Wybrano najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie. Polska wysoko na liście

09.12.2022 14:37

Znamy wyniki tegorocznej edycji konkursu "Best Christmas Market" organizowanego przez European Best Destinations. O prestiżowy tytuł najlepszego jarmarku bożonarodzeniowego walczyło 21 europejskich miast. Wysoko na liście znalazła się Polska. 

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku
fot. Shutterstock

European Best Destination to organizacja turystyczna z siedzibą w Brukseli, która zajmuje się promowaniem kultury i turystyki w Europie. Od kilkunastu lat organizuje popularny konkurs, w ramach którego turyści z całego świata mogą oddawać swój głos na najpiękniejszy jarmark świąteczny.

Jak informowaliśmy pod koniec listopada, o prestiżowy tytuł (wraz z 20 innymi miastami) walczył w tym roku Gdańsk. Głosowanie trwało do 8 grudnia. Dzisiaj podano oficjalne wyniki konkursu. Kto zdobył tytuł "Best Christmas Market 2023"?

Jarmark w Budapeszcie najpiękniejszym w Europie

W tegorocznej edycji konkursu internauci oddali łącznie prawie 380 tys. głosów. Pierwsze miejsce wśród jarmarków bożonarodzeniowych w Europie zajął Budapeszt (to już trzecie zwycięstwo węgierskiej stolicy). 

Jak czytamy na stronie European Best Destination, targ świąteczny w Budapeszcie rozpoczął się 18 listopada i potrwa do 1 stycznia 2023 roku. Jarmark zorganizowano w jednym z najpiękniejszych miejsc w stolicy Węgier, czyli przed bazyliką św. Stefana oraz na znajdującym się tuż obok placu Vörösmarty'ego. Około 120 wystawców oferuje nie tylko tradycyjne potrawy czy grzane wino, ale również rękodzieło i pamiątki. Odwiedzający mogą też wziąć udział w licznych organizowanych tu świątecznych koncertach. 

Zobacz także: To największa szopka bożonarodzeniowa na świecie. Składa się z niemal 20-metrowych figur

Gdańsk wyróżniony w rankingu

W zestawieniu Best Christmas Market znalazło się też polskie miasto. Mamy powody do dumy – Gdańsk zajął drugie miejsce. W tym roku jarmark świąteczny wystartował na Pomorzu 18 listopada i potrwa do 23 grudnia. W historycznym centrum miasta rozstawiono świąteczne stoiska z licznymi upominkami, ozdobami czy lokalnymi przysmakami. Na smakoszy  czekają potrawy kuchni z 20 krajów, m.in. Niemiec, Włoch, ale też Japonii czy Turcji.

Niezwykłego, niemal magicznego klimatu temu miejscu nadają bajkowe iluminacje i pachnące choinki. Na miejscu powstała też specjalna przestrzeń dla najmłodszych – z karuzelami oraz domkami ze smakołykami.

A jak prezentuje się pozostała część zestawienia European Best Destination na najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe?

  1. Budapeszt, Węgry
  2. Gdańsk, Polska
  3. Krajowa, Rumunia
  4. Wiedeń , Austria
  5. Montbéliard , Francja
  6. Essen, Niemcy
  7. Valkenburg, Holandia
  8. Madera, Portugalia
  9. Govone i Asti, Włochy
  10. Madryt, Hiszpania

Źródło: European Best Destinations

loader