilu portu na Twitterze informowano wczoraj, że loty z i do Katanii będą zawieszone do poniedziałku do godz. 9 rano lub przywrócenia warunków bezpieczeństwa. Dzisiaj pojawiła się nowa informacja na ten temat. Okazuje się, że sycylijskie lotnisko zostanie ponownie otwarte, ale początkowo trzeba liczyć się ze sporymi trudnościami.

– Od godziny 9.00 (22 maja - red.) lotnisko będzie ponownie czynne, a operacje lotnicze zostaną przywrócone, z początkowymi ograniczeniami. Mogą wystąpić spore opóźnienia. Pasażerowie proszeni są o kontakt z liniami lotniczymi w celu uzyskania informacji o statusie lotu – czytamy we wpisie w mediach.

Eksperci z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii podkreślili, że obserwację aktywności wulkanu utrudniają chmury deszczowe w tym rejonie. Ulice, budynki i samochody w Katanii i innych miejscowościach położonych w pobliżu Etny zostały wczoraj pokryte pyłem wulkanicznym. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące poerupcyjny krajobraz. 

Pomimo zwiększonej aktywności wulkanicznej władze nie wydały żadnych obowiązkowych ewakuacji dla okolicznych terenów. Uprzedzono jednak, że dodatkowe erupcje mogą spowodować aktywność sejsmiczną, powstawanie chmury pyłu i osunięcia się ziemi w okolicy.

W sieci pojawiło się też nagranie pokazujące, jak wyglądała ostatnia erupcja Etny. Na filmach widać, jak wulkan wyrzuca w powietrze pióropusz lawy i pyłu wulkanicznego. Nad kraterem unosiły się też gęste chmury. 

Zobacz także: Na wakacje jeżdżą tam tysiące Polaków. Naukowcy wydali ostrzeżenie przed silnym trzęsieniem ziemi

Etna – jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata

Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii,  jest drugim – po hawajskim Kilauea – najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Szacuje się, że do tej pory wybuchała już ponad 200 razy. Obliczono też, że produkuje każdego roku lawę w ilości wystarczającej na wypełnienie 108-piętrowego wieżowca.

Etna jest stale monitorowana przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Z wyliczeń niektórych naukowców wynika, iż będzie ona coraz bardziej niespokojna. Pod kraterem zgromadziła się ogromna ilość magmy, która – pod wpływem wzrostu ciśnienia – powoduje pęcznienie wulkanu. Właśnie z tego powodu naukowcy ostrzegają, że może dochodzić do coraz częstszych wybuchów.

Źródło: PAP, TVN Meteo

Najbardziej niebezpieczne wulkany
8 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Logo radiozet Dzieje się