Obserwuj w Google News

Zabytki Ukrainy wpisane na listę UNESCO. "Dziedzictwa zagrożone przez wojnę"

2 min. czytania
16.09.2023 12:22
Zareaguj Reakcja

UNESCO wpisało na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę zabytki w Kijowie i Lwowie. Jak wyjaśniła w komunikacie organizacja, obszary te są stale narażone na zniszczenie z powodu rosyjskiej inwazji, co uprawnia Ukrainę do otrzymania dodatkowych środków finansowych i technicznych na ratowanie swoich zabytków.

Zabytki w Kijowie i Lwowie na liście UNESCO
fot. Shutterstock

Według UNESCO od 24 lutego 2022 roku, czyli od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, uszkodzonych zostało 270 ukraińskich obiektów kultury. Organizacja, chcąc chronić zabytkowe i niezwykle cenne dla kraju zabytki, wpisuje kolejne miejsca na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekty zagrożone przez wojnę.

Redakcja poleca

Zabytki Kijowa i Lwowa na liście zagrożonych obiektów

UNESCO wpisało na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę prawosławny sobór św. Zofii (Mądrości Bożej) i budynki klasztorne w Kijowie oraz centrum historyczne Lwowa. Obiekty te są stale narażone na ataki ze strony Rosjan.

"Ze względu na ataki bezpośrednie, ale też na fale uderzeniowe wywołane bombardowaniami obydwu miast" budynki te zasługują "na dodatkową pomoc finansową i techniczną, aby można było na miejscu wdrożyć nowe środki (ich) ochrony" – napisano w oświadczeniu UNESCO.

Organizacja uznaje, że celowe niszczenie dóbr kultury może być uznane za zbrodnię wojenną, a ataki sił rosyjskich stoją w sprzeczności z zapewnieniami Kremla o "środkach ostrożności podjętych w celu oszczędzenia miejsc światowego dziedzictwa na Ukrainie i ich najbliższego otoczenia".

Odessa wpisana na listę UNESCO

Przypomnijmy, że w styczniu br. UNESCO wpisało na listę obiektów światowego dziedzictwa zagrożonych przez wojnę historyczne centrum Odessy. "Podczas gdy wojna trwa, ten wpis ucieleśnia naszą zbiorową determinację, aby zapewnić, że to miasto zostało zachowane przed dalszym zniszczeniem" – powiedziała wówczas w swoim oświadczeniu dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.

Niestety na początku lipca w wyniku ostrzału rakietowego zniszczony został zabytkowy sobór Przemienienia Pańskiego, a także wiele innych budynków w ukraińskim mieście. 

ONZ określiło ten atak jako "bezwstydny". Według organizacji było to pierwsze uderzenie na obszar chroniony Konwencją światowego dziedzictwa i pierwsze „naruszenie” tej konwencji przez Rosję od czasu inwazji.

Źródło: PAP

Nie przegap