Obserwuj w Google News

Wznawiają jedno z najdłuższych połączeń lotniczych świata. Pasażerowie spędzą na pokładzie 15 godzin

2 min. czytania
17.04.2023 14:56
Zareaguj Reakcja

Linie Qatar Airways po ponad trzech latach przerwy wznawiają jedno z najdłuższych połączeń lotniczych świata - z Kataru do Nowej Zelandii. Pasażerowie pokonają ponad 14,5 tys. kilometrów w około 15 godzin.

Qatar Airways
fot. AFP/EASTNEWS

Z powodu wybuchu pandemii koronawirusa wiele linii lotniczych zostało zmuszonych do zawieszenia połączeń długodystansowych. Było to związane z licznymi restrykcjami wprowadzanymi przez władze krajów, a także zmniejszonym popytem na zagraniczne podróże. Wśród wstrzymanych tras była m.in. Doha (Katar) - Auckland (Nowa Zelandia). Jak podaje portal fly4free.pl, w tym roku, po ponad trzech latach przerwy, jedno z najdłuższych połączeń świata zostanie wznowione.

Redakcja poleca

Qatar Airways wznawia jedno z najdłuższych połączeń lotniczych świata

Portal fly4free.pl za serwisem "One Mile a Time" informuje, że połączenie Qatar Airways między Katarem a Nowa Zelandią zostanie zainaugurowane 1 września 2023 roku. Samolot będzie startować z Dohy o godzinie 1.50 czasu lokalnego, a do Auckland dotrze następnego dnia o godz. 2.45. Oznacza to, że pasażerowie spędzą na pokładzie około 15 godzin. W tym czasie maszyna pokona ponad 14,5 tys. kilometrów.

Trasa z Kataru do Nowej Zelandii będzie obsługiwana przez Airbusa A350-1000. Samolot jest w stanie pomieścić 327 pasażerów - 46 osób w klasie biznes oraz 281 w klasie ekonomicznej. 

Zobacz także:  Był jedynym pasażerem na pokładzie samolotu. Stewardesy nazywały go "królem Paulem"

Warto w tym miejscu zauważyć, że pierwszy rejs między Dohą a Auckland został zrealizowany w lutym 2017 roku. Wówczas okrzyknięto go "najdłuższym połączeniem lotniczym świata". Po trzech latach, w 2020 r., trasa Katar - Nowa Zelandia została zawieszona z powodu pandemii koronawirusa. Po powrocie we wrześniu br. połączenie to będzie zajmowało trzecie miejsce w rankingu najdłuższych na świecie.

Najdłuższe połączenie lotnicze świata

Obecnie najdłuższym połączeniem lotniczym świata jest trasa między Singapurem a Nowym Jorkiem. Samolot linii Singapore Airlines pokonuje ponad 15 tys. km. Pasażerowie podróżujący z Azji na lotnisko JFK spędzają w powietrzu około 18 godzin i 5 minut. Z kolei turyści lecący w drugą stronę - ok. 18 godzin i 40 minut. 

Drugim najdłuższym połączeniem lotniczym świata jest trasa z Singapuru do Newark. Rejsy również obsługiwane są przez linie Singapore Airlines. W tym przypadku pasażerowie pokonują 15 325 km w około 18 godzin i 25 minut. 

Zobacz także:  Chcą wznowić budowę największego lotniska na świecie. Ma obsługiwać 250 mln pasażerów rocznie

RadioZET.pl/fly4free.pl